Kontrolori leta zaratili zbog štrajka koji bi paralizirao hrvatsko nebo: 'Tražili su za sebe izmišljeni vojni dodatak'

Telegram je dobio uvid u dopis podružnice HSSKL iz Splita i s Brača

FOTO: PIXSELL

Hrvatski strukovni sindikat kontrolora letenja planirao je jučer započeti štrajk jer im, tvrde, uprava Hrvatske kontrole zračne plovidbe nije željela ispuniti sve zahtjeve – golemo povećanje plaće i više odmora budući da rade jedan od najstresnijih poslova. U posljednji čas štrajk koji bi nanio goleme gubitke prihodima od zračnog prometa u Hrvatskoj tijekom turističke sezone ipak je otkazan.

Sada su se, uz već poznate optužbe o lažiranju prebivališta od strane dijela kontrolora među kojima je i predsjednik sindikata Krešimir Rakoci, pojavile nove optužbe na račun ljudi koji su planirali povesti ovaj štrajk. Telegram je dobio uvid u pismo podružnice Split-Brač HSSKL-a u kojem se proziva Rakocija i njegove ljude za privatiziranje pregovora s upravom.

Netransparentno poslovanje

Predsjednika sindikata i njegov tim kontrolori iz Splita i s Brača teško optužuju da ne radi u interesu svih članova, odnosno da su uvjeti koje traži za kontrolore u Zagrebu bolji od onih koje bi trebali biti ispregovarani za članove iz ostalih podružnica. Splitski i brački kontrolori tvrde da se sindikat vodi netransparentno, odnosno da svi zahtjevi nisu usuglašeni sa svim članovima.

“Prema direktoru se išlo s preko 50 prijedloga s kojima povjerenici, kao ni ukupno članstvo u podružnicama nisu upoznati, niti su ti prijedlozi usuglašeni unutar šireg članstva sindikata. Ovakav način djelovanja ostavlja utisak držanja u mraku većine članova sindikata”, piše podružnica HSSKL Split/Brač.

Vojni dodatak od 7 posto

Zamjeraju zatim Rakociju i izvršnom odboru što su u pregovorima tražili 7-postotni vojni dodatak za kontrolore samo u tornju Zagreb. “Hoćete reći da ostali tornjevi i prilazne jedinice ne rade s vojskom? Postavlja se pitanje čije točno interese Vi zastupate?”, pitaju članovi podružnice Rakocija i njegov tim. Zamjeraju mu i što u Izvršnom odboru većinom sjede kontrolori iz tzv. Oblasne kontrole (ACC), dok su podružnice diljem Hrvatske i njihovo članstvo zanemareni te ih se preglasava iako ih je brojčano više. Doznajemo da ovaj dodatak nije tražen za djelatnike ostalih pomoćnih službi koje također rade za vojne zračne snage.

“Cijenimo činjenicu da ACC donosi najveći dio profita HKZP-u, ali isto tako apostrofiramo da su zračne luke i njihove kontrole zračnog prometa od značajnog strateškog interesa RH. Bilo to rad s vojskom ili dolazak turista, svako odrađuje svoj dio i svatko zaslužuje priznanje bez razlike”, naglašavaju splitski i brački kontrolori leta ukazujući da je turizam jedna od najvažnijih gospodarskih grana naše države.

Štrajk do ispunjenja zahtjeva

Inače, HSSKL je štrajk planirao organizirati usred sezone i to do ispunjenja svih zahtjeva. Kako smo pisali tražili su preko 30 posto povećanje plaća, što bi za neke od kontrolora značilo povišicu i do 25 tisuća kuna. Tražili su i da se ukine pasivno dežurstvo, što bi, kako je upozorila uprava HKZP-a očitujući se o zahtjevima sindikata, moglo ozbiljno ugroziti poslovanje.

Splitski i brački kontrolori izrazili su i podršku ostalim kolegama u HKZP-u, posebno onima u tzv. zrakoplovnom izvješćivanju (CARO). Sve njih se, smatraju, u pregovorima oko Kolektivnog ugovora neopravdano zanemarivalo, a nekima, prema Telegramovim informacijama, plaće nisu rasle još od 2007. godine. To bi u nastavku pregovora uprava HKZP-a konačno mogla ispraviti. Naime, riječ je o ljudima koji također rade po 12 sati i dijele stres posla u kontroli leta.

Posljedice štrajka kontrolora

Ovdje još valja dodati da je zbog štrajka prijetilo otkazivanje i do 50 posto letova. Telegram je pitao Rakocija i njegov izvršni odbor jesu li uoči najave štrajka proveli referendum među članstvom kako to predviđa Statut.

Evo što su nam odgovorili. “Temeljem Statuta Hrvatskog strukovnog sindikata kontrolora letenja, odluku o stupanju u štrajk donosi Izvršni odbor HSSKL-a kao najviše izvršno tijelo Sindikata. Jedino u slučaju organiziranja generalnog štrajka, što nije bio slučaj, u kojemu bi sudjelovali svi članovi, odnosno svih osam podružnica HSSKL-a, Statutom je definirana obaveza provođenja referenduma i izjašnjavanja članstva prije donošenja odluke o stupanju u štrajk”, uvjerava sada Rakoci, iako to svojim članovima očito nije objasnio.