'Malo je vjerojatno da će egipatske vlasti prihvatiti zahtjeve terorista'

U zamjenu za Tomislavov život traže puštanje nekih žena iz zatvora

FOTO: prtscr

Krajem srpnja u Kairu je otet Hrvat Tomislav Salopek, a njegovi otmičari, pripadnici sinajske terorističke skupine koja je odana Islamskoj državi, jučer su objavili video snimku u kojoj se ističe kako Salopek ima još 48 sati života ukoliko egipatska vlada ne prihvati njihove uvjete. Dugogodišnji profesor Američkog sveučilišta u Kairu dr. Ivan Iveković kaže da čisto sumnja da bi egipatske vlasti bile spremne krenuti u ispunjavanje zahtjeva terorista, javlja Jutarnji.

Islamisti u zamjenu za Tomislavov život traže puštanje nepoznatih muslimanki iz egipatskog zatvora u Kairu. Neobično je da u snimci nije preciziran ni broj, niti imena osoba za koje žele razmijeniti Salopeka. “U egipatskim zatvorima nalazi se najmanje 40.000 zatvorenika, a najmanje trećinu čine žene, velikom većinom muslimanke. Teško da će ih egipatske vlasti početi puštati”, tvrdi Iveković.

Krajnje nejasna stvar

Tomislav Salopek otet je krajem srpnja
Tomislav Salopek otet je krajem srpnja AFP

Iako se ne zna točno o kojim je ženama riječ, špekulira se da se radi o 14 žena uhićenih krajem 2013. i osuđenih na 11 godina zatvora zbog pripadnosti Muslimanskom bratstvu, što Iveković ističe kao krajnje nejasnu stvar. “Ako se doista radi o tim ženama, to stvar čini krajnje nejasnom jer organizacija Islamskog kalifata, sinajska organizacija, ni na koji način nije povezana s Muslimanskim bratstvom, oni vode svoj vlastiti rat protiv egipatske države”, kaže za Jutarnji dr. Iveković.

“Nije jasno zašto bi se sinajska organizacija zalagala za žene Muslimanskog bratstva, osobito zbog toga što pojedinci iz te organizacije koji su pobjegli uporno osuđuju akcije ISIS-a”, kaže dr. Iveković.

Egipatske vlasti ne pregovaraju s teroristima

Iveković je ponovio sumnje da će se pronaći način da se oslobodi oteti Hrvat jer egipatske vlasti nisu sklone udovoljavati zahtjevima bilo koga. Ističe kako trenutno sude velikom broju novinara Al Jazeere i drugih medija, od kojih su mnogi strani državljani, zbog optužbi da su u Egiptu organizirali terorističku ćeliju. “Unatoč velikim pritiscima stranih vlada, egipatske vlasti ih ne oslobađaju. Zašto bi onda odgovarali teroristima?”, pita se Iveković.

Slično razmišlja i drugi stručnjak. “U Egiptu postoji, osobito u Sinaju koji vlasti slabo kontroliraju, nekoliko terorističkih grupa, među njima su odnedavno i pripadnici ISIL-a. Sumnjam da će egipatski režim popustiti pod tim zahtjevima jer ni dosad nisu pokazali pretjeranu volju za pregovore s teroristima”, rekao je za 24sata Daniel Bučan, poznati arabist i bivši veleposlanik u Egiptu.