Podružnica ISIS-a koja je ubila Salopeka tvrdi da je srušila ruski putnički avion

Egipćani demantiraju takve navode Islamske države

Provincija Sinaj, lokalna podružnica Islamske države u Egiptu, preuzela je odgovornost za pad ruskog putničkog zrakoplova.

U objavi proširenom uobičajenim distribucijskim kanalima stoji da su vojnici Islamske države srušili ruski zrakoplovi i usmrtili više od dvije stotine ruskih državljana. Ubijeno je 217 putnika i sedam članova posade, a među ubijenima je bilo i 17 djece.

Svakodnevno ubijaju desetke

“Svakodnevno ubijaju na desetke ljudi u sirijskoj zemlji iz svojih zrakoplova. Kao što oni ubijaju nas, tako ćemo i mi ubijati njih”, stoji u toj objavi.

IMG_20151031_154930

Egipatske snage sigurnosti su iznimno brzo demantirale takve objave.

Ubili Salopeka

Podsjećamo, Sinajska provincija dospjela je u hrvatske medije nakon što su oteli, a potom i smaknuli, hrvatskog državljanina Tomislava Salopeka u kolovozu ove godine.

Salopek, 31-godišnji Zagrepčanin, bio je zaposlenik francuske kompanije Compagnie Générale de Géophysique (CGG) u poslovnici u Kairu. Salopek je bio oženjen i otac dvoje djece. Navodno je trebao ići natrag u Hrvatsku samo dva dana nakon datuma otmice.

Otmica se dogodila na cesti na kojoj se nikada nije dogodio nikakav incident. Pretpostavljalo se da je Hrvat otet greškom jer su otmičari možda mislili kako je riječ o francuskom državljaninu. Otet je 22. srpnja ujutro na području Kaira dok je službenim automobilom putovao na posao u francusku kompaniju. Njegov automobil zaustavila je naoružana skupina koja je prisilila vozača da napusti vozilo, a zatim su se odvezli u nepoznatom smjeru.

Pobornici Jeruzalema

Organizacija je nekad nosila naziv Ansar Bait al-Maqdis, što doslovno znači Pomagači (ili Pobornici) Jeruzalema. Pobornici Jeruzalema otprilike znači da su se borili za islamsku vlast nad Jeruzalemom. Međutim, bez obzira na poprilično grandiozan naziv organizacije, njihovi ciljevi su bili lokalizirani na Sinajski poluotok, pustinju u kojoj većinom žive beduinski nomadi.

Ansar Bait al-Maqdis (ABM) za režima Hosnija Mubaraka djelovala je u potpunoj tajnosti, a nakon egipatske revolucije 2011. godine okoristili su se bezakonjem koje je vladalo u Egiptu za nabavu vojne opreme i povećanje broja napada. Egipatskoj javnosti predstavili su se dizanjem u zrak naftovoda koji povezuje Egipat i Izrael. U to doba su bili samo jedna od sinajskih džihadističkih skupina nominalno povezanih s al-Qaidom.

Pogoršanje sigurnosne situacije

Tijekom vlasti Muslimanskog bratstva i predsjednika Muhameda Morsija u Egiptu, ABM je kontinuirano napadao položaje egipatske vojske, ali i Izraela. Međutim, Sinaj je bio i ostao politička utvrda Muslimanskog bratstva, a s beduinskim vođama bilo je lako dogovoriti se o količini novca potrebnoj za primirje. Zbog svega toga njihova teroristička aktivnost bila je gotovo zanemariva. Nakon egipatske revolucije 2013. godine i nakon što je Abdul Fatah al-Sisi, general egipatske vojske, preuzeo vlast vojnim udarom, sigurnosna situacija se iznimno brzo pogoršala.