Milanović, potvrdili su na Pantovčaku, neće pomilovati Perkovića i Mustača. Molbu nije ni razmotrio

Iz njegovog ureda kažu da se Milanović drži stava iz kampanje

Josip Perkovic (3rd R) and Zdravko Mustac (4th L), former members of the Yugoslav secret service, arrive for their trial in a Munich courtroom October 17, 2014. Mustac and Perkovic are suspected of being involved in the murder of a Croatian emigrant in Germany. Yugoslav dissident Stjepan Djurekovic was murdered in 1983 near Munich, at a time when Perkovic was in the Yugoslav secret service in Germany. He was extradited to Germany at the beginning of this year on suspicion of masterminding the murder.     AFP PHOTO / POOL / MICHAELA REHLE (Photo by MICHAELA REHLE / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednik Zoran Milanović neće pomilovati Josipa Perkovića i Zdravka Mustača. Informacija je to koja je iz Ureda predsjednika potvrđena Novom listu. Podsjetimo, njihov odvjetnik Anto Nobilo je molbu za pomilovanje predao Ministarstvu pravosuđa 19. travnja nakon čega je ona proslijeđena Milanovićevom uredu.

“Predsjednik samo slijedi stav koji je javno definirao u svojoj kampanji 2019. godine, da akt pomilovanja, znači promjena sudskih odluka, ne smije biti u njegovoj, nego u nadležnosti Sabora ili nekog drugog. Milanović je najavio da on to pravo neće konzumirati i tako se ponaša u predsjedničkom mandatu u odnosu na sve molbe za pomilovanje koje je dobio”, kazali su iz Ureda predsjednika.

Dodali su i da se “ni u čemu predsjednikov pristup molbi Perkovića i Mustača ne razlikuje od onog prema svim ostalim molbama”. Naglasili su i da predsjednik nije odbio molbe Perkovića i Mustača nego ih, kao ni oko 300 drugih, uopće nije ni razmatrao.

Zahtjev za pomilovanje i pismo generala

Kada je ranije ove godine Nobilo poslao zahtjev za pomilovanjem, u javnosti se pojavilo i pismo skupine generala koji ga podržavaju. U njemu se tvrdilo da su i Perković i Mustač imali velike zasluge u Domovinskom ratu.

Na prvom popisu podrške pomilovanju trebali su se nalaziti potpisi generala Ante Gotovine, Ivana Čermaka, Ljube Ćesića Rojsa, Pavla Miljavca, Davora Domazeta Loše, Marinka Krešića i Krešimira Ćosića. Međutim, general Ćosić vrlo brzo nakon objave detalja o pismu izjavio je kako ga ipak ne podržava. Zatim svoj potpis povlači i general Krešić.

Prozivke oko Udbe i optužbe

HDZ je tada tvrdio da je cijela priča oko pomilovanja “došla iz Milanovićevog kruga.” Sam Milanović je nakon objave inicijative kazao da ga je pismo generala iznenadilo te da i njima i njemu komplicira život. Tada je istaknuo kako njegova odluka o pomilovanju ne bi bila presedan, što se tih dana moglo čuti iz HDZ-a.

Bilo je to obraćanje medijima u kojemu je predsjednik kazao da je “HDZ zalijepljen o Udbu kao žvakaća guma na trotoar Glavnog kolodvora u Zagrebu usred ljetne žege”, dok je premijera nazvao “udbaškim nasljednikom” i “gojencem” argumentirajući to položajem njegova oca u strukturama bivšeg sustava.

Premijer Plenković na to je rekao da to nema veze s HDZ-om i dodao: “On već prokušanom metodom optužuje druge. Drugi su sada udbaši. Udbaš sam ja, moj otac, a ne oni o kojima se tu radi i kojima pokazuje naklonost. Očito je reakcija javnosti takva pa mu taj posao nije tako lagan.”

Osuđeni za pomaganje u ubojstvu Stjepana Đurekovića

Sud u Münchenu je 2016. godine Perkovića i Mustača proglasio krivima za pomaganje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Njemačkoj, i osudio ih na doživotnu kaznu zatvora. Kako su se obojica željela vratiti u Hrvatsku, domaći je sud tu kaznu uskladio s hrvatskim zakonima pa je Mustač osuđen na 40, a Perković na 30 godina zatvora.

Prije njihova izručenja Njemačkoj, tadašnja Vlada premijera Zorana Milanovića je predložila, a Sabor usvojio, kontroverzni “Lex Perković” – zakon kojim se trebalo spriječiti njihovo izručenje. Konačna odluka ipak je bila ona hrvatskog suda koji je izručenje dopustio.