MOL se oglasio o presudi arbitražnog suda: 'Hernádi je nevin, hrvatske optužbe o korupciji su neosnovane'

MOL navodi da im Hrvatska mora platiti 235,8 milijuna dolara

02.10.2013., Zagreb - Protiv predsjednika uprave Mola Zsolta Hernadija raspisani su crvena Interpolova medjunarodna tjeralica i europski uhidbeni nalog. Sluzbeni zahtjev u sjediste Interpola u Lyonu hrvatska policija uputila je nakon sto je zaprimila zahtjev za raspisivanjem tjeralice protiv Hernadija, osumnjicenog da je podmitio bivseg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi madjarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljacka prava u INA-i. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL/PIXSELL

Hrvatska je danas izgubila arbitražni spor protiv MOL-a na Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID-u). Radi se o sporu koji se vodi od 2013., a koji je pokrenuo mađarski MOL tvrdeći da je Hrvatska prekršila Ugovor o energetskoj povelji i prava koja jamči MOL-u kao stranom ulagaču.

Mađarska kompanija tražila je gotovo 1,1 milijardu dolara odštete, no većina zahtjeva im je odbijena te će Hrvatska morati platiti 184 milijuna dolara uz zatezne kamate koje se još obračunavaju.

Odluku arbitražnog suda Svjetske banke komentirao je i MOL konstatirajući u priopćenju da presuda potvrđuje nevinost izvršnog direktora kompanije Zsolta Hernádija.

‘Naš predsjednik i izvršni direktor je nevin’

MOL je poručio kako je ovom odlukom ICSID-a “konačno završen” arbitražni predmet započet 2013. “U presudi se nedvosmisleno navodi da Hrvatska nije uspjela dokazati bilo koju od svojih tvrdnji o korupciji u Hrvatskoj u vezi s energetskom kompanijom INA, d.d.”, priopćili su iz mađarske kompanije te dodali:

“Tročlani tribunal jednoglasno je odlučilo da su tvrdnje o korupciji koje je Hrvatska iznijela nakon MOL-ovog stjecanja dionica u društvu INA, d.d. potpuno neosnovane. Presuda arbitražnog suda sa sjedištem u Washingtonu znači da je predsjednik i izvršni direktor MOL-a Zsolt Hernádi nevin.”

Navode da je tijekom postupka provedena kriminalistička istraga svih dokaza predstavljenih tijekom suđenja. “Saslušani su deseci svjedoka i predočeni deseci tisuća stranica sudskog spisa, uključujući i pravomoćnu presudu Vrhovnog suda Hrvatske kojom je predsjednik i izvršni direktor MOL-a osuđen na dvije godine zatvora”, istaknuli su.

‘Sud je presudio da nije bilo koruptivnih radnji’

Mađarska tvrtka u nastavku priopćenja ističe da je arbitražni sud “posebnu pažnju posvetio iskazima krunskog svjedoka Roberta Ježića“. Naglasili su kako je ICSID “narativ krunskog svjedoka Republike Hrvatske ocijenio neuvjerljivim i kontroverznim”, te da je istu ocjenu dao tribunal iz 2016., koji je osnovan sukladno pravilima Komisije Ujedinjenih Naroda o Međunarodnom Trgovačkom Pravu (UNCITRAL).

“Sud je također je izrazio duboku sumnju u pouzdanost i vjerodostojnost ovog svjedoka tijekom arbitraže kao i tijekom kaznenog procesa u Zagrebu”, poručili su te dodali:

“Ova odluka označava kraj dugotrajnog međunarodnog pravnog spora. Osim u Hrvatskoj, svi sudovi i tužiteljstva došli su do istog zaključka, a taj zaključak je da nije bilo koruptivnih radnji.” Napominju i da je UNICTRAL 2016. presudio u njihovu korist te da Hrvatska “nije uspjela optužbe za korupciju potkrijepiti dokazima”.

‘Ukupna odšteta je 235,8 milijuna dolara’

MOL napominje i da je Ustavni sud Hrvatske “utvrdio teške povrede temeljnih prava tijekom vođenja sudskih postupaka u Hrvatskoj”.

Navode i da je ICSID odlučio i o odštetnim zahtjevima MOL-a. “Odlukom ICSID-a utvrđeno je da Vlada RH nije preuzela plinsko poslovanje (Prirodni plin) društva INA, d.d. unatoč ugovornoj obvezi da to učini, čime je društvu INA, d.d., a time neizravno i MOL-u nanesena šteta od 167,84 milijuna dolara”, kazali su iz tvrtke te dodali:

“Prema odluci, Hrvatska je nanijela dodatnu štetu MOL-u prisiljavanjem na prodaju uskladištenog plina društva Prirodni plin, za što je MOL-u dodijeljeno 16,1 milijun dolara. Odlukom je utvrđeno da Hrvatska MOL-u mora platiti kamate i nadoknaditi kompaniji značajan dio troškova arbitraže. Ukupna odšteta dodijeljena MOL-u iznosi 235,8 milijuna dolara”, priopćili su.

Zaključili su kako poštuju odluku suda te da očekuju od hrvatske Vlade da je također poštuju.