Na današnji dan prije tri godine završio je Euromajdan; fotografije pokazuju kako je to tada izgledalo

Ukrajina je od tada jedno od najvećih kriznih žarišta u svijetu

Prosvjednici na barikadama, veljača 2014.
FOTO: AFP/AFP

Prije točno tri godine, 23. veljače 2014. ukrajinski parlament imenovao privremenog predsjednika Olesandra Turčinova. Prosvjedi na glavnom kijevskom trgu Majdanu su završeni. Neposredno prije, prosvjednici su upali i zauzeli zgrade kojima se koristi predsjednik, a sam Viktor Janukovič napustio je Kijev.

Dio Ukrajinaca, nezadovoljan odlukom tadašnjeg predsjednika Janukoviča koji je u studenom 2013. potpisao ekonomski sporazum s Rusijom te je napustio pregovore s Bruxellesom i ukrajinski put prema Europskoj uniji. Nakon toga, ubrzo su krenuli prosvjedi. Kada je ukrajinski parlament 18. veljače, supotno najavama, zaustavio proces ustavnih promjenama koji bi ograničio ovlasti predsjednika, krenuo je novi val prosvjeda na Majdanu.

Završio je Majdan, a počela kriza na istoku zemlje

Janukovič je svgnut, Rusija je okupirala Krimski poluotok, a na istoku zemlje u regijama Donjecku i Lugansku počeli su nasilni sukobi, a kasnije i rat proruskih pobunjenika i ukrajinskih snaga. Dva sporazuma u Minsku zaustavila su rat, ali je istok Ukrajine i danas jedno od najvećih kriznih žarišta u Europi i svijetu.

Novi američki predsjednik Donald Trump najavio je bolje odnose s Rusijom, a situacija u Ukrajini i dalje je neizvjesna. Dan nakon srdačnog razgovora Trumpa s njegovim ruskim kolegom Vladimirom Putinom, sukobi na istoku Ukrajine ponovno su krenuli. Jedan od prioriteta njemačke kancelarke Angele Merkel upravo je rješavanje ukrajinske krize. S druge strane Atlantika stižu signali kako bi Trumpova administracija bila sklona ublažavanju ili čak ukidanju sankcija Rusiji.

U prosvjedima i nasilnim sukobima u Ukrajini krajem 2013. i početkom 2014. identificirano je gotovo 130 poginulih, najviše civila, a ubijeno je i 18 policajaca. Ukrajinska kriza razlog je sankcijama Rusiji, kao i zaoštravanju odnosa na svjetskoj političkoj sceni. Donosimo nekoliko fotografija iz Kijeva u siječnju i veljači 2014. godine

Prosvjednici su u centru Kijeva palili automobilske gume, siječanj 2014. AFP/AFP
Prosvjednik drži Molotovljev koktel za vrijeme sukoba s policijom AFP/AFP
Anonimna SMS prouka koju su dobili mnogi sudionici prosvjeda: ‘Dragi pretplatniče, vi se uhićeni kao sudionik masovnih prosvjeda’, siječanj 2014. Mstyslav Chernov/ UnFrame/wikipedia
Demonstracije u veljači Mstyslav Chernov/ UnFrame/wikimedia
Pogledan na Maidan s vrha Nepochatov Stanislav/wikimedia
Prosvjednici snimljeni u siječnju 2014. Mstyslav Chernov/ UnFrame/wikimedia
Zapaljeni policijski autobus, siječanj 2014. Mstyslav Chernov/ UnFrame/wikipedia
Prosvjednici na barikadama AFP/AFP
Pogled na Majdan s vrha. Nepochatov Stanislav/wikimedia
Radikalni prosvjednici bacaju Molotovljeve koktele na policiju Mstyslav Chernov/ UnFrame/wikipedia
Neidentificirani čovjek s puškom wikimedia
Okupljeni građani u Kijevu wikipedia
Majdanski aktivisti stoje na oklopnom vozilu u centru Kijeva, 23. veljače 2014. AFP/AFP