Najvažnije činjenice o sporazumu kolumbijskog predsjednika i gerile koja tamo ratuje 52 godine

Sporazum se mora odobriti na nacionalnom referendumu 2. listopada

Photocomposition made from a picture taken in Havana on September 23, 2015 showing Colombian President Juan Manuel Santos (L) and the head of the FARC guerrilla Timoleon Jimenez, aka Timochenko (R) during a meeting.
Colombia will turn the page on a half-century conflict that has stained its modern history with blood when the FARC rebels and the government sign a peace deal on September 26, 2016. President Juan Manuel Santos and the leader of the Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC), Rodrigo Londono -- better known by his nom de guerre, Timoleon "Timochenko" Jimenez -- are set to sign the accord at 5:00 pm (2200 GMT) in a ceremony in the colorful colonial city of Cartagena on the Caribbean coast. / AFP PHOTO / Rodrigo Arangua
FOTO: AFP

Kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos i marksistička gerilska skupina FARC potpisat će povijesni mirovni sporazum u ponedjeljak, čime će formalno završiti 52-godišnji oružani sukob u kojemu je ubijeno više od 220.000 ljudi, a mnogi raseljeni.

Predsjednik Santos i zapovjednik Revolucionarnih oružanih snaga (FARC) Rodrigo Londono, poznat pod imenom Timošenko, potpisat će sporazum od 297 stranica na svečanosti u Cartageni kojoj će prisustvovati svjetski vođe među kojima su glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon i američki državni tajnik John Kerry. Predstavnici dviju strana finalizirali su dogovor 24. kolovoza u Havani nakon gotovo četiri godine pregovora.

‘Rat je uvijek skuplji od mira’

Kolumbijski predsjednik rekao je kako će ovaj mirovni sporazum potaknuti gospodarski rast, ali i društvenu obnovu Kolumbije. “Rat je uvijek skuplji od mira”, poručio je u intervjuu koji je dao za BBC.

Istaknuo je kako je pet desetljeća stalnih sukoba s FARC-om itekako ostavilo duboki trag na cjelokupno kolumbijsko društvo. “Mogli smo rasti između 2 i 3 posto više na godišnjoj razini, u zadnje 23 godine”, kazao je Santos. “Zemlja koja je u ratu 50 godina je zemlja čije su mnoge vrijednosti uništene”, dodao je. “Potpisivanje sporazuma je jednostavno kraj sukoba. Tada počinje težak posao. Rekonstrukcija naše zemlje”, rekao je Santos.

Odredbe sporazuma

Viši članovi FARC-a su jednoglasno ratificirali ugovor na svojoj konferenciji koja je održana u petak. Sporazum uključuje odredbe o uključivanju FARC-a u politički život, osnivanje suda za ratne zločine, reforme u ruralnom sektoru i reintegraciju demobiliziranih gerilaca u građanski život.

FARC će tako postati politička stranka, a dodijeljeno im je 10 mjesta u 268-članom kolumbijskom Kongresu. Iz FARC-a su prihvatili i odredbe da će zaustaviti proizvodnju droge u područjima pod svojom kontrolom, a vlada je obećala pomoći poljoprivrednicima zaraditi za život bez uzgoja takvih, nedopuštenih usjeva. Santos kaže da su ovakve odredbe sporazuma fer prema svima. “Mir je pobjeda za sve”, istaknuo je za BBC.

Kolumbijci će o sporazumu glasati na referendumu

U sljedećih pola godine, oko 8000 preostalih boraca FARC-a bit će razmješteno u 23 regije u zemlji gdje će predati oružje u procesu koji će nadgledati UN. Santos ne isključuje mogućnost da neki od boraca FARC-a pokušaju sitnim prevarama izigrati ovaj dio sporazuma. “Možda će neki od njih sakriti dio oružja. To je prirodna stvar koja se događa u ovim mirovnim procesima.”

Da bi stupio na snagu, mirovni sporazum mora se odobriti na nacionalnom referendumu zakazanim za 2. listopada. Santos kaže da je “vrlo, vrlo uvjeren” da će većina Kolumbijaca dati podršku ovom sporazumu. “Najnovije ankete kažu da između 65 i 70 posto ljudi odobrava mirovni proces”, rekao je.

‘Nitko ne voli FARC’

Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC) guerrillas receive instructions at their camp in El Diamante, Caqueta department, Colombia on September 25, 2016. On Monday September 26, 2016 Colombian President Juan Manuel Santos and the leader of the Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC), Rodrigo Londoño - known by his noms de guerre Timoleon Jimenez or Timoshenko - will officially sign a peace agreement in the Cartagena Convention Center to end an armed conflict that has bled the country for over half a century. / AFP PHOTO / RAUL ARBOLEDA
Pripadnici gerilske skupine FARC AFP

Santos kaže da će, u slučaju da se sporazum ne prihvati na referendumu koji slijedi, ponovno doći do sukoba. “Mi ćemo se vratiti šest godina unatrag i nastaviti rat s FARC-om. To je Plan B”, upozorava predsjednik Kolumbije.

“Nitko ne voli FARC. Oni su činili zločine”, priznaje Santos, ali dodaje da će ovaj sporazum promijeniti stvari. “Ali kad glasate za sporazum, oni će nestati. Oni će prestati postojati kao mračna skupina.”

Neki sumnjaju u namjere FARC-a

Unatoč olakšanju širom zemlje jer su okončana krvoprolića i otmice koji su se događali zadnjih desetljeća, sporazum je izazvao podjele u četvrtoj po veličini južnoameričkoj ekonomiji. Pedeset godina rata također znači desetljeća mržnje i nepovjerenja. Mnogi sumnjaju da će FARC odustati od svih svojih unosnih kriminalnih aktivnosti.

Neki, uključujući utjecajnog bivšeg predsjednika Alvara Uribea, nisu zadovoljni sporazum. Ogorčeni su što sporazum dopušta pobunjenicima da uđu u kongres, a da nisu odslužili zatvorsku kaznu.