Nakon Telegramove reportaže o sramoti na Slavoniki, HAC je hitno ušminkao odmorišta. Zaboravili su samo jednu urnebesnu sitnicu

Imamo dojam da je netko iz HAC-a popisao sve nedostatke iznesene u našoj reportaži i naložio da ih se otkloni

FOTO: Telegram

Mjesec dana nakon Telegramove reportaže o katastrofalnom stanju osam odmorišta na autocesti A5, poznatijoj kao Slavonika, stvari su se bitno promijenile. Nabolje. Očito, iz uprave Hrvatskih autocesta (HAC) netko je naredio da se nevjerojatan nemar u održavanju sanitarnih čvorova, površina oko njih, nadstrešnica, koševa i ostalog inventara dovede u red.

Brojnim turistima kojima Slavonika predstavlja najkraći put do Jadrana, osobito Poljacima, Slovacima, Mađarima, Rumunjima i Srbima, odmorišta na Slavoniki bili su prvi dodir s Hrvatskom.

Turističkom zemljom u kojoj su odlučili provesti godišnji odmor. A taj prvi dodir i prvi dojam bio je prava sramota za zemlju koja dobrim dijelom živi od turizma, diči se svojim prirodnim ljepotama i plažama i odličnim prometnicama, čiji je sastavni dio Slavonika.

Smrdljivi toaleti bez WC papira dovedeni u red

Bez pretjerivanja, taj dio mreže HAC-ovih autocesta, sa smrdljivim toaletima bez WC papira, slavinama iz kojih ne curi voda, pretrpanim koševima za otpatke, klupama za odmor zatrpanim ptičjim izmetom, crijepovima koji vise sa sjenica i predstavljaju opasnost za putnike, uistinu je bio nacionalna sramota.

Fotografije koje smo tada objavili to su zorno pokazivale. Međutim, kad smo u petak, 22. rujna, ponovno prošli 32 kilometra te autoceste, od Osijeka do Sredanaca, stanje na Slavoniki bilo je prilično drugačije.

Telegram

Smrad mokraće očito se uvukao u zidove

U svakom WC-u bilo je toalet papira, onaj nepodnošljivi smrad mokraće, doduše, nije se posve izgubio jer se očito uvukao u zidove, ali vidljivo je da je uložen popriličan trud kako bi bili čisti i uredniji.

Na odmorištu u Beketicima, posljednjem stajalištu pred izlazom u Osijek, čak se na vratima WC-a pojavila i lista evidencije pregleda odmorišta iz kojih je jasno kada je i u koliko sati, koji zaposlenik HAC-a očistio toaletni prostor. Tako je zabilježeno da se prostor čist bar jednom dnevno, ponekad i dva puta.

Viseći crijepovi više ne prijete putnicima

Zelene površine iza zgrada u kojima su sanitarni čvorovi, a koje su putnici zbog katastrofalnog stanja zahoda koristili kako alternativni toalet, očišćeni su, pa više nema onih ružnih ”hrpica” prekrivenih WC papirom. Prilično truda uloženo je i u popravak krovišta sjenica s kojih su prilikom naše prve posjete visjeli crjepovi. Sada su zamijenjeni i više ne prijete putnicima koji ondje požele predah na putu do Jadrana ili povratka u svoju zemlju.

Pisoari koji su nedostajali ili, zbog neupotrebljivosti, bili pokriveni crnim vrećama, sada su zamijenjeni ili ponovno postavljeni, a osobito iznenađenje predstavljao je uređeni WC na odmorištu Ivandvor, stavljen u funkciju, na čijim je vratima prigodom naše prošlomjesečne posjete pisalo ”WC van upotrebe”. Ostao je još samo trag trake kojom je upozorenje bilo zalijepljeno na vratima.

Netko se potrudio očistiti i debele naslage lastavičjeg izmeta na prozorima bara, koji i dalje ne radi, no barem više ne predstavlja ruglo. Doduše, dječja igrališta i dalje nisu u upotrebi, ali sezona je pri samom kraju, a polovica odmorištâ bit će zatvorena od 2. studenoga do 30. travnja, kao i svake godine, pa će valjda biti vremena da na proljeće opet posluže svrsi.

Nekoć ponos Hrvatskih autocesta

Zbog prostranih odmorišta, odlične uređenosti i činjenice da su putnici mogli na svakih desetak kilometara naći mjesto za predah i odmor, taj dio HAC-ove mreže, kada je autocesta puštena u promet, u travnju 2009., bila je ponos Hrvatskih autocesta.

Stvarno, kada biste zastali na nekom od odmorišta činilo vam se da ste negdje u Austriji, Švicarskoj ili Njemačkoj. Ali kako to obično u nas biva, ne samo kad su autoceste u pitanju, u njihovo se održavanje vrlo malo ulaže, pa kada se na to nadogradi naš poslovični nemar, nekadašnji ponos ubrzo postane ruglo.

‘Nerezidentnima omogućeno plaćanje u eurima’

Kad smo se nakon mjesec dana ponovno provezli Slavonikom, imali smo dojam da je netko iz uprave HAC-a popisao sve nedostatke iznesene u našoj reportaži i naložio da ih se otkloni.

Koliko je to, slijedeći primjere iz naše reportaže, pedantno i detaljno učinjeno, vidljivo je i na izlasku s autoceste u Čepinu, gdje ispod prozora na kućici za naplatu cestarine više nema one naljepnice sa smiješnim sadržajem ”Nerezidentnima omogućeno plaćanje u eurima”, koja je ondje stajala potkraj kolovoza, bez obzira što je euro postao platežno sredstvo 1. siječnja ove godine. Sada je ta obavijest uklonjena.

Na tabli od 17 slova ostala samo tri: H, A, C

A dojam da je netko postupao temeljem činjenica koje je iznio Telegram o katastrofalnom stanju odmorištâ na Slavoniki i, slijedeći ih, potrudio se dovesti sve u red, pojačava tabla dobrodošlice na samom ulazu na autocestu A5. Naime, kada siđete s autoputa A3 da biste se uputili prema Osijeku, dočekat će vas velika tabla na kojoj na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom piše ”Dobrodošli”.

Ispod tih natpisa je izlizani logo HAC-a, a od punog naziva Hrvatske autoceste ostala su samo tri od 17 slova: H, A, C. Druga je izbrisalo vrijeme. Pišući reportažu o stanju Slavonike prije mjesec dana, nismo to naveli, pa tabla dobrodošlice s izbrisanim slovima iz naziva Hrvatskih autocesta i dalje onako stoji. Jer ipak – to je HAC.

Telegram