Narodna koalicija predstavila je svoj obrazovni program, a ovo su neke točke koje nam se čine najbitnijima

SDP je obrazovni program predstavio u Rijeci

FOTO: Twitter

Narodna koalicija predstavila je danas u Rijeci svoj obrazovni program, a na njegovom predstavljanju govorili su Neven Budak, SDP-ov strateg za obrazovanje, Vesna Pusić i predsjednik SDP-a Zoran Milanović. Vesna Pusić je tijekom svog obraćanja rekla kako “ima stranaka koje žele manje obrazovane građane, jer manje propitkuju i lakše ih je zavesti demagogijom”.

“Obrazovanje i znanost su jedini put prema najbogatijim zemljama i društvima”, poručio je Zoran Milanović i rekao kako je SDP u zadnjih 5 mjeseci mandata zaposlio 450 do 500 znanstvenih novaka u znanstveno-istraživačkom sustavu te kako je plan bio zaposliti 1300 do 1400 znanstvenih novaka, no da će to realizirati ukoliko dobiju mandat.

Nastavak strategije Nove boje znanja

Obrazovni program predstavio je Budak te je prilikom izglanja podsjetio na strategiju Nove boje znanja koja je 2014. godine prihvaćena u Saboru konsenzusom nakon čega je zaustavljena uz obrazloženje kako za njeno provođenje nema financijskih sredstava.

Budak je rekao kako je zadaća koalicije nastaviti sa započetom strategijom tamo gdje je ona stala i “osigurati jednako kvalitetno obrazovanje svima s obzirom na sposobnosti i interese svakog pojedinca” kao i ujednačiti kvalitetu obrazovanja u cijeloj Hrvatskoj. Ovo su najvažnije točke programa:

1. Održavanje i unaprijeđivanje sustava stipendiranja

“Kada je riječ o osnovnom školstvu i srednjem školstvu, a time i visokom obrazovanju, treba ne samo održati sustav stipendiranja s kojim smo vidjeli da je bilo problema u ovom proteklom razdoblju, nego taj sustav treba i unaprijediti. Treba i povećati broj stipendija i treba dići vrijednost pojedinih stipendija. Naravno, to mora biti vezano ne samo uz materijalni status onih koji stipendije dobivaju nego i uz kvalitetu njihovoga rada”.

2. Kurikularna reforma

“Ona je zaustavljena i trebamo nastaviti tamo gdje je stala ekspertna radna skupina pod vodstvom Borisa Jokića. I mi ćemo mu, ako budemo u prilici, ponuditi da opet vodi radnu skupinu. Imamo godinu dana vremena educirati nastavnike, pripremiti nastavne materijale, dovršiti javnu raspravu, dakle morat će se raditi intenzivno, ali možemo predvidjeti da će se ekspirementalno početi s novim kurikulumima već od iduće školske godine”, rekao je Budak.

3. Revizija bolonjskog procesa

“Moramo educirati studente da stječu kompetencije koje su potrebne na tržištu rada, ali i koje zadovoljavaju njihove osobne interese”, istaknuo je Budak.

4. Uvođenje projekta licenciranja ravnatelja i učitelja

“Moramo napokon provesti projekt koji se dugo planira, a radi se o licenciranju ravnatelja. Moramo uvesti i licenciranje učitelja”, rekao je Budak.

5. Uvođenje nagrađivanja učitelja i nastavnika

“Moramo napomenuti i to, kada je riječ o učiteljima koji su naravno bitan dio cijelog tog reformnog procesa, da bi mogli raditi kako bi trebali raditi i kako se od njih očekuje, oni moraju biti adekvatno nagrađeni. Moramo uvesti sustav nagrađivanja učitelja koji će i priznavati rezultate njihova rada ali ih i poticati na to da rade bolje”.

6. Povećanje sredstava za obrazovanje i znanost

Budak je rekao kako je u programu predivđeno povećanje broja znanstvenih radnih mjesta za 15 posto, povećanje sredstava za istraživanja sa 50 na 100 milijuna kuna kao i poticanje centara izvrsnosti sa ulaganjem u opremu.

Budak je istaknuo kako trenutno u obrazovanje i znanost ulažemo 0,75 posto BDP-a te kako je plan da se to do 2020. digne na 2 posto, a zatim će se ukupna izdvajanja dići na 6 posto. Između ostalog, spomenuo je kako se namjeravaju poticati ulaganja ne samo iz proračuna, nego i iz vanproračunskih izvora i u sustav uložiti dodatnih 7,5 milijardi uz pomoć EU fondova