Neki stručnjaci misle da bi svi mediji zapravo trebali prestati pisati o uništenju artefakata u Palmiri

Džihadisti Islamske države u drevnom su gradu Palmiri ubili 400 ljudi

An aerial view taken on January 13, 2009 shows a part of the ancient city of Palmyra.  Islamic State group jihadists seized Syria's Palmyra on Thursday, as UNESCO warned that the destruction of the ancient city would be "an enormous loss to humanity". The capture of Palmyra, a 2,000-year-old metropolis, reportedly leaves more than half of Syria under IS control and comes days after the group also expanded its control in Iraq. AFP PHOTO/CHRISTOPHE CHARON
FOTO: AFP

Džihadisti Islamske države u drevnom su sirijskom gradu Palmiri ubili najmanje 400 ljudi, većinom žena i djece, izvijestila je u nedjelju sirijska državna televizija. Oporbeni aktivisti na društvenim mrežama pišu da se na ulicama grada, otkad su ga u srijedu zauzeli ekstremisti, mogu vidjeti stotine tijela. Pripadnici ISIS-a u Palmiru su ušli pješice, nakon prodora u grad sa sjeverne strane. Antički grad na UNESCO-vu je popisu svjetske kulturne baštine. Uz sva nedjela koja je počinio ISIS širom Srednjeg Istoka, mnogi promatrači se boje i pomislit što bi pripadnici te organizacije mogli učiniti najdragocjenijem kulturnom dobru na svijetu.

Drevni grad Palmira koji se nalazi usred Sirijske pustinje datira još iz doba Neolita, u drugom tisućljeću prije Krista poznat je kao sklonište za karavane koje su putovale pustinjom, spominje se u analima Asirskog kralja i u Bibliji, Palmira je procvat doživjela za vrijeme Rimskog Carstva. Nakon što je ISIS prošlog mjeseca izbrisao drevni asirski grad Nirmud u Iraku, mnogi povjesničari se pribojavaju kako će slična sudbina zadesiti Palmiru, sada nakon što ju je ISIS oteo Assadu. Sirijske provladine milicije evakuirale su stanovništvo prije ISIS-ovog ulaska u grad. Ravnatelj zavoda za sirijsko antičko blago rekao je da su stotine kipova uklonjene kako bi se zaštitile od razaranja, no strahuje se za gradski muzej i za velike spomenike.

TOPSHOTS-SYRIA-ARCHEOLOGY-HERITAGE-PALMYRA

“Jedna od najznačajnijih lokacija antičkog Rima”

Grad je nekad bio središte Puta svile i kulturni centar antičkog svijeta. U Siriji ima mitski status, a do danas su tamo očuvane jedne od najljepših ostataka antičkih građevina, uključujući i hram boga Baala, iz prvog stoljeća. “Ova lokacija iz Antičkog Rima je jedna od najznačajnijih na svijetu, uz sam Rim, Pompeje i vjerojatno Petru u Jordanu. Palmirini hramovi, kolonade i grobnice, njezin amfiteatar i ulice izuzetne su, osebujne i bogate. Gubitak Palmire bilo bi kulturno zvjerstvo gore nego uništenje Bamijanskih buda” izjavio Rowan Moore, arhitektonski stručnjak, za The Guardian.

Koja logika stoji iza takvog uništavanja? I koliko je izgledno da se ono dogodi? Upozorenja o sudbini Palmire, na kraju mogu donijeti samo više štete nego koristi. Većinu povijesnih lokacija u Iraku i Siriji ISIS-ovci ipak nisu uništili. Ovog ožujka grupa je čak objavila fotografski esej o povijesnim znamenitostima iz Rakke u Siriji.

Uništiti Palmiru samo da ljudima nanesu psihološku bol

Ostaci u Palmiri sami po sebi ne bi bili zanimljivi za ISIS-ovo uništavanje, no pozornost koju bi ta lokacija izazvala, može dovesti pripadnike te skupine u napast da ga unište, samo kako bi izazvali psihološku bol.
Oni, prema svojoj vjeri, moraju uništiti samo one artefakte koji uključuju božanstva i obožavanje. To se odnosi i na hramove i svece, jer oni ne žele kompromitirati svoju apsolutnu predanost Bogu, tvrdi ISIS-ov glavni duhovni vođa. Zahvaljujući konceptu koji su prigrlili salafisti nesmetano kažnjavaju sufije i šiite, pod izlikom da ove skupine nisu dovoljno dobri muslimani. Lokacije poput Palmire spada pod mnogobožačke prakse, a ISIS-ova doktrina im daje za pravo da uništavaju sve ikone za koje oni sami procijene da direktno ili indirektno kompromitiraju njihovu ekskluzivnu vjeru u Boga.

ISIS se naslanja na učenje u kojem prorok Muhamed naređuje jednom od svojih pratioca da “ne ostavi niti jednog idola bez da mu uništi lice niti jedan grob bez da ga iznivelira.”

Još 2010. salafi vođa Mohamed Hassan potaknuo je debatu u Egiptu nakon što je izdao fetvu prema kojoj pojedinac smije prodavati predmete koje je pronašao u svom kraju, ali mora ih uništiti ako su to kipovi.

SYRIA-ARCHEOLOGY-HERITAGE-PALMYRA

Podjele oko tumačenja Muhamedove riječi

ISIS-ovci često citiraju priču prema kojoj je Muhamed dozvolio uništenje kuće u Jemenu koja je obnašala sličnu dužnost kao džamija Masdžid al-Haram u kojoj se nalazi sveti objekt Ćaba u Meki.

Srednjostrujaški muslimani, zastupaju stav kako Islam brani aktivno obožavanje božanstava, a ne gledanje antičkih ostataka. Oni citiraju bezbrojne primjere ranih muslimanskih osvajača koji su pošteđivali povijesna mjesta, uključujući i ona koja su spoemnuta u Kur’anu, kao na primjer ona iz doba faraona u Egiptu.

ISIS sebe smatra puritanskim pokretom, baveći se stvarima koje možda nisu neophodno postojale u ranom Islamu. Generalno pravilo im je da će poštedjeti povijesne lokacije ukoliko ona neprikazuju božanstva. Dozvoljavaju ljudima sa svog teritoraija da iskopaju lokacije, no pritom ne smiju koristiti buldožere i teške strojeve.

Vjerski vođe Islamske države tvrde kako ljudi imaju pravo prodavati zlato, posuđe i antikvitete, no njih ne bi smjeli uzeti iz javnih ustanova kao što su muzeji.

ISIS-ovci će možda dijeliti lekcije iz licemjerja pa zato unište Palmiru

Prema dosadašnjem ponašanju antičko zdanje u Palmiri ISIS ne bi trebao uništiti, no na samoj lokaciji postoje pojedini artefakti koje bi mogli uništiti individualno. Možda će im za uništenje biti okidač neki drugi motiv, koji nije religijske prirode. Militantna grupa često iskoristi priliku da otkrije dvoličnosti i duple standarde svojih protivnika.

Za mnoge Sirijce najveći događaj prošlog tjedna u Palmiri bilo je zauzimanje zatvora Tadmur, jednog od najozloglašenijih zatvora Assadovog režima. Nesrazmjerna briga koju je izazvala antička lokacija u usporedbi s ljudskim tragedijama, uznemirila je mnoge. Ako ISIS digne u zrak povijesnu lokaciju, to će uvelike biti da osudi tu hipokriziju.