Neviđeni uspon Xijeva čovjeka iz sjene, bivše zvijezde društvenih mreža. 'Očito je da uživa iznimno povjerenje vrhovnog vođe'

Cai Qi ima neobičnu moć u kineskoj vladi

US President Joe Biden meets with Chinese President Xi Jinping during the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Leaders' week in Woodside, California on November 15, 2023. Biden and Xi will try to prevent the superpowers' rivalry spilling into conflict when they meet for the first time in a year at a high-stakes summit in San Francisco on Wednesday. With tensions soaring over issues including Taiwan, sanctions and trade, the leaders of the world's largest economies are expected to hold at least three hours of talks at the Filoli country estate on the city's outskirts. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Kad je predsjednik Xi Jinping razgovarao u Kaliforniji sa svojim američkim kolegom Joeom Bidenom u studenom, s njegove desne strane sjedio je čovjek koji pomalo postaje jedan od najutjecajnijih kineskih političara.

Cai Qi ima neobičnu moć u kineskoj vladi. Ne samo da sjedi u sedmeročlanom odboru tamošnjeg Politbiroa već je i predstojnik Xijevog ureda. On je prva osoba od Mao Ce-tunga koja je na obje te pozicije.

S obzirom na svoje titule, ima još jednu privilegiju. Jedini je član Politbiroa koji je putovao u inozemstvo s Xijem tijekom više od 10 godina njegove vladavine.

Pratnja na putovanjima u inozemstvo

Članovi Politbiroa inače ne prate kineske čelnike na putovanja u inozemstvu. Osim razgovora s Bidenom, koje je Xi iskoristio za jačanje povjerenja ulagača u drugo najveće svjetsko gospodarstvo, Cai je također prisustvovao inozemnim sastancima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i Cyrilom Ramaphosom iz Južnoafričke Republike prošle godine.

Uz sve to, Xi je Caija doveo u sferu nacionalne sigurnosti, što se često smatra glavnim prioritetom. U svibnju su državni mediji otkrili da je Cai imenovan za zamjenika predsjedavajućeg Povjerenstva za nacionalnu sigurnost vladajuće komunističke partije.

Cai Qi AFP

Navedeno tijelo vodi Xi, a inače su članovi drugorangirani i trećerangirani dužnosnici u zemlji – što Cai nije. “Očito je da Cai uživa iznimno povjerenje i moć vrhovnog vođe. To je rijetkost čak i među najvišim kineskim dužnosnicima danas”, rekao je Wen-Ti Sung iz Atlantic Councila za Bloomberg.

Putevi Xija i Caija često se preklapaju

Unatoč tomu što Cai formalno nije tako visoko u hijerarhiji, na sličnom je položaju kao i kineski drugorangirani dužnosnik, premijer Li Qiang. Xijevo oslanjanje na obojicu sugerira da je njegov interni krug i dalje stabilan, unatoč tomu što provodi čistku kako u političkom, tako i u vojnom sustavu.

Za razliku od Xija, sina revolucionarnog heroja, Cai nije rođen u elitnoj obitelji. No čini se da su se njegovi i Xijevi putevi često preklapali i stoga ga je to katapultiralo na ljestvici vodstva Komunističke partije.

Prvi su se put sreli u pokrajini Fujian u osamdesetim godinama prošloga stoljeća, a zatim su prešli u bogati Zhejiang na prijelazu stoljeća. Ljudi koji su s Caijem radili u Zhejiangu, gdje je postao viceguverner, opisuju ga kao inteligentnog i pristupačnog.

Zvijezda društvenih mreža

Cai je, prije Xijeve vladavine, također bio sveprisutan na društvenim mrežama. Imao je 10 milijuna pratitelja, a skretao je pozornost na važna pitanja poput onog samoubojstva među mladima.

U jednoj od svojih objava se čak založio i za “otvorenu i transparentnu vladu” koju “nadzire javnost”. Nakon što je Xi postao vođa, Caijeva prisutnost na društvenim mrežama je iščezla s obzirom na to da je ušao u povjerenstvo za nacionalnu sigurnost.

U roku od tri godine došao je do Politbiroa, a radi se o vrlo nesvakidašnjem skoku u hijerarhiji. Za članstvo u Politbirou je preduvjet članstvo u mnogo većem Centralnom komitetu, a on ga, čini se, nije morao ispuniti.

Tvrdolinijaš od početka

Cai je 2017. postao šef pekinškog ogranka Komunističke partije. Od početka je bio tvrdolinijaš. Nakon što je u glavnom gradu izbio smrtonosni požar, čije su žrtve uglavnom bili njegovi siromašni stanovnici, obećao je da će se “krvavo” suočiti s ilegalnim migrantskim naseljima.

Tijekom pandemije Peking je uspio izbjeći izolaciju. Taj podvig je bio još impresivniji s obzirom na to da su u prijestolnici održane Zimske olimpijske igre. Pekinške vlasti podigle su tzv. COVID balon za strane sportaše kako bi zaštitile lokalno stanovništvo od mogućih zaraza.

Kasnije te godine, u Pekingu su se na kongresu okupile tisuće kineskih vođa, a Cai je nametnuo stroga pravila što se tiče testiranja i ograničenja kretanja. Kako se Cai penjao u hijerarhiji, neprestano je hvalio svog šefa.

Utjecaj na Xijevo razmišljanje

Ta je odanost nagrađena kada je Xi 2022. prekršio stranačke norme kako bi produžio vlastitu vladavinu i promaknuo svoje poslušnike, među kojima i Caija. Nekoliko mjeseci kasnije imenovan je Xijevim glavnim pomoćnikom, čime je dobio veći pristup predsjedniku.

“Taj kontakt omogućuje mu da ima suptilan utjecaj na Xijevo razmišljanje”, rekao je Bloombergu stručnjak za kinesku politiku Neil Thomas. Dodao je i da je Cai sada najviši dužnosnik po pitanju nacionalne sigurnosti.

Iako Cai može imati snažan utjecaj s obzirom na svoj rang, njegov utjecaj ovisi o održavanju bliskih veza s Xijem, rekao je Steve Tsang, direktor SOAS China Institute. “Caijeva moć dolazi od uživanja Xijevog povjerenja. Njegova sigurnost ovisi o zadržavanju povjerenja vrhovnog vođe”, rekao je Tsang za Bloomberg.