Danas je počelo suđenje Bandićevim ljudima i odmah su izveli poznati štos za odugovlačenje procesa

Tvrde da zamjenik ravnateljice Uskoka nije ovlašten za zastupanje optužnice u aferi Bundekfest

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Suradnici zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, optuženi u nešto više od sedam milijuna kuna teškoj gradskoj aferi Bundekfest, pokušavaju odgoditi sudski proces već iskušanom, ali dosad neuspješnom metodom. I oni, naime, tvrde da optužnicu protiv njih zastupaju neovlašteni USKOK-ovi tužitelji.

Na samom početku procesa obrana je zatražila da se iz sudskog spisa kao nezakoniti izdvoje baš svi dokazi te da se postupak prekine jer zamjenik ravnateljice Uskoka Saša Manojlović, kako tvrde, ne može biti ovlašteni tužitelj u ovom procesu. Obrana je to zatražila odmah nakon što je Manojlović u uvodnom govoru izjavio kako je uvjeren da će USKOK dokazati sve optužbe.

U čemu je problem sa zamjenicima ravnateljice Uskoka?

Iako je problematika nezakonitih tužitelja do sada već riješena u nekoliko sudskih postupaka, a Vrhovni sud je nedavno i u procesu protiv samog gradonačelnika Milana Bandića ocijenio kako svi zamjenici ravnateljice USKOK-a, koji su podigli niz važnih opužnica, imaju sve potrebne ovlasti, obrane se s tim ne mire. Ponovno su zato, i u ovom procesu, zatražili izdvajanje svih dokaza kao nezakonitih jer ih je prikupio tužitelj koji, tvrde, za to nema dovoljno staža kao što to propisuju Zakon o USKOK-u, Zakon o kaznenom postupku i Ustav.

Vrhovni sud prije svega sva mjeseca donio je posljednju odluku kojom je potvrdio da status zamjenika ravnateljice USKOK-a, koji su iz nižih državnih odvjetništava upućeni na rad u USKOK, nije upitan. Prema tumačenju vrhovnih sudaca, nižerangirani državni odvjetnik može biti upućen na rad u USKOK i imati sve ovlasti zamjenika ravnateljice, bez da zadovolji bilo koje druge uvjete. Jedino mora proći sigurnosnu provjeru.

To stoji u odluci iz srpnja u kojoj se dodaje kako se USKOK vrlo često bavi predmetima iz nadležnosti općinskih ili županijskih državnih odvjetništava, pa tužitelji moraju dobiti formalno rješenje o upućivanju na rad. Takav stav Vrhovni sud iznio je i ranije u nekim slučajevima, no unatoč tome uloga tužitelja je i dalje u nekim velikim slučajevima uporno problematizirana. Posljednji je ovaj današnji. Sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu odluku će donijeti krajem listopada.

Tko je sve optužen u aferi Bundekfest?

Afera Bundekfest, koja se počela rasplitati još u veljači 2015. godine, tako je, dakle, zastala na samom početku. Riječ je inače o optužbama protiv Ratimira Jurekovića, tadašnjeg višeg stručnog savjetnika pročelnika Ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba i suokrivljenih koji su izbjegavajući javne natječaje omogućavali nekim ugostiteljima da rade pod šatorom na Trgu bana Jelačića.

Uz Jurekovića optuženi su i ugostitelj Josip Katić, tadašnji glavni tajnik Zagrebačkog sportskog saveza Zdenko Antunović te zamjenik pročelnika Ureda za obrazovanje Tedi Lušetić, dakle prvi suradnik najbližeg Bandićevog pročelnika Ivice Lovrića.

Bandić bi u procesu trebao biti samo svjedok

Prema optužnici, Jureković je krajem 2013. i početkom 2014. u dogovoru s Katićem tražio od tadašnjeg ravnatelja Koncertne direkcije Zagreb da određenim firmama mimo javnog natječaja osigura pružanje ugostiteljskih usluga na Jelačićevom trgu. Oni ugostitelji koji su te poslove dobili zaradili su najmanje 4,1 milijun kuna.

Lušetić je optužen da je urgirao ne bi li Katićeve firme bez natječaja došle na Budekfest. Zaradili su tamo 886.683 kune. Na Bundekfestu su firme koje je odabrao Antunović zaradile gotovo dva i pol milijuna kuna. Antunovića se još tereti da je od Darka T. tražio 50.000 kuna kako bi njegova firma dobila poslove organizacije Zagrebačkog karnevala 2011. Darko T. je pak do Antunovića došao preko Milana Bandića.

I dok svi optuženi negiraju krivnju, Bandić bi u ovom procesu trebao biti samo svjedok. Još treba dodati da će obrana, ako ne bude zadovoljna stavom vijeća Županijskog suda u Zagrebu o statusu USKOK-ovog tužitelja moći na tu odluku uložiti žalbu. Pa će suđenje biti prekinuto dok tu žalbu ne riješi Vrhovno sud RH.