Njemačka je jučer privremeno suspendirala Schengen, a ovo je 7 najbitnijih događaja koji su uslijedili

Zatvaranje granica se tumači kao vršenje pritiska na članice EU-a

TOPSHOTS
A child walks along a railway track at the Hungary-Serbia border, near the town of Horgos, on September 14, 2015. Germany said it was reinstating border controls on September 13, as Europe’s top economy admitted it could no longer cope with a record influx of refugees. AFP PHOTO / ARMEND NIMANI
FOTO: AFP

Njemačke su vlasti jučer uvele kontrole na njemačko-austrijskoj granici. Mediji zatvaranje granica prema Austriji i Gabrielovo obraćanje javnosti dovode u izravnu vezu s današnjim ministarskim sastankom u Bruxellesu na kojem bi trebalo biti odlučeno o prihvaćanju plana Europske komisije o preraspodjeli izbjeglica po Europskoj uniji. Zatvaranje granica se tumači kao vršenje pritiska na članice EU-a koje se još uvijek opiru prijedlogu Europske komisije.

Otkad je Njemačka uvela granične kontrole, to su napravile još neke zemlje, a ovo je pregled razvoja događaja od privremene suspenzije Schengena.

1. U Njemačku bi moglo stići milijun izbjeglica

Iako se dosad govorilo o brojci od 800.000 izbjeglica, njemački dokancelar Sigmar Gabriel računa za tekuću godinu s preko milijun izbjeglica u Njemačkoj, objavljeno je u ponedjeljak na internetskim stranicama njegove Socijaldemokratske stranke Njemačke (SDP).

U pismu Gabriel, koji osim funkcije zamjenika kancelarke Angele Merkel obnaša i dužnost ministra gospodarstva i energetike, opravdava jučerašnje uvođenje kontrola na njemačko-austrijskoj granici. “Njemačka je jaka i može mnogo toga podnijeti. Međutim, posljednjih dana smo morali iskusiti da, uz svu dobru volju, naši kapaciteti za prihvat novih izbjeglica dolaze do granica, pogotovo što se brzine prihvata tiče”, poručuje Gabriel obraćajući se članovima svoje stranke.

2. I Slovačka uvodi privremene kontrole granice

Istodobno je slovačko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo u ponedjeljak da, nakon što je Njemačka uvela slične mjere, i Slovačka uvodi privremenu kontrolu granica s Mađarskom i Austrijom navodeći da će ojačati svoje pogranične snage s dodatnih 220 policajaca. Ministarstvo je dodalo kako nadzire situaciju i koordinira aktivnosti sa susjednim zemljama, Austrijom, Mađarskom i Češkom.

3. Austrijanci su na granici rasporedili vojsku

Austrija je također slijedila primjer Njemačke ojačavši u ponedjeljak pograničnu kontrolu i rasporedivši vojsku kako bi pomogla u situaciji u kojoj neprekidno pristižu novi imigranti, kazao je austrijski vicekancelar Reinhold Mitterlehner na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s kancelarom Wernerom Faymannom.

“Ako Njemačka uvodi granične kontrole, Austrija mora ojačati svoje granične kontrole i to sada radimo”, kazao je vicekancelar, dok je Faymann dodao kako ne zna niti za jedan slučaj da je Berlin vratio migrante natrag u Austriju nakon što je u nedjelju objavio da uvodi granične kontrole.

4. Rekordan broj izbjeglica u Mađarskoj

U Mađarsku je u nedjelju ušlo rekordnih 5809 izbjeglica, objavila je u ponedjeljak mađarska policija, dan prije nego Budimpešta uvede strogu kontrolu granice sa Srbijom.

U subotu je u Mađarsku ušlo 4330 migranata i izbjeglica, po policiji. Od utorka 15. rujna prelazak ograde na granici bit će kažnjiv zatvorom. Po portalu Index.hu, Srbija želi da u ponedjeljak granicu prijeđe 25.000 do 30.000 migranata, prije nego na snagu stupi novi zakon. Mađarska je postavila ogradu od bodljikave žice duž 175 kilometara granice sa Srbijom, a od utorka to će područje pojačano nadzirati vojska.

5. Mađarska će dobiti 10 novih šatora

Slovenija će Mađarskoj za smještaj izbjeglica dostaviti 10 velikih šatora čija je vrijednost zajedno s prijevozom u susjednu državu 55.000 eura, objavila je u ponedjeljak slovenska vlada, dok se istodobno u anketi “Dela” od ponedjeljka 80 posto ispitanika izjasnilo protiv mogućnosti podizanja ograde slične mađarskoj na slovensko-hrvatskoj granici.

Slovenska odluka o pomoći Madžarskoj iz državnih rezervi preko mehanizma civilne zaštite EU-a, u skladu s prošlotjednim apelom radne skupine pri Vijeću EU-a da sve zemlje solidarno sudjeluju u pomoći Mađarskoj, donesena je na osnovi zamolbe mađarskih vlasti koje ocjenjuju da zbog sve veće navale izbjeglica u tu zemlju neće moći svima koji u njoj ostaju osigurati smještaj.

6. Sve više izbjeglica prolazi kroz Sloveniju

https://www.youtube.com/watch?v=R2mhpotZ1Pc

Zbog oštrijih mjera na granici Mađarske i Austrije prema izbjeglicama zadnjih je dana sve više slučajeva da izbjeglice za put prema Austriji i Njemačkoj koriste obilazak preko Slovenije, navode u ponedjeljak slovenski mediji.

Kako navodi mariborski list “Večer”, slovenska je policija u subotu rano ujuutro neposredno pred graničnim prijelazom Šentilj prema Austriji, pri pokušaju ilegalnog ulaska u susjednu državu, zaustavila kombi rumunjske registracije u kojemu je otkrila 21 osobu, državljane Irana i Afganistana. Kombi je vozio 43-godišnji Rumunj, a utvrđeno je da je ilegalno s vozilom i izbjeglicama ušao u Sloveniju iz Madžarske. Istodobno, austrijske vlasti objavile su da su u subotu na području Šentilja na svojoj strani zaustavili 43 izbjeglice iz Iraka i Sirije koji su u Austriju ušli iz Slovenije.

Na pitanje o tome bi li Slovenija na granici s Hrvatskom, uslijed mogućeg dolaska velikog migrantskog i izbjegličkog vala, trebala postaviti ogradu, onako kako je na granici sa Srbijom napravila Mađarska, negativno je odgovorilo 80 posto ispitanika, u anketi o izbjegličkoj krizi koju je u ponedjeljak objavilo ljubljansko “Delo”.

7. U Hrvatsku je ušlo osam Sirijaca

Na Okruglom stolu o izbjeglicama u Hrvatskom saboru čulo se da je Hrvatska sposobna odgovoriti na svaki izazov koji je pred njom i sa sigurnosnog i s humanitarnog aspekta. Načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar potvrdio je da je u zemlju prije dva dana ušlo osam Sirijaca, koji su smješteni u hotelu Porin te da je šest tisuća policajaca raspoređeno na hrvatske granice. “Spremni smo primiti 3000 izbjeglica”, kazao je, prenosi HRT.

Očekuje se da će zbog strožih pravila i potpunog zatvaranja mašarske granice dio izbjeglica na putu prema Zapadu iz Srbije umjesto preko Mađarske, pokušati proći kroz Hrvatsku.