Nova neugodna afera za Croatia Records: sud izdao tjeralicu za šefom Nadzornog odbora koji se skriva u SAD-u

Drago Vidaković godinama izbjegava proces u kojem je optužen za primanje golemog mita

08.12.2011., Zagreb - Nastavljeno je sudjenje bivsem premijeru Ivi Sanaderu u slucaju Hypo banke i Ina - MOL kod suca Ivana Turudica. Svjedok Drago Vidakovic, bivsi direktora tvrtke Hypo Leasinga Kroatien 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Za domaću diskografsku tvrtku Croatia Records, za koju je nedavno otkriveno da bespravno koristi fonograme preuzete od Jugotona i godinama na njima zarađuje, sada je na pomolu nova neugodna afera. Naime, za predsjednikom njezinog Nadzornog odbora Dragom Vidakovićem raspisana je tjeralica i doneseno je rješenje o suđenju u odsutnosti, jer je utvrđeno da izbjegava pojavljivanje na Županijskom sudu u Zagrebu.

Vidaković se od hrvatskog pravosuđa skriva u SAD, gdje je nedavno, kako je prvi javio portal Imperijal, promijenio ime u Ryan Drago. U SAD je zatražio i državljanstvo.

Suđenje Vidakoviću u Zagrebu

Protiv Vidakovića je već godinama u tijeku proces u kojem ga USKOK optužuje za malverzacije iz 2008. dok je bio predsjednik uprave Hypo Leasing Kroatien. Tada je, sumnja se, tražio 120 tisuća eura mita kako bi Hypo nastavio isplaćivati tranše od ukupno 16 milijuna eura kredita koji je tvrtka ‘Poyel’ dobila za tzv. ‘projekt Medarska’.

Čelni čovjek ‘Poyela’ Romeo Krešić uz projekt u Medarskoj ulici u Zagrebu gradio je i trgovački centar u Pločama. Financiranje je bilo zamišljeno tako da, nakon ispostavljenih faktura za obavljene radove, Hypo leasing podmiri potraživanja iz iznosa odobrenog kredita. No, nakon nekoliko rata isplate su zapele. Dokumenti su navodno završavali upravo u Vidakovićevoj ladici, a za nastavak financiranja Krešić je, prema tvrdnjama USKOK-a, trebao platiti mito.

Koliko je mita uzeo Vidaković?

Krešić je mjesecima odbijao platiti Vidakovića uvjeren kako nema razloga da se banka ne drži sklopljenog ugovora. Čak je, preko svojih poslovnih partnera, o nepravilnostima oko isplate kredita u veljači 2008. obavijestio sve visokopozicionirane u Hypo Leasing Kroatien. Jedna e-mail poruka poslana je i na adrese uprave u Austriji. Međutim, na prijavu ovih nepravilnosti baš nitko tada nije reagirao.

Na kraju je Krešić u ljeto 2008. preko Marijana Rajića, direktora tvrtke TEP s kojim je surađivao na projektu u Medarskoj ulici, ipak poslao Vidakoviću traženih 120 tisuća eura mita, ne bi li mu se konačno nastavio isplaćivati kredit koji mu je bio neophodan za daljnje radove. To se i dogodilo.

Što je Vidaković pričao o Sanaderu?

Vidaković je u međuvremenu postao važan svjedok protiv bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera u aferi Hypo. Tvrdio je, naime, da je vidio Sanadera kako na parkiralištu u Klagenfurtu uzima kuvertu u kojoj je, kako se pretpostavlja, bilo 3,6 milijuna kuna provizije koliko je od kraja 1994. do 22. ožujka 1995. tražio za sebe dok je dogovarao s Hypo bankom uvjete ugovora o zajmu za kupnju zgrada veleposlanstava Republike Hrvatske u svijetu. Sanader je zbog toga proglašen ratnim profiterom i nepravomoćno osuđen na dvije i pol godina.

Vidaković je cijelo vrijeme uvjeravao kako se nije javio za svjedoka u tom procesu da sebi olakša poziciju u postupku za primanje mita, no u konačnici se prestao pojavljivati na sudu u Zagrebu.

Koliko je puta uspio izbjeći sud?

Od lipnja 2016. do svibnja 2018. Vidaković se čak i odazivao na sudske pozive, no od tada su sudskom vijeću stizale samo njegove ‘ispričnice’. Pravdao se zdravstvenim problemima i procesom za dobivanje državljanstva. Slao je medicinsku dokumentaciju i molio odgode baš uvijek uoči zakazanog ročišta. U siječnju ove godine čak je javio da ima Covid-19.

Konačno je prije par mjeseci USKOK zaključio kako bi ovaj slučaj mogao pasti u zastaru koja, kako su izračunali, nastupa 2023. godine. Zato je zatraženo od suda da se Vidakoviću dalje sudi u odsutnosti jer je, smatraju, očito da izbjegava proces.

Sudsko vijeće analiziralo je sve dokumente i zaključilo da Vidaković, koji je u ožujku ove godine imenovan predsjednikom Nadzornog odbora Croatia Recordsa, doista opstruira postupak. Zbog toga je donijeto rješenje kojim mu se određuje istražni zatvor, te nalaže raspisivanje tjeralice. Svega par dana kasnije sud određuje i nastavak suđenja Vidakoviću i to u njegovoj odsutnosti.