NOVA UHIĆENJA U HOLDINGU: Bivši direktori primili mito za milijunske malverzacije na kamionima Čistoće?

Uhićene su tri osobe. Radi se o nastavku akcije Agram. Privedeni su na ispitivanje

07.05.2015., Zagreb - Zbog zloupotrebe polozaja i trgovanje utjecajem uhiceno je troje ljudi te su odvedeni u USKOK na ispitivanje. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zagrebačka policija uhitila je danas tri osobe u nastavku akcije Agram, niza istraga povezanih s različitim gradskim uredima, ZG holdingom i samim gradonačelnikom Milanom Bandićem.

Kako neslužbeno doznaje Telegram.hr, uhićeni su Miljenko Benko, bivši direktor podružnice Čistoće, a danas koordinator poslova u podružnici Digitalni grad, te Ivan Markus, bivši direktor Holdingove službe za javnu nabavu, a danas zaposlenik podružnice Gradska groblja. Oni su preko članova svojih obitelji obavijestili direktore svojih podružnica kako danas neće doći na posao, no Holdingu DORH službeno zasad nije još ništa dostavio.

Treća osoba koja je uključena navodno je vlasnik tvrtke Gradatin, Tomislav Jukić.

Radi se o nastavku akcije Agram, a kako doznaje Telegram iz izvora bliskih istrazi, Jukić i Markus su privedeni na ispitivanje zbog navodnih nezakonitosti oko javnih natječaja za gradsku tvrtku ‘Čistoća’. Istražitelji sumnjaju da je Jukić poticao na počinjenje kaznenog djela uhićenog Ivana Markusa. Potonjeg, pak, istražitelji zasad terete za zlouporabu položaja.

Milijenko Benko, navodno, nema veze s Markusom i Jukićem, već se tereti za uzimanje mita za zapošljavanje.

Privođenje uhićenih u sjedište USKOK-a PIXSELL

Kako pak navodi 24sata, istražuje se nabavka 31 kamiona za Čistoću. Kamioni nisu kupljeni iako je Gradatin pobijedio na natječaju. Kada je nabavu preuzeo Pero Kovačević smatrao je da ugovor nepovoljan za Holding i odbio ga je potpisati. Holding je kasnije kupio isti broj kamiona uz 40 posto subvencije Fonda za zaštitu okoliša, te tako ostvario milijunske uštede u odnosu na ugovor koji su predlagali Markus i Benko.

O razlozima uhićenja N1 navodi da su ona povezana s preplaćivanjem leasinga za kamione Čistoće. Procijenjena šteta je 36 milijuna kuna.

Uhićeni trojac tereti se za kaznena djela trgovine utjecajem, primanja mita i zloupotrebe položaja.

Ravnateljstvo policije, koje je i inače šturo kada je riječ o nedjelima iz domene Uskoka, nije željelo potvrditi, ali ni demantirati tu informaciju.

Oglasio se i Bandić

“Ja postupke ne komentiram koji su u tijeku – to je prvo. Drugo – nulta stopa tolerancije prema mitu i korupciji svih vrsta vrijedi za gradonačelnika Bandića i njegove suradnike kao i za sve ljude u Vladi na čelu s predsjednikom Vlade, sve dužnosnike u Saboru na čelu s predsjednikom Sabora kao i za predsjednicu države. Sve ostalo će pokazati vrijeme”, rekao je Milan Bandić novinarima u pauzi sjednice Gradske skupštine upitan o navodnim nezakonitostima u Čistoći-podružnici Zagrebačkog holdinga.

Afera Agram: Danas nova uhićenja, ovaj put u Zagrebačkom holdingu

“Neka radi svatko svoj posao i odgovara za propuste ili bude honoriran za dobar rad “, poručio je Bandić.

Na pitanje boji li se ponovnog pritvora poručio je kako njega ničega nije strah i da ako postoje kriminalna djela, neka se dokažu. Dodao je kako je njega strah da građanima ne ispuni ono što im je obećao.

Ni na sjednici gradske skupštine koja je u tijeku nitko nije želio službeno komentirati nova uhićenja i moguća proširenja istrage u slučaju Agram, iako su neki vijećnici neslužbeno rekli da su čuli za istragu u Čistoći.

Ovo im je drugo uhićenje

Benko i Markus još su u “prvoj rundi” slučaja Agram, u listopadu prošle godine, završili u istražnom zatvoru, a u međuvremenu su smijenjeni sa svojih dužnosti u Holdingu.

Markus je na slobodu izašao među prvima, zajedno s suvlasnikom CIOS-a Petrom Pripuzom i pročelnik gradonačelnikova ureda Mirom Lacom, a Benko zajedno s najvećim dijelom osumnjičenika među kojima su bili i bivši šef Holdinga Slobodan Ljubičić te gradonačelnik Milan Bandić koji je u međuvremenu opet završio iza rešetaka i u konačnici pušten da se brani sa slobode.

Kante za smeće vrijedne 11 milijuna kuna

Poslovanje Gradatina s Holdingovom podružnicom Čistoća bilo je tema medijskih napisa 2010. godine, kada je otkriveno da Čistoća od ove firme iz Sesveta kupuje nove kante za smeće vrijedne 11 milijuna kuna. Samo par mjeseci ranije od iste firme za milijun kuna su kupljeni rezervni dijelovi za već postojeće kante za smeće.

Kako je izgledala afera Agram

Istraga u slučaju Agram pokrenuta je zbog sumnji da je gradonačelnik sa svojim suradnicima nizom nezakonitosti oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i Državni proračun.

Ukupnu ‘štetu’ tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna. Uz sporne donacije u predsjedničkoj kampanji Bandića Uskok tereti za pogodovanje Pripuzovom CIOS-u te tvrtki Bramgrad projekt Branka Mihaljevića, trgovanje utjecajem pri nezakonitom zapošljavanju sebi bliskih osoba u Gradskom poglavarstvu i Zagrebačkom Holdingu, ali i nezakonito korištenje službenih gradskih automobila u privatne svrhe.

Istraga protiv Bandića u međuvremenu je proširena i nakon što je Vida Demarin, kao predsjednica upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja.

Protiv Bandića je sredinom veljače podignuta i prva optužnica kojom ga Uskok tereti da je s dvoje suoptuženika udruzi “U ime obitelji” prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308 tisuća kuna. No, zagrebački je sud tu optužnicu vratio tužiteljstvu na doradu.