Novi debakl za Filipovića: poslao inspektore da progone pekara jer su mu pereci poskupjeli 27 lipa, sud ih posramio

Pekara na sudu pobijedila Državni inspektorat. Dokazali da nisu dizali cijene nakon uvođenja eura

Vlasnici pekare iz Našica na sudu su pobijedili Državni inspektorat koji je protiv njih podigao optužni prijedlog tereteći ih za neopravdano poskupljenje pekarskih proizvoda nakon 31. prosinca 2022., kada je vrijedila zabrana dizanja cijena zbog uvođenja eura.

Državni inspektorat proveo je inspekcijski nadzor 4. siječnja optuživši vlasnike da su povećali maloprodajne cijene polubijelog kruha s 8,50 na 9,04 kune, domaćeg kruha s 10 na 11,30 kuna, slanca sa sirom s 4,50 na 5,27 kuna, pereca s 3,50 na 3,77 kuna, pizza trokuta s 15 na 16,58 kuna te peciva s hrenovkom i senfom s 9,50 na 9,79 kuna. Prema inspektoratu, vlasnici pekare vodili su se nepoštenom praksom.

Povećali cijene prije zabrane

No, vlasnik je na sudu demantirao navode Inspektorata. Kazao je kako su on i supruga, kao suvlasnici obrta, povećali cijene dan ranije, 30. prosinca prošle godine, te dodao kako je to naknadno utvrdila i državna inspektorica.

Kazao je kako im nije bila namjera nepošteno postupati prema potrošačima, već je razlog dizanja cijena bilo veliko poskupljenje sirovina i energenata, zbog kojih je velika većina proizvođača, uključujući i njih, bila primorana dizati cijene. Dodao je da su obrt otvorili u rujnu 2021. bez prethodnog iskustva, tako da im se još uvijek nenamjerno potkradaju poneke greške.

Sud ih oslobodio optužbi

Općinski sud u Đakovu je uvidom u zapisnik inspektorice Državnog inspektorata od 12. travnja o kontroli izvršenja Rješenja od 4. siječnja utvrdio da vlasnici pekare nakon 30. prosinca nisu povećali maloprodajne cijene pekarskih proizvoda, te ih je oslobodio svih optužbi.

Podsjetimo, Vlada je u siječnju, nakon uvođenja eura, donijela zaključak o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, kojim je obvezala nadležne službe na pojačane kontrole cijena te naložila da se neopravdano dignute cijene vrate na razine od 31. prosinca.

“Zaključkom se obvezuju svi poslovni subjekti koji su povisili cijene roba i usluga protivno Zakonu uvođenju eura kao službene valute u RH, da revidiraju maloprodajne cijene svojih roba i usluga sukladno temeljnim načelima pravilima i zakonima i to tako da budu određene najviše do visine maloprodajnih cijena koje su vrijedile na Staru godinu”, kazao je tada ministar gospodarstva Davor Filipović.

Slučaj zagrebačke frizerke

Neopravdano podizanje cijena u pojedinim poslovnim subjektima nakon uvođenja eura danima je bila glavna tema u Hrvatskoj, a jedan od istaknutijih slučajeva bio je onaj frizerke Sabine Samardžije iz Zagreba.

Ona je povisila cijenu bojenja kose s 19,91 euro na 20 eura, a žensko šišanje sa 6,64 eura na sedam eura i zbog toga joj je uručena novčana kazna od 1990,84 eura za okrivljenu pravnu osobu te još 1327,23 eura za okrivljenu odgovornu osobu.

Zagrebačka frizerka poslala je prigovor na prekršajni nalog Državnog inspektorata, a pravdu je odlučila potražiti na sudu koji ju je oslobodio optužbe. U obrazloženju se navodi da njen frizerski salon nije prekršio Zakon koristeći nepoštenu poslovnu praksu, jer su imali uredno istaknut cjenik, na kojem su jasno bile istaknute cijene u eurima i u kunama.