Novi skandal u visokom školstvu: Platili tisuće kuna jer je dekan grubo vrijeđao zaposlenicu: 'Luda si', 'bolesna', 'lelujaš od tableta'

Mirko Smoljić sada bi trebao nadoknaditi Veleučilištu u Vukovaru sav taj novac

FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Skandal što ga je otkrio Telegramov Drago Hedl vezan za nekadašnjeg dekana Veleučilišta u Vukovaru Mirka Smoljića dobio je ovih dana novi sudski epilog. Zbog Smoljićevog nedopustivog ponašanja Veleučilište je jednoj svojoj zaposlenici moralo platiti tisuće kuna odštete, a sada od njega mora taj novac utjerivati na sudu. Doznajemo da je Općinski sud u Vukovaru nepravomoćnom presudom Smoljiću naložio da plati svom bivšem Veleučilištu dugovanje. No, on ima na tu presudu pravo žalbe.

Za ovaj skandalozni slučaj doznalo se prije nekoliko godina kada je upravo Telegram objavio da je Županijski sud u Zagrebu potvrdio kako je zaposlenica Enisa Mijok bila uznemiravana i diskriminirana na Veleučilištu u Vukovaru. “Luda”, “psihički bolesna”, “leluja na tabletama”, dio je rječnika koji je za nju koristio.

Uznemiravanje zaposlenice

Prema njoj se tako ponašao upravo kao dekan na sjednici Stručnog vijeća Veleučilišta, 16. veljače 2016., uz ‘niz uvredljivih navoda’ najavio kako će biti donesena odluka o otkazu ugovora o radu Enisi Mijok. Tri mjeseca kasnije dekan ju upućuje na izvanredni liječnički pregled radi utvrđivanja radne sposobnosti. To je sud ocijenio kao uznemiravanje i povredu prava osobnosti.

Ona je zbog toga uputila pritužbu osobi na Veleučilištu, zaduženoj za zaštitu dostojanstva radnika, no ta je pritužba odbijena. Nedugo nakon toga dobila je i otkaz.

Na sudu je kasnije uspjela dokazati da ju je dekan ipak uznemiravao i ponižavao. “Prijetio je da će me se riješiti , vrijeđao me i ponižavao kao zaposlenicu”, opisivala je na sudu gospođa Mijok. Te njezine riječi potvrdio je i sud.

Smoljić od početka sve negira

Smoljić, koji će i nakon te presude i Telegramovog otkrića još više od godinu dana ostati dekan, cijelo vrijeme negira uznemiravanje zaposlenice Veleučilišta, te presudu naziva nezakonitom i nepravilnom.

“Presuda je donesena isključivo na temelju neistinitih navoda gospođe Enise Mijok, a ne na temelju nekakvih egzaktnih dokaza ili činjenica”, izjavio je ranije za Telegram Smoljić dodajući da Enisa Mijok nije imala neposredna saznanja o navodnim uvredama ili diskriminaciji, već ih je navodno čula od drugih zaposlenika Veleučilišta.

Sve mu to nije prošlo na sudu već je Veleučilište u Vukovaru moralo gospođi Mijok zbog uznemiravanja i povrede dostojanstva platiti 10 tisuća kuna. S kamatama je iznos narastao na 10.736 kuna. Veleučilište je Smoljiću platilo i sudsku pristojbu za reviziju koju je Vrhovnom sudu RH podnio u lipnju 2017. godine. Prema javno dostupnim podacima revizija mu nije prihvaćena, te je spis arhiviran.

Tužba protiv bivšeg dekana

No, nakon što je Veleučilište u Vukovaru u listopadu 2018. dobilo novog dekana, od Smoljića odlučuju tražiti povrat novaca. Tuže ga za onih 10.736 kuna, odnosno 1424 eura. Traže i dodatnih 2.525 kuna odnosno 335 eura sudskih pristojbi što su ih morali platiti dok se vodio postupak zbog Smoljićevih uvreda.

Općinski sud u Vukovaru Smoljiću je nepravomoćnom presudom ipak naložio da Veleučilištu vrati samo iznos odštete koja je isplaćena Enisi Mijok. To je, objašnjava sud, sukladno Zakonu o radu jer zaposlenik mora nadoknaditi štetu koju je svojim nezakonitim ponašanjem skrivio poslodavcu. Drugim riječima, mora nadoknaditi Veleučilištu ono što je su oni platili njegovoj žrtvi.

Tužbe, prijave, svjedočenja…

Inače, presuda zbog mobbinga Smoljiću nije posebno naštetila u karijeri, tim više što je kažnjeno Veleučilište a ne on osobno kao dekan. U međuvremenu je iz Vukovara preselio na Sveučilište Sjever.

Lokalni mediji popratili su to u siječnju 2020. tekstovima o njegovoj ulozi u skandalu na Veleučilištu u Vukovaru, ali i podsjećanjem na njegov iskaz u postupku koji je vođen zbog nezakonitog korištenja vozila u Ministarstvu znanosti. Smoljić je kasnije tvrdio da su ga u DORH-u prisiljavali na to svjedočenje o zlouporabi vozila.

Borba za šefovsku poziciju

Na Sveučilištu Sjever bez obzira na neugodne detalje iz svog životopisa Smoljić dobiva status pročelnika Odsjeka za poslovanje i menadžment. U tom statusu nagrađen je 2021. i na Međunarodnom sajmu obrazovanja ExpoOnline ‘PUTOKAZI’ u Novom Sadu diplomom s posebnim priznanjem za razvoj visokog obrazovanja.

Osim toga, lani je njegovo ime spominjano i u kontekstu sumnjivog natječaja za čelno mjesto Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Natječaj je četiri puta poništavan, a Smoljićeva prijava odbijena je jer navodno nije ispunjavao uvjete.