Newsweek je upravo dokazao kako su laži koje Trump širi o Hillary uglavnom tračevi koje mu netko dila iz Kremlja

Velika priča o ne baš uspješnim ruskim špijunima i njihovoj vezi s Trumpom

October 8, 2018 - Bloomington, Indiana, United States: Donald Trump released a video tape apology about the crude remarks he made about women that were caught on videotape in a 2005 and obtained by the Washington Post on October 7. Trump released his apology on his Facebook page and the video went viral on the Internet and was played extensively on television news programs. On October 9, Trump is facing Hillary Clinton in their second of three debates prior to the November 8 presidential election., Image: 302269266, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Polaris
FOTO: Profimedia, Polaris

“Ja sam Sidney Blumenthal. Tako bar misli Vladimir Putin te, na neku foru, i Donald Trump“, piše na početku svog članka novinar Newsweeka Kurt Eichenwald. A to što oni misle da sam ja taj tip, trebalo bi izazvati zabrinutost ne samo zbog pokušaja Moskve da manipulira američkim izborima, nego i zbog načina na koji Trump gura ruske dezinformacije američkim glasačima, piše dalje Eichenwald.

Taj čovjek, Blumenthal, osoba je od povjerenja Hillary Clinton, a njegovo ime pojavilo se u novim dokumentima Wikileaksa. U vrijeme kada američke obavještajne službe sumnjaju da ruski hakeri pokušavaju utjecati na predsjedničke izbore, zapisi koje je nedavno objavio Wikileaks povezani su isključivo s Demokratskom strankom. Zato se u određenim krugovima budi stanovita zabrinutost da su ti samoprozvani zviždači postali alat Putinove vlade.

“No to što sam sada u ovu čitavu zbrku upleten ja, još je jači dokaz da je ovaj cyber-rat koji su pokrenuli Rusi, u stvari jako, jako glup”, piše Eichenwald. To je, nastavlja Newsweekov novinar, dokazano zahvaljujući nesposobnosti Sputnika, internetskog radija i portala kojeg je osnovala i sada ju kontrolira vladina agencija Rossiya Segodnya.

Wikileaks objavio mailove Johna Podeste

Nedavno je, dakle, Wikileaks objavio mailove Johna Podeste, predsjednika izborne kampanje Hillary Clinton. Gotovo odmah nakon što su se dokumenti pojavili, Sputnik ih je proučio i pronašao (vjerojatnije je već otprije znao za njega) navodno inkriminirajući e-mail koji je poslao taj Blumenthal.

Mail je bio čudesan. Povezao je Blumenthala, Podestu i Benghazi. To se činilo kao dokaz koji će konačno pokazati kako Hillary Clinton snosi punu odgovornost za teroristički napad na američku stražu u Libiji 2012. Sputnik je spomenuti e-mail nazvao i “listopadskim iznenađenjem” koje bi moglo u posljednjim tjednima potkopati kampanju Clintonove.

‘Te riječi su mi zvučale jako poznato’

Autor Newsweekovog članka zatim je citirao nekoliko paragrafa iz Sputnikova teksta:

“U velikom otkriću iz druge serije Wikileaksovih e-mailova predsjednika kampanje H. Clinton Johna Podeste, saznalo se kako osoba od najvišeg Hillarynog povjerenja, Sidney Blumenthal, vjeruje kako je istraga Benghazija bila legitimna, jer je preventivna i rezultat nemarnosti State Departmenta.”

U e-mailu nazvanom Istina navodni Blumenthal je napisao kako “izvještaji prikazuju da se napad u Benghaziju gotovo sigurno moglo spriječiti’.

“Clinton je upravljala State Departmentom, i nije uspjela zaštititi osoblje SAD-a u američkom konzulatu u Libiji. Potpuno je legitimno ako joj Republikanci žele to spočitati”.

“Te riječi su mi zvučale jako, jako poznato. Ali stvarno poznato. Toliko poznato, kao da sam ih osobno napisao. Zašto? Zato što ih i jesam ja napisao”, objasnio je konačno američki novinar.

Poanta članka ‘Biopsija Benghazija’

Rusi su, dakle, citirali dvije rečenice iz teksta dugačkog 10,000 riječi koje je Eichenwald napisao za Newsweek, koje je zatim Blumenthal poslao e-mailom Podesti. Nije moglo doći do zabune da Blumenthal citira Newsweek, ime časopisa i opisi fotografija pojavljuju se uz priloženi članak.

Rusi su pažljivo odabrali odlomak, koji spominje legitimne kritike Clinton u vezi Benghazija, s kojima je bila upoznata i sama tajnica State Departmenta, preko spomenutih devet izvještaja. No to uopće nije bila poanta priče “Biopsija Benghazija: Opsežan vodič kroz jedan od najgorih užasa u američkoj politici”. Članak je govorio o sramotnoj politizaciji napada u kojem je poginulo četvero Amerikanaca te je prozivao republikanski odbor Benghazija, koji je bio upleten u političko suđenje prikazano kao kongresnu istragu.

Poruka koju su Republikanci poslali militantima

“Povijesna važnost ovog trenutka ne može se dovoljno naglasiti, te se čini kao da mnogi republikanci, demokrati i medijski djelatnici ne razumiju u potpunosti važnost onoga što se događa. Strašna moć vlade puštena je s uzice isključivo u političke svrhe. Nemoguće je pregledati što je odbor za Benghazi učinio, osim što je novcem poreznih obveznika platio istraživanje predsjedničkog kandidata suprotne stranke. Malo je takvih primjera u američkoj povijesti. Možda pokušaj Richarda Nixona da pomoću porezne uprave istraži one koje je smatrao neprijateljima.

Kao i senator Joseph McCarthy koji je pedesetih godina optuživao za izdaju članove State Departmenta, vojne generale čak i tajnike u vojsci. Posljedice su teže od same manipulacije izbornog procesa. Korištenje Benghazija za sticanje političkih bodova, republikanci su odaslali poruku militantima u svijetu da s relativno limitiranim napadima, u kojima nema velikog broja žrtava, mogu utjecati na smjer američkih izbora”, sažetak je originalnog članka, kojeg su zatim članov Clintoninog kabineta citirali.

Odakle Trumpu informacija o ruskom članku?

Naravno, ovo bi se moglo gledati kao nesposobnost ruskih hakera i vladinih medija. Nakon što su uvidjeli grešku, Sputnik je uklonio članak. No tada su stvari postale još više bizarne. Lažna priča koju je prenijela jedino ruska državna agencija (obavijest se pojavila i u jednoj turskoj publikaciji, no ona je bila jedino link na članak na Sputniku). Kako je moguće da je Donald Trump postao glasnik Putinovih lažnih tvorevina?

Trump je držao govor u Pennsylvaniji držeći dokument u ruci. Okupljenima je rekao kako je to Blumenthalov e-mail, a čovjeka je nazvao “ljigavi Sidney”. “Ovo je stiglo sada maloprije. Moram vam ovo reći”, i zatim je Trump pročitao riječi iz Eichenwaldovog članka. “Sada priznaje da su mogli napraviti nešto oko Benghazija”, rekao je Trump bacivši papir na pod. Publika je počela skandirati “Zatvorite ju!”

To nije smiješno, to je zastrašujuće. Rusi puste aljkavu dezinformaciju, a u nekoliko sati, republikanski kandidat za predsjednika stoji na pozornici i recitira izmišnjenu priču, kao da je istina. Kako se to dogodilo? Tko Trumpa pumpa neistinama iz Kremlja? Rusi dobivaju američke e-mailove i sada ih potpuno krivo tumače, falsificiraju, u nadi da će pokrenuti lavinu događaja koji bi mogli utjecati na rezultati predsjedničkih izbora. Naravno, veliko pitanje je zašto Rusi toliko silno žele naštetiti Hillary Clinton, a time pomoći Donaldu Trumpu?

‘Ja nisam Sidney Blumenthal’

Taj totalitarni režim, koji je upleten u ratne zločine u Siriji kako bi zaštitili svoju marionetsku vladu, rade na rušenju demokracije, kako bi imali koristi od američkog kandidata koji je pozitivno komentirao postupke Kremljina oko Bašara al Asada, piše Newsweek.

Trumpovi argumenti bili su nerazumljivo pojašnjavanje kompleksne sirijske situacije, što ga je odmah svrstalo na stranu Iranaca i Sirijaca, koji se bore kako bi očuvali vladu koja je isprva prijetila uporabom oružja Izraelu. “Tako da, ne, gospodine Putin, ja nisam Sidney Blumenthal. I sada kad ste ponovno razotkriveni, nosite se iz naših izbora. A i gospodin Trump će morati štošta toga objasniti”, završio je članak Kurt Eichenwald.