Novog nadbiskupa Kutlešu pitali je li za zabranu pobačaja i što misli o moliteljima na Trgu: 'Ja ne bih molio na taj način'

Nadbiskupa zabrinjava odmak vjernika od Crkve i nestanak tradicionalnih vrijednosti

18.04.2023., Zagreb - Obiljezena je 30. godisnjica djelovanja Informativne katolicke agencije i 25. godisnjice emitiranja Hrvatskog katolickog radija. Obljetnici su prisustvovali zagrebacki nadbiskup Drazen Kutlesa i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Korzinek. Photo: Slaven Branislav Babic/PIXSELL
FOTO: Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Papa Franjo je 15. travnja prihvatio zahtjev za umirovljenjem zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, a njega je na mjestu zagrebačkog nadbiskupa naslijedio monsinjor Dražen Kutleša.

Kutleša će danas, svečanim liturgijskim slavljem, preuzeti službu novog zagrebačkog nadbiskupa. Time će postati 77. zagrebački biskup, odnosno 9. nadbiskup metropolit zagrebački. Kutleša je tim povodom dao intervju za HRT.

Zagrebački nadbiskup je rekao da je zadovoljan stanjem u nadbiskupiji koju preuzima. “Kod nas u Crkvi je uvijek jedan kontinuitet od jednog biskupa do drugog biskupa i to je redovita praksa u Crkvi, ne očekujem ništa izvanredno”, pojasnio je.

O vjernicima

Kutleša je istaknuo potrebu svećenika da budu prihvaćeni, od društva i vjernika. “Važno je da svećenici vide da su prihvaćeni jer većina svećenika radi ozbiljno i savjesno na župi i dosta izgara, a možemo reći da stalno prihvaćaju različite vjernike, slušaju njihove probleme i sve ono što svećenici rade”, rekao je.

Nadbiskupa zabrinjava i odmak vjernika od Crkve i nestanak tradicionalnih vrijednosti koje su, kako navodi, važne za opstanak društva. “Misija Crkve nije da ljudima bude bolje materijalno, nego da ljudi budu bolji”, rekao je Kutleša.

O financijama Crkve

Na pitanje o financijama Crkve Kutleša odgovara da je važno staviti u centar što je cilj Crkve te da Crkva nije institucija koja se u prvom redu bavi materijalnim dobrima. “Crkva može imati i treba imati materijalna dobra koja služe u svrhu njezine misije, tj. navještanja evanđelja. Ako želi navijestiti evanđelja, treba joj crkva, ako želi činiti djela ljubavi, treba joj Caritas, pučke kuhinje, trebaju joj institucije. Sva financijska i nekretninska ulaganja imaju smisla ako su u tu svrhu”, objasnio je.

“Netko mora dati novac da bi se sve to moglo financirati. Tako je opravdano ulagati u materijalne stvari, a ako se samo usmjerimo na ono materijalno, onda gubimo fokus s onoga što je misija, cilj i poslanje Crkve”, dodao je. Kutleša ističe da je uloga Crkve u donošenju zakona, kao što su Zakon o radu nedjeljom i Zakon o pobačaju, da osvijesti svoje građane, a koji su, kako kaže, u isto vrijeme vjernici, da budu svjesni svoga nauka.

O zabrani pobačaja

“Treba život štititi od početka do kraja jer, ako pravimo iznimke, onda činimo veliku pogrešku koja će imati velike posljedice. U prvom redu važno je staviti zaštitu obitelji i zaštitu djece na najvišu razinu. Ako nemamo obitelj, onda se cijelo društvo urušava i zato treba shvatiti da narod i Crkva dolaze iz obitelji”, kazao je.

Na pitanje treba li zabraniti pobačaj, zagrebački nadbiskup odgovorio je da život treba štititi od početka do kraja i da za Crkvu ne postoji drugačije rješenje. “Nauk Katoličke crkve je da se ne treba nikada činiti stvari koje idu na štetu nekoga drugoga, slabijeg. Za Crkvu nije prihvatljiv abortus onakav kakvog ga mi imamo u zakonu”, rekao je Kutleša.

O moliteljima na Trgu

Nadbiskup je komentirao i molitvenu inicijativu na Trgu bana Josipa Jelačića i rekao da svatko ima pravo na molitvu i da to ne mora odgovarati svima.

“Vi i ja ćemo vjerojatno reći da ne bismo molili na takav način, ali postoje različita mjesta i različiti načini, zato ja sad ne bih ulazio u te konkretne detalje što činiti. Ovdje je pitanje s jedne strane demokracije, svaki čovjek ima pravo moliti, ja znam da to nije liturgijski prostor, logično bi bilo da bude liturgijski, ali postoje različiti pokreti koji imaju različite inicijative”, kazao je za HRT.