O HDSSB-ovcu koji je nelegalno u Saboru i drugim događanjima u stranci, pričali smo s D. Burićem

Drago Hedl intervjuirao je vođu pobune protiv Glavaša u HDSSB-u

14.12.2012., Zagreb - Zastupnici HDSSB-a trazili su na danasnjoj konferenciji za tisak ogranicenje mandata glavnog drzavnog odvjetnika. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Prije tjedan dana, prošlog petka, dvojica bivših zastupnika HDSSB-a i donedavno najbliži suradnici Branimira Glavaša, osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić i gradonačelnik Belišća, Dinko Burić, zatražili su od Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) Hrvatskog sabora preispitivanje odluke o zamjenskom mandatu Josipa Salapića, koji nakon stavljanja u mirovanje mandata Branimira Glavaša obnaša dužnost zastupnika. Smatraju da je drastično prekršen Zakon o izboru saborskih zastupnika jer Šišljagić i Burić imaju više od 10 posto preferncijskih glasova, te da jednom od njih dvojice, a ne Salapiću, pripada mandat.

Upravo taj dvojac, Šišljagića i Burića, skupina Glaveševih pristaša smatra pučistima, nakon što su nedavno održali tiskovnu konferenciju i osnivača HDSSB-a, Glavaša, teško optužili za potpuni debakl na prošlim i pretprošlim parlamentarnim izborima, kada je stranka od nekadašnjih sedam zastupnika, pala na dva, pa na jednog. S vođom ”pučista”, dr. Dinkom Burićem, razgovaramo o burnim događajima u HDSSB-u i pitamo ga što očekuje od MIP-a i jesu li u kontaktu s predsjednikom tog povjerenstva, Žarkom Tušekom?

DINKO BURIĆ: Točno je, u prošli smo petak MIP-u Hrvatskoga sabora uputili dopis sa zahtjevom za preispitivanje odluke o zamjenskom mandatu gospodina Josipa Salapića. Na sjednici MIP-a u srijedu naš je zahtjev proslijeđen Odboru za zakonodavstvo Hrvatskog sabora na vjerodostojno tumačenje čl. 42. Zakona o izboru zastupnika u Hrvatski sabor .
Smatram kako ovim potezom MIP pokušava sa sebe skinuti krivnju, te istovremeno kupiti vrijeme jer se u Saboru raspravlja o proračunu Vlade za 2017. godinu, a saborskoj većini ne trebaju nikakvi dodatni “potresi”.

Ovo je vrlo neugodan slučaj za Hrvatski sabor i Mandatno-imunitetno povjerenstvo i upravo zato nismo ni s kim bili u kontaktu. Smatram kako se u ovom slučaju radi o nužnosti poštivanja zakonskih odredbi o izboru zastupnika kao i njihovih zamjenika – zato tu nema razloga za lobiranje ili kontaktiranje gospodina Tušeka. Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor ne ostavlja prostor za tumačenja i argumentiranja za donošenje određene odluke, ovdje je riječ o obvezi primjene zakonom jasno definiranih odredbi prema kojima zamjenski mandat za zastupnika Glavaša po sili zakona pripada gospodinu Šišljagiću ili meni.

TELEGRAM: Zar je uistinu moguće da vas ni HDSSB (odnosno skupina oko Branimira Glavaša), ni MIP nisu kontaktirali i pitali želite li u Sabor, budući da ste, nakon Glavaša, Vladimir Šišljagić i vi imali najviše preferncijskih glasova, obojica više od zakonom utvrđenih 10 posto?

DINKO BURIĆ: Da, točno je, nitko iz Hrvatskog sabora nije pitao ni Vladimira Šišljagića ni mene želimo li biti zamjenski zastupnici umjesto Branimira Glavaša.

Kada je u pitanju Glavaš i skupina oko njega to nije ništa neočekivano, ali uistinu jest ne samo neočekivano nego i nevjerojatno i zaprepašćujuće da članovi radnog tijela najvišeg predstavničkog i zakonodavnog tijela u Republici Hrvatskoj, koji su i sami zastupnici, učine takav propust. I dalje želim vjerovati nesvjesno, ali ipak učinjeno, oni donesu nezakonitu odluku! U najvišoj zakonodavnoj državnoj instituciji!

Ponavljam, želim vjerovati da se radi o nenamjernom propustu koji se jednostavno, zbog zakonskih odredbi, mora poništiti i ispraviti jer u protivnom počinju vladati bezakonje i samovolja, bilo pojedinca, bilo neformalnih ili formalnih skupina, bile one ili ne bile čak i političke stranke.

Zakonske odredbe o preferencijalnom glasovanju pri izboru zastupnika u Hrvatski sabor su, po uzoru na zakone Europske unije, i uvedene zbog poštivanja volje birača, a ne volje stranačkih vođa i vodstava političkih stranaka.

TELEGRAM: Što je po vašoj ocjeni razlog da je Glavaša stavio svoj mandat u mirovanje? Jer, ako se uistinu, kako je najavio, želi povući iz politike, zašto onda nije dao ostavku na mjesto zastupnika?

DINKO BURIĆ: Glavaš je svoj mandat stavio u mirovanje jer je stjeran u kut. Razgolićen je u svojoj destruktivnoj ulozi uništavanja stranke koju jest utemeljio, ali koja odavno ne pripada ni jednom pojedincu, a pogotovo ne njemu.

Dok je on, i dalje smatram nevin za krimen koji mu je stavljen na teret, ležao u zatvoru, brojni drugi pojedinci, članovi i simpatizeri HDSSB-a diljem svih pet slavonskih županija stranku su ne samo čuvali i sačuvali, nego je i gradili i ojačali do zavidnih visina. I zato se njegovom destruktivnom ponašanju moralo i mora stati na kraj.

A o tome koliko se on iskreno želi povući iz politike mogu samo reći: prije će Antarktik i Arktik zamijeniti polove nego što će on svojevoljno pristati na političku mirovinu.

No, ovaj put se “zaigrao”. Zarobljen u svojoj psihi u prošlom stoljeću nije se ni potrudio provjeriti ili ikoga pitati je li se štogod u hrvatskim zakonima u svezi izbora zastupnika u Hrvatski sabor i određivanja njihovih zamjenika promijenilo u vremenu u kojem je bio izvan Republike Hrvatske.

Površnost, samodopadnost i samodostatnost uvijek se čovjeku razbiju o glavu.

TELEGRAM: U prošlu ste subotu održali sabor HDSSB-a, za koji druga strana tvrdi da je nelegalan? Držite li da je izbor gospodina Šišljagića za predsjednika HDSSB-a, a vas za zamjenika, legalan?

DINKO BURIĆ: Normalno da sam uvjeren da je cijeli 8. izvanredni izborni Sabor HDSSB-a održan 10. prosinca ove godine legalan kao i što su sva izabrana stranačka tijela na tom Saboru u potpunosti legitimna i u skladu sa Statutom HDSSB-a. I to ne mislim samo ja, nego i 306 izaslanika koji su bili na Saboru, te brojni članovi i simpatizeri koji su nam čestitali i dali podršku.

Taj Sabor je legalan jer je održan u skladu sa Statutom, no legitimitet mu daje podrška članova koji su usprkos prijetnjama i provokacijama došli i glasali za novo stranačko vodstvo i upravna tijela HDSSB-a.

TELEGRAM: U ovom trenutku, de facto, postoje dva predsjednika HDSSB-a, ali i dva HDSSB-a. Članstvo i simpatizeri prilično su zbunjeni. Što biste im poručili, tko je i zašto u pravu?

DINKO BURIĆ: Uvjeren sam da više od 90 posto članova i simpatizera HDSSB-a ne samo da nije zbunjeno nego u potpunosti podržava i odobrava sve što je učinjeno i što se čini da se HDSSB, kao iznimno dobra i Slavoniji, Baranji i Srijemu potrebna i nužna politička snaga, spasi od totalnog propadanja, kraha i nestanka s političke scene kamo ju u posljednjih nešto manje od dvije godine nerazumno vodi Glavaš.

HDSSB s Glavašem, djelovao on javno ili iz sjene, nema nikakvu šansu preživjeti. I zato je HDSSB-u životno važno, u političkom smislu – riješiti se Glavaša. Što se tiče Dragana Vulina, on je izgubio svaki politički kredibilitet nakon što je u razmaku od 10 mjeseci dva puta dozvolio da ga Glavaš gurne u utakmice kojima nije dorastao i da ga pretvori u političkog gubitnika kojemu će politički porazi ostati trajni žig u kratkoj i već sada propaloj političkoj karijeri.

Svojim ponašanjem i istupima u posljednja dva mjeseca pokazao je da se iza ljepuškastog i nasmiješenog lica krije nerealno ambiciozna i nervozna osoba nedorasla teretu dužnosti i funkcija koje su mu dodijeljene.

TELEGRAM: Što ćete poduzeti, ili ste već poduzeli, da osporite tumačenje zamjenice ministra uprave, gospođe Botički – jer njime, kako ste rekli, Dragan Vulin obmanjuje javnost – da sjednica Glavnog odbora nije bila regularna?

DINKO BURIĆ: Tek sada, nakon održanog 8. Izbornog Sabora stranke, šalju se u Ministarstvo uprave dokumenti i zahtjevi za promjenom u Registru političkih stranaka. I tek sada će Ministarstvo uprave donositi rješenja i provesti nadzor nad svime što se dogodilo jer prema Zakonu o političkim strankama, Ministarstvo to čini, pojednostavljeno rečeno, samo u tri slučaju: pri registraciji političkih stranaka, pri njihovom gašenju i pri promjeni zakonskih predstavnika i temeljnih akata političke stranke. Kakva će biti odluka Ministarstva neću nagađati.

Duboko sam uvjeren u statutarnu i zakonsku ispravnost svih postupaka koje smo svi mi. koji smo zajedno pristupili spašavanju HDSSB-a. učinili do sada. Ipak, ne zanosim se mišlju da u konačnoj odluci vrlo važnu ulogu neće odigrati i široki politički interesi buduće političke scene ne samo u Slavoniji i Baranji nego i u Republici Hrvatskoj.

TELEGRAM: Koji su najveći Glavaševi ”grijesi”? Na Saboru HDSSB-a prošle subote rečeno je da se slažete s pomlađivanjem stranke, ali da je ipak ne treba pretvarati u dječji vrtić? Na koga ste konkretno mislili: Vulina, Šatvara, Borasa…?

DINKO BURIĆ: Slažem se sa slikovitom izjavom gospodina Šišljagića o “dječjem vrtiću” i mislim da tu ne treba ništa posebno pojašnjavati. No, dodao bih kako je u tom kontekstu vrijedno razmisliti o činjenici da Glavaš, opravdavajući potrebu pomlađivanja stranke i uključivanja mladih u njezino vodstvo, što samo po sebi i nije sporno, sve ostale članove, i Šišljagića i Bubala i Grubišića i Đurovića i mene, i mnoge druge po godinama nama slične, smatra “starima za politiku”, a sebe još uvijek toliko mladim da su svi nakon trideset i pete godine života prestari za njega.

TELEGRAM: Javnost nikada nije saznala zašto je došlo do smjene na čelu HDSSB-a kada je s čelnog mjesta otišao Šišljagić, a došao Dragan Vulin? Možete li danas reći stvarne razloge?

DINKO BURIĆ: Čini mi se nemoguće izreći precizan odgovor jer bi se vjerojatno ušlo u sferu nagađanja. No, u svezi s ovim mislim da je osnovni problem u tome što Glavaš , kada i dok ne mora, ne trpi oko sebe sposobne, uspješne, samosvjesne i o njegovoj “dobroj volji” neovisne osobe.

TELEGRAM: Ako jedan od vas dvojice uđe u Sabor umjesto Salapića hoćete li ostati u Klubu zastupnika Hrvatske demokršćanske stranke, Hrvatske socijalno-liberalne stranke i Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje?

DINKO BURIĆ: O tome će odlučiti stranačka tijela HDSSB-a, a ne pojedinac.