Ovo je jako neugodno za Plenkovića. Ministarstvo financija upravo potvrdilo sva otkrića Telegrama o EU novcu u aferi Nine Obuljen

Premijer je optuživao Telegram da je objavio "laž" i da je "u sprezi". Njegovo Ministarstvo je upravo potvrdilo suprotno: sve objavljeno je istina

FOTO: Pixsell/Telegram

Telegram je istinito izvještavao kad je u studenome prošle godine, pozivajući se na godišnje izvješće o izvršenju državnog proračuna za 2021. godinu i izvješće Državne revizije, ustvrdio da je Ministarstvo kulture i medija prijavilo 800 tisuća eura troška za 3D snimanje zgrada oštećenih u potresu na Fond solidarnosti.

Izvješće o izvršenju proračuna i izvješće Državne revizije o poslovanju Ministarstva kulture nisu ostavljali nikakvu sumnju u ono što je pisalo u tom tekstu, a dodatna potvrda došla je u četvrtak u priopćenju Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO).

Kako i zašto se novac selio

U njemu je navedeno da je taj trošak preknjižen s Fonda solidarnosti na državni proračun tek posljednjeg dana 2023. godine. To je mjesec i pol dana nakon našeg teksta i više od dvije godine nakon izvješća o izvršenju proračuna za 2021. godinu.

Potvrdu toga da je novac tek 31. prosinca 2023. godine preknjižen na državni proračun dobili smo i od Ministarstva financija, kojem smo poslali upit nakon priopćenja EPPO-a. Željeli smo, koliko je to moguće, razjasniti kako se 800 tisuća eura u gotovo tri godine nekoliko puta “selilo” između nacionalnog proračuna i Fonda solidarnosti.

Što je evidentirala riznica

Ministarstvo financija otkriva nam da je, prema podacima iz sustava državne riznice, Ministarstvo kulture i medija dana 4. veljače 2021. godine isplatilo Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na teret nacionalnih sredstava iznos od 6.037.406,25 kn (801.301,25 EUR). Deset mjeseci kasnije “isti je iznos Ministarstvo kulture i medija evidentiralo na izvor financiranja Fond solidarnosti, kao prihvatljiv trošak za Fond solidarnosti”.

Zato je, pojašnjavaju iz Ministarstva financija, u Polugodišnjem izvještaju o izvršenju proračuna taj iznos iskazan na nacionalnom izvoru, odnosno u izvješću stoji da je plaćen iz nacionalnog proračuna.

Ministarstvo opovrgnulo premijera

“U Godišnjem izvještaju o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2021. godinu iskazan je na izvoru financiranja Fonda solidarnosti”, stoji dalje u odgovoru Ministarstva financija. To je ono što je Telegram i tvrdio u svom tekstu, za koji je premijer Andrej Plenković tvrdio da je “laž” i da dokazuje da je Telegram “u sprezi”.

Tako je bilo kad je Sabor u svibnju 2022. godine potvrdio godišnje izvješće o izvršenju proračuna za 2021. godinu, u koje do tada nitko nije imao razloga sumnjati. Tako je bilo i 23. studenoga prošle godine kada je Telegram objavio detalje tog dokumenta, koji je predložila Vlada, a potvrdio Sabor.

Preknjiženje na Silvestrovo

Tako je bilo sve do 31. prosinca 2023. godine, kad je trošak preknjižen na državni proračun. Ministarstvo financija objašnjava nam i kako se to dogodilo pa kažu da su po završetku cjelokupnog razdoblja korištenja sredstava iz Fonda solidarnosti, na kraju 2023. godine, proračunski korisnici proveli konačna usklađenja računovodstvenih evidencija.

“Troškove koji su prvotno plaćeni iz nacionalnih izvora, pa zatim evidentirani na izvor Fonda solidarnosti, ukoliko nisu u konačnici potraživani iz Fonda solidarnosti trebalo je preknjižiti na konačnom usklađenju podataka na nacionalne izvore financiranja. S obzirom na to da navedeni trošak nikada nije potraživan iz Fonda solidarnosti, provedena su konačna usklađenja računovodstvenih evidencija na kraju 2023. uzevši u obzir cijelo razdoblje korištenja sredstava iz Fonda solidarnosti, navodi Ministarstvo financija.

Tko je i zašto donio rješenje?

Tko je, zašto, kada i u kojem službenom dokumentu odlučio da se novac za 3D snimanje neće potraživati iz Fonda solidarnosti te – ako je to učinjeno ranijih godina, zašto ranije nije napravljeno i preknjiženje – pitanja su na koja odgovore treba dati Ministarstvo kulture i medija.

Zašto na kraju trošak snimanja oštećenja zgrada nije naplaćen iz Fonda solidarnosti, iako je baš to snimanje bilo temelj za procjenu štete i zahtjev za isplatu novca iz tog europskog fonda?

EPPO u svom priopćenju kaže da je taj iznos preknjižen na državni proračun “zbog neprovođenja odgovarajućeg postupka javne nabave”. Postavlja se pitanje kako to u Ministarstvu kulture nisu znali u prosincu 2021. godine kada su trošak od 800 tisuća eura evidentirali na Fondu solidarnosti.