Ovo sad već postaje čistka. Papa Franjo se žestoko obračunao s još jednim rigidnim kardinalom, opalio ga i po džepu

Raymond Burke ostao je bez niza privilegija nakon što je organizirao kontrasinodu

Pope Francis Wednesday General Audience -  September 6,  2023 ©EvandroInetti_via ZUMA Wire.
06 Sep 2023,Image: 803299761, License: Rights-managed, Restrictions: NO Argentina, Australia, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Finland, France, Georgia, Hungary, Japan, Mexico, Netherlands, New Zealand, Poland, Romania, Russia, South Africa, Uruguay, Model Release: no, Pictured: Pope Francis Wednesday General Audience -  September 6,  2023 ©EvandroInetti_via ZUMA Wire
FOTO: Profimedia

Papa Franjo je ukidanjem raznih privilegija kaznio jednog od svojih najistaknutijih kritičara, kardinala Raymonda Burkea. Kardinal Burke je tako ostao bez prava na subvencionirani vatikanski stan i plaću koje je imao kao umirovljeni prefekt Apostolske signature, što je već druga mjera koju je papa uveo protiv radikalnog kardinala ovog mjeseca, piše Guardian pozivajući se na informacije dviju osoba upućenih u situaciju.

Papa je korake protiv Burkea najavio na sastanku čelnika vatikanske kurije prošlog tjedna, a kardinala je opisao kao “izvor nesloge u Crkvi”, kaže sudionik sastanka koji je htio ostati anoniman, jer nije bio ovlašten otkrivati što se na sastanku govorilo. Burkeov tajnik je za agenciju Associated Press u utorak rekao da kardinal nije obaviješten o bilo kakvim papinim mjerama.

Papa mu dao prestižnu titulu s malo ovlasti

Papa Benedikt XVI Burkea je imenovao kardinalom 2010. godine, nakon što ga je postavio za prefekta Apostolske signature, visokog suda Vatikana. Papa Franjo je Burkea, kanonskog pravnika, 2014. godine smijenio s te pozicije, no dao mu je prestižnu titulu kardinala patrona Malteških vitezova, koja ima tek ograničenu ulogu.

Od tada, Burke je postao jedan od njegovih najglasnijih kritičara. Smetalo mu je papino pružanje ruke Crkve LGBTQ+ katolicima, kao i njegov reformski projekt kojim bi Crkva postala osjetljivija na potrebe običnih vjernika.

Burke je dvaput s drugim konzervativnim kardinalima izdao formalna pitanja papi, poznata kao “dubia”, kojima se tražilo da razjasni pitanja doktrine koja su uzrujala konzervativce i tradicionaliste. U prvom su navratu pitali papu da razjasni svoju otvorenost prema razvedenim i ponovno vjenčanim katolicima, na što im on nije nikada odgovorio. U drugom su navratu pitali mogu li istospolni parovi primiti blagoslov Crkve, na što je papa dao uvjetni odgovor.

Burke organizirao svojevrsnu ‘kontrasinodu’

Uoči prošlomjesečne sinode, odnosno, velikog sastanaka biskupa, Burke je organizirao i predsjedao svojevrsnom “kontrasinodom” naziva Sinodalni Babilon u blizini Trga sv. Petra u Rimu. Burke je tijekom tog skupa iznio niz kritika na Franjin račun, posebice na njegovu viziju “sinodalnosti” i na papin opći reformski projekt za Crkvu.

“Nažalost, vrlo je jasno da zazivanje Duha Svetoga od strane nekih ima za cilj iznošenje agende koja je više politička i ljudska nego crkvena i božanska”, rekao je Burke na skupu, pa dodao da “ovce ovise o hrabrosti pastira koji ih moraju zaštititi od otrova zabune, pogreške i podjela”, na što je dobio pljesak okupljenih.

Burke je uvijek branio svoje postupke kao službu Crkvi i papinstvu, govoreći da je njegova obveza kao kardinala i biskupa podržavati crkveno učenje i ispravljati pogreške.

Glasnogovornik bez komentara

Burke veći dio vremena provodi u Americi, točnije u svetištu Gospe Guadalupske koje je osnovao u svom rodnom Wisconsinu. Umirovljeni kardinal je već drugi Amerikanac koji je kažnjen tijekom Franjina pontifikata, koji prema pisanju Guardiana, ulazi u novu fazu usmjerenu na reforme. Uvođenje reformi trebalo bi se ubrzati i imenovanjem kardinala Fernándeza za šefa doktrine.

Papa je početkom mjeseca prisilno smijenio još jednog od svojih konzervativnih kritičara, biskupa teksaškog grada Tylera Josepha Stricklanda. Biskup je smijenjen nakon vatikanske istrage o upravljanju biskupijom, a Strickland je jučer tvitom izrazio šok zbog izvješća da je papa poduzeo mjere i protiv Burkea. Vijest o mjerama prvi je objavio talijanski konzervativni list La Nuova Bussola Quotidiana, koji je bio i glavni sponzor Burkeove konferencije Sinodalni Babilon. “Ako je ovo točno, to je zlodjelo koje treba osporiti. Ako su informacije netočne, treba ih odmah ispraviti”, rekao je Strickland.

Na pitanje medija o papinoj odluci o ukidanju povlaštenih prava Burkeu, glasnogovornik Vatikana Matteo Bruni nije opovrgnuo izvješća, već je uputio pitanja na Burkea. “Nemam ništa posebno reći o tome”, kazao je Bruni, prenosi IKA.