Potvrđena optužnica za raketiranje Banskih dvora. Konačno kreće suđenje ljudima iz JNA koji su htjeli ubiti Tuđmana

Ljubomir Bajić i ostali optuženi nisu dostupni hrvatskom pravosuđu

FOTO: Tudjman.hr

Vijeće Županijskog suda u Zagrebu potvrdilo je optužnicu protiv odgovornih za raketiranje Banskih dvora 7. listopada 1991. godine. To znači da bi uskoro trebalo započeti suđenje tadašnjem zapovjedniku 5. zrakoplovnog korpusa Ljubomiru Bajiću (82), načelniku za zračnu podršku Slobodanu Jeremiću (72), načelniku 105. lovačko-bombarderskog puka Đuri Miličeviću (66), referentu tadašnje kontraobavještajne službe pri nekadašnjem ratnom zrakoplovstvu i protuzračnoj obrani Čedomiru Kovačeviću (70), te dvojici pilota koji su napad izvršili, Ratku Dopuđi (64) i Damiru Lukiću (63).

Nitko od njih nije dostupan hrvatskom pravosuđu, već će se postupak voditi u odsutnosti. Od podizanja optužnica prošlo je gotovo dvije godine, jer su okrivljenici tvrdili da su neki od dokaza protiv njih bili nezakoniti, posebno iskazi dijela svjedoka koji su ispitivani bez nazočnosti obrane. Tražili su i da im se sva dokumentacija iz sudskog spisa prevede na srpski jezik, te ispiše na ćirilici. Sada, međutim, više nema zapreka za nastavak postupka koji će, dakle, početi više od 30 godina od samog napada na Banske dvore.

Plan da se ubije Tuđmana

Tužiteljstvo u optužnici tvrdi da su okrivljenici isplanirali da će 7. listopada 1991. izvesti atentat na ondašnjeg hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana, ali i avio-bombama koje će pasti u gusto naseljeni dio grada usmrtiti i druge osobe koje se zateknu u njegovoj blizini te prouzročiti velika razaranja objekata. Zbog toga ih optužnica tereti za pokušaj ubojstva visokih državnih dužnosnika i ratni zločin.

Sve je isplanirano u zapovjednom vrhu JNA, a s tim je planom, prema optužnici, pukovnik Jeremić kao pomoćnik zapovjednika za zrakoplovnu podršku u zapovjedništvu Ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (RV i PVO) JNA 7. listopada 1991. upoznao general-majora Bajića koji je u to vrijeme bio zapovjednik 5. zrakoplovnog korpusa RV i PVO te ujedno i zapovjednik Operativne grupe za borbeno zapovijedanje.

Kako je krenuo napad?

Jeremić je istog dana helikopterom Gazela došao na aerodrom Udbina gdje je bio smješten 105. lovačko-bombarderski avijacijski puk RV i PVO. Sastao se s načelnikom štaba i zamjenikom zapovjednika tog puka majorom Miličevićem. Prenio mu je da kapetan I. klase Kovačević raspolaže s obavještajnim podacima o prostorijama u kojima bi se trebao nalaziti tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.

Miličević će odgovarati jer je nakon toga naredio kapetanu Dopuđi da kao pilot aviona Super Galeb G-4 s Kovačevićem kao kopilotom i kapetanom I. klase Lukićem kao pilotom drugog aviona G-4 bombardiraju i raketiraju Banske dvore i objekte u njegovoj blizini.

Dopuđa, Kovačević i Lukić istog dana oko 15 sati doletjeli su s aerodroma Udbina do Zagreba nakon čega je Dopuđa prema Kovačevićevim uputama avionskim bombama MK-82 bombardirao Banske dvore u kojima se Tuđman trebao nalaziti s tadašnjim predsjednicima Predsjedništva SFRJ Stjepanom Mesićem i Saveznog izvršnog vijeća SFRJ Antom Markovićem.

Teške posljedice napada

Lukića tužiteljstvo tereti da je na Banske dvore i objekte u blizini ispalio 16 raketa M-74 Munja kalibra 128 milimetara koje su pogodile objekte u blizini Banskih dvora, ali u cilju nisu uspjeli jer je Tuđman sa svojim gostima ranije napustio prostorije.

Uslijed bombardiranja i raketiranja poginuo je jedan civil, dok su jedan civil teže, a tri lakše ozlijeđena. Na Banskim dvorima i okolnim objektima nastala je materijalna šteta u iznosu od gotovo 37 milijuna kuna, zaključuje se u optužnici.

Fotografija preuzeta sa stranice Tudjman.hr.