Šefica Povjerenstva, koju je odabrao HDZ, tražila da kazne Plenkovićeva glasnogovornika. Ostali članovi je, baš zgodno, preglasali

U tijeku je sjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa

29.08.2023., Zagreb - Branko Bacic, Marko Milic i Gordan Grlic Radman tijekom konferencije za medije predsjednika Vlade RH i HDZ-a Andreja Plenkovica nakon sjednice Predsjednistva stranke na Trgu zrtava fasizma. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa danas je održalo sjednicu na kojoj je, između ostaloga odlučivalo o predmetima kontroverznog glasnogovornika Vlade Marka Milića, potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda te ravnatelja HRT-a Roberta Šveba.

Povjerenstvo je glasalo kako u slučaju Marka Milića neće biti izrečena kazna. Na upit novinara može li javnost to shvatiti protežiranjem Milića, Ines Pavlačić je kazala kako je na javnosti da to protumači. Odlučili su i kako Tomu Medveda treba kazniti sa 600 eura.

Na pitanje Telegramova novinara treba li kazna biti veća s obzirom na to da ministar vrlo vjerojatno ne bi podnio dopunu bez novinarskog teksta Telegrama, Pavlačić je kazala kako je uzeto u obzir da Medved nikada nije kažnjavan i da je uredno podnosio imovinske kartice. „To su činjenice uzete u obzir kod odmjeravanja kazne“, kazala je i rekla da su se referirali na praksu Povjerenstva po kojoj su se ranije iskazivale i puno niže kazne, primjerice od 3000 kuna. Stav je Povjerenstva da je kazna primjerena i da će polučiti efekt.

Slučaj s nekretninama Tome Medveda

Povjerenstvo je sjednicu počelo predmetom ministra Tome Medveda. On je završio pred Povjerenstvom jer u imovinsku karticu nije pravovremeno upisao suvlasništvo nad 15 nekretnina u katastarskoj općini Cetingrad kod Slunja. Slučaj je to koji je otkrio Telegram. Riječ je o jedanaest oranica, dva pašnjaka i dvije livade u kojima ima suvlasničke udjele s ostalim članovima obitelji Medved – Ivanom, Miodragom, Markom i Antom.

Prema podacima iz zemljišno-knjižnih izvadaka, Tomo Medved stekao je udjele u zemljištima još 14. lipnja 2021. godine, i to rješenjem o nasljeđivanju. Iako se radi o manjim udjelima, ministar ih je, prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, svejedno morao unijeti u imovinsku karticu. U karticama koje je predao za 2021. i 2022. godinu tih nekretnina nema.

Medved se pravdao nepoznavanjem Zakona

Ines Pavlačić, zamjenica predsjednice Povjerenstva, pročitala je činjenično stanje u Medvedovu slučaju. Medved je, navela je, zemljišta naslijedio nakon smrti majke i oca. Medved se, kazalo je Povjerenstvo, očitovao da je vezano za upise zemljišta zatražio usmena očitovanja od Zemljišno-knjižnog odjela u Slunju, na temelju čega je upisan kao suvlasnik nekretnina pokojnog oca kojom prilikom je dobio informaciju da je upis izvršen temeljen pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

Istaknuo je da je nakon te potvrde Povjerenstvu podnio imovinsku karticu kako bi se podaci ispravili. Istaknuo je i da se radi o nenamjernoj pogrešci, koja je, kako tvrdi, rezultat opravdane zablude, jer je očekivao da će od javnobilježničkog ureda dobiti pravomoćno rješenje kojim bi mogao prijaviti imovinu. Njegovi otac i majka su bili suvlasnici zemljišta koja su predmet u ovom slučaju. Smatrao je, kazalo je Povjerenstvo, da ostavinski postupak nakon smrti oca nije zaključen i stoga nije upisao podatke u imovinskoj kartici.

Povjerenstvo predložilo kaznu od 600 eura

“U postupku je utvrđeno da je doista korisnik ovom tijelu 21. rujna 2023. godine podnio imovinsku karticu sa svrhom ispravka podataka u kojima je naveo podatke o spornim nekretninama, a koje su predmet propusta u ranijim imovinskim karticama. Slijedom navedenog Povjerenstvo je u prosincu 2023. donijelo obavijest da su ispunjene pretpostavke za pokretanje postupka. Na tu obavijest se obveznik očitovao navodeći da se radi o nenamjernoj pogrešci”, kazali su iz Povjerenstva.

“U postupku je utvrđeno da se u konkretnom slučaju radi o propustu vezanom za dvije imovinske kartice. Nesporno je da se radi o nekretninama stečenima nasljeđivanjem iza pokojnog oca i majke, na temelju dvaju rješenja o nasljeđivanju, iz 2021. i iz 2022. godine. Iz očitovanja suda proizlazi da se odluka o uknjižbi ne dostavlja nasljednicima”, kazalo je Povjerenstvo i dodalo da bi korisnik trebao znati da bi nakon otvaranja nasljedstva trebao upisati pravo vlasništva u zemljišne knjige.

“Obveznik navodi da zbog neshvaćanja pravne materije u odnosu na nasljeđivanje nije unio podatke u imovinsku karticu na vrijeme”, zaključilo je povjerenstvo. “Slijedom svega navedenog predlaže se da se u ovom konkretnom slučaju obvezniku Tomi Medvedu izreče novčana sankcija u iznosu od 600 eura”, kazala je.

Poruke koje su Milić i Jakupčić razmjenjivali

Glasnogovornik Vlade je završio pred povjerenstvom zbog poruka koje je od 2018. do 2019. godine razmjenjivao s bivšim šefom hrvatskih šuma, Krunoslavom Jakupčićem. Priču o njihovoj prepiski objavio je Nacional u siječnju 2023. godine, a ticala se suspektnog zapošljavanja Milićeva prijatelja Nike Dujmovića te Branka Filipetija u Hrvatskim šumama.

Milić je Jakupčiću 30. rujna 2019. poslao poruku u kojoj je samo pisalo “Niko Dujmović”. “Radit će do godinu dana na određeno, takva je praksa u Hrvatskim šumama, a onda ćemo ga primiti”, odgovara mu Jakupčić, nakon čega dobiva novu poruku od Milića: “Hvala ti, Kruno, puno.” “Marko, molba. Molim Te, pitaj Šefa (Plenković op.a.), za zapošljavanje u H. šumama – Branka Filipetija (pripravnik lovstva). On zna o kome je riječ. Hvala i pozdrav”, glasila je druga poruka koju je Jakupčić poslao Miliću 5. rujna 2018.

Prepiska Vladinog glasnogovornika i šefa Hrvatskih šuma nalaze se u sudskom spisu afere vjetroelektrane u kojoj je prvooptužena bivša HDZ-ova državna tajnica Josipa Pleslić (ex Rimac), te Jakupčić, kao i investitori vjetroparka Krš-Pađene.

Tražili su dokumentaciju od Hrvatskih šuma

Član Povjerenstva Igor Lukač pročitao je činjenično stanje vezano za slučaj Marka Milića te je naveo da je Povjerenstvo osim informacija iz Nacionala izvršilo uvid u informacije objavljene na Telegramu i 24sata. Kontaktirali su i Hrvatske šume o zapošljavanju Dujmovića. Oni su im odgovorili da je Dujmović dostavio prijavu na javni poziv za zapošljavanje pripravnika te da je nakon provedenog selekcijskog postupka Povjerenstvo koje je postupak provodilo, predložilo Upravi sklapanje ugovora na određeno vrijeme.

“U dopisu navode da je postojala potreba zapošljavanja na određeno zbog povećanog opsega poslova, kao i da je Dujmović zadovoljio na pripravničkom osposobljavanju, sklopljen je ugovor o radu na određeno. Navodi se da je utvrđena potreba popunjavanja radnog mjesta rasadničarske proizvodnje zbog čega je s Dujmovićem sklopljen ugovor na neodređeno te da je radnik propisivao sve uvjete o sistematizaciji”, pročitao je Lukač.

Dodao je da su Hrvatske šume dostavile i dokumentaciju iz koje se utvrđuje da su odluku donijeli predsjednik uprave i član uprave te da je u njoj navedeno da će Hrvatske šume sklopiti ugovore na određeno s ukupno 88 pripravnika.

Kako se pravdao Marko Milić?

Povjerenstvo je dopisom zatražilo od DORH-a da im dostave poruke između Milića i Jakupčića, tadašnjeg predsjednika Uprave. Uskok im je odgovorio da je komunikacija na Županijskom sudu u Zagrebu, a Povjerenstvo je onda poruke zatražilo od suda. Sud je odgovorio da ne može dostaviti SMS-ove. “Nakon tako provedenog postupka i dokaza, Povjerenstvo je 19. listopada u odnosu na obveznika Marka Milića utvrdilo postojanje pretpostavki za pokretanje postupka”, kazao je Lukač. Potom je pročitao očitovanje Marka Milića.

“Obveznik je u očitovanju naveo da je u vezi sa zapošljavanjem Dujmovića više puta javno komunicirao iznoseći argumente i demantirajući navode u pojedinim medijima koji su netočno implicirali postojanje njegova utjecaja na postupak zaposlenja. Naveo je da je poruka iz Nacionala upućena Jakupčiću, a koja se odnosi na Dujmovića, bila informativnog karaktera i da nije utjecala na dobivanje zaposlenja Dujmovića”, pročitao je Lukač.

Ne vidi kako su njegove odluke mogle utjecati

Naveo je i da je Milić istaknuo kako je Dujmović prije te poruke već godinu dana radio u Hrvatskim šumama i prošao svu proceduru za sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme. Prije isteka pripravničkog staža, naveo je, predloženo je sklapanje radnog odnosa. “Obveznik ističe da je na temelju pozitivnog mišljenja Uprava donijela odluku o potrebi zasnivanja radnog odnosa na određeno vrijeme u svih 17 podružnica Hrvatskih šuma te je na temelju te odluke sklopljen na određeno vrijeme”, pročitao je Lukač.

Usto je Milić tvrdio da uprava uz predsjednika ima još dva člana te da predsjednik ne odlučuje samostalno. Naveo je i da su odluke kao i ugovor o radi sklopljeni prije nego je on slao poruku Jakupčiću. Ona je, naveo je, poslana 30. rujna, dok je ugovor sklopljen 27. rujna. “Stoga ne vidi kako je njegova odluka mogla imati utjecaj na događaj koji se već dogodio. Istaknuo je da je poruka informativnog karaktera i da ne predstavlja zahtjev, upit ili zamolbu, već je izraz interesa za radne kvalitete osobe koju poznaje”, rekao je.

„Uzimajući u obzir sve provedene dokaze i činjenice utvrđene u postupku“, pročitao je Lukač, „može se utvrditi da Marko Milić slanjem poruke 30. rujna 2019. Krunoslavu Jakupčiću, u vezi sa zapošljavanjem, nije počinio povredu odredbe Zakona o sukobu interesa“, kazao je Lukač o prepusti riječ predsjednici.

Predsjednica predlaže 2500 eura kazne Miliću

Predsjednica je dala protuprijedlog kojim je predložila donošenje odluke kojom će se utvrditi povreda Zakona o sukobu interesa. „Temeljim to na činjenici koju obveznik nije osporio, a to je da je s predsjednikom Uprave Hrvatskih šuma, komunicirao SMS-om vezano za radnopravni status svojeg prijatelja“, kazala je.

Istaknula je da iz odgovora predsjednika Uprave jasno proizlazi da će Milićev prijatelj dobiti radni odnos na neodređeno vrijeme u trenutku kad mu još nije završio odnos na određeno vrijeme. Rekla je kako treba uzeti u obzir da drugi prijatelji, rodbina i pripravnici drugih zaposlenika nisu mogli poslati poruku predsjedniku Uprave Hrvatskih šuma kao i to da je Milić morao biti svjestan težine svog postupka kad je slao poruke osobi koju je predložila Vlada za tu funkciju. „Predlažem da se obvezniku izreče novčana sankcija u iznosu od 2500 eura, plativo u pet mjesečnih obroka po 500 eura“, kazala je i dodala da je kao olakotnu okolnost uzela da mu je ovo prvi slučaj pred Povjerenstvom, a kao otegotnu da se radi o zabranjenom djelu.