Pozadina velikog prosvjeda na Akademiji: godinama nakon prve prijave profesor Prohić nije dobio otkaz

Interno fakultetsko povjerenstvo s povratkom Prohića u nastavu očito se nije suglasilo jer su kolektivno podnijeli ostavku

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Danas od 13 sati studenti Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu (ADU) prosvjeduju zbog odluke dekana Davora Švaića o ukidanju suspenzije profesoru kazališne režije Ozrenu Prohiću. Odlukom dekana, Prohić je početkom listopada nakon dvije godine vraćen u nastavu, jer su nadležna državna tijela odbacila prijavu za uznemiravanje i zlostavljanje studenata protiv Prohića.

Međutim, interno fakultetsko povjerenstvo donijelo je mišljenje da Prohića ne treba vraćati u nastavu pa su sa Švaićevom odlukom o ukidanju suspenzije odlučili kolektivno podnijeti ostavku. Prohićevom povratku suprotstavljaju se i studenti.

Imaju tri zahtjeva; prvo, da Prohić podnese ostavku jer je on, kažu, prijetnja za sigurnost studenata, zatim traže i da dekan Švaić podnese ostavku te u konačnici traže poboljšanje cjelokupnog sustava prijava, sve do sveučilišne razine.

‘Ne vraćati Prohića u nastavu’

Studente je pismom podržalo 50-ak profesora Akademije, koji danas u znak solidarnosti neće održati nastavu i pridružit će im se u prosvjedu. Dekan Švaić također je najavio kako danas u vrijeme prosvjeda na Akademiji neće biti nastave, a za sutra od 9 do 12 sati najavio je izvanrednu tematsku sjednicu Akademijskog vijeća. Za danas u 15 najavio je pak press konferenciju.

Slučaj profesora Prohića reaktualiziran je u javnosti nakon što je magazin Provjereno prošli tjedan objavio opsežnu priču o krajnje problematičnom ponašanju profesora Prohića i njegovom povratku u nastavu nakon suspenzije. Posebno su odjeknuli dijelovi polusatne audio snimke iz 2018. godine, koja je i u Telegramovom posjedu, a na kojoj Prohić na generalnoj probi predstave koju je studentica pripremila za diplomski ispit nekontrolirano urla na studente, grubo ih vrijeđa i psuje.

“Recite mi što je ovo? Što je ovo? Ja sam škandaliziran, ja ću protestirati probu jer je ovo škandalozno, jer je ovo kako vi mene zaje*avate škandalozno! Pa da ne možeš maknuti ovaj ku*ac dva metra, da nisi maknula ovaj ku*ac dva metra”, čuje se na toj snimci. Iako za Provjereno nije htio govoriti, dekan Švaić za Telegram kaže da je odluku o ukidanju suspenzije donio nakon što su ga nadležna državna tijela obavijestila kako je prijava protiv Prohića odbačena.

S druge strane, fakultetsko Povjerenstvo za provođenje postupka unutarnje istrage o utemeljenosti prijava za spolno uznemiravanje još je ranije donijelo mišljenje da Prohića “ne treba vraćati u nastavu, odnosno ne treba mu omogućiti nastavak rada sa studentima”. Kako je dekan donio dijametralno suprotnu odluku od njihovog mišljenja, povjerenstvo je kolektivno podnijelo ostavku.

Otkaz u slučaju ponavljanja

“Nećemo ulaziti ni u kakve pojedinosti ovog slučaja, no Povjerenstvo želi naglasiti da iz našeg postupka nije proizašla odluka o prekidu suspenzije. Nama ne preostaje ništa drugo nego da kolektivno, kao nastavnici uključeni u Povjerenstvo, damo neopozivu ostavku na mjesta članova Povjerenstva”, napisali su članovi peteročlanog povjerenstva u obraćanju studentima i nastavnicima Akademije nakon podnošenja ostavke.

Švaić nam je za mišljenje povjerenstva kazao kako je ono “smjernica Upravi i Akademijskom vijeću za postupanje te je to Mišljenje Akademija svakako uvažila i unutar svojih ovlasti provela interne postupke sukladno Pravilniku o radu glede nepravilnosti na koje je Povjerenstvo ukazalo”. Nije precizirao konkretne interne postupke koje su proveli glede nepravilnosti na koje je povjerenstvo ukazalo, no Telegram doznaje kako je Prohiću uručena opomena u kojoj stoji da u slučaju ponavljanja djela “slijedi momentalni otkaz ugovora o radu”.

Profesori oštro o dekanatu

Današnji prosvjed podržava pedesetak profesora Akademije. Zatražili su da dekan sazove izvanrednu sjednicu Akademijskog vijeća – koja je u konačnici sazvana za sutra – te poboljšanje sustava prijava i rada na pedagoškim vještinama. Svi profesori koji se danas solidariziraju sa studentima u prosvjedu kažu i kako smatraju “neprimjerenim da se dekanat opetovano oglušuje na upozorenja i molbe oko problematičnosti ukidanja navedene suspenzije (op.a. Prohićeve), bez adekvatnih popratnih mjera te adekvatnog informiranja studenata i nastavnika”.

Time je, ističu, ugled njihove institucije “značajno narušen”. S druge strane, u prošlotjednom odgovoru Telegramu, dekan Švaić poručio je kako je Akademija “poduzela sve u skladu sa svojim donesenim odlukama, internim propisima, propisima nadležnih tijela Republike Hrvatske i prisilnim propisima Republike Hrvatske, imajući na umu zaštitu interesa svih uključenih sudionika, a posebice studenata Akademije”.

Brojni postupci oko Prohića

Prema Telegramovim informacijama, (bivši) studenti Akademije godinama su se žalili na ponašanje profesora Ozrena Prohića. Na njega se formalno Akademijskom vijeću tijekom 2018. godine žalio i Studentski zbor, a postoji i nekolicina mišljenja Etičkog povjerenstva ADU o prijavama protiv Prohića. Postupak pred povjerenstvom 2018., nakon pisma Studentskog zbora, pokreće tadašnja dekanica Franka Perković Gamulin. Tada je Etičko povjerenstvo utvrdilo da je Prohić povrijedio načelo profesionalnosti.

“Etičko povjerenstvo smatra da se nastavnik u obrazovnom procesu treba držati pedagoških standarda i dobre prakse na Sveučilištu te, bez obzira na ponašanja uvriježena u profesionalnom kazalištu, postizati željene ishode učenja na način koji ne uznemirava druge osobe uključene u proces stvaranja”, stoji u njihovoj odluci iz 2018. koja je u Telegramovom posjedu.

Opomena i uskraćeno napredovanje

Nakon ove odluke Prohiću je uskraćeno napredovanje u trajno zvanje, a prije postupka koji je inicirala pred Etičkim povjerenstvom, tadašnja dekanica izrekla mu je opomenu. Drugo mišljenje Etičkog povjerenstva ADU u čijem smo posjedu, doneseno je 2022. nakon prijave jedne bivše studentice čiji nam je identitet poznat.

I ovdje je utvrđena povreda načela profesionalnosti jer Prohić – prema vlastitom priznanju – na prve tri godine studija kazališne režije nije održavao konzultacije. Navodi se i kako je Etičko povjerenstvo, osim ove, već zaprimalo prijave protiv Prohića; spomenutu prijavu iz 2018. koju je podnijela bivša dekanica te prijavu jedne studentice iz 2021. čiji nam je identitet također poznat.

‘Ponašanje od 2010. nije iznimka’

U mišljenju stoji kako prijave studentice i bivše studentice imaju vrlo slične prigovore na Prohićevo ponašanje: “održavanje nastave u nenastavnim prostorima u neprimjereno vrijeme i izvan propisanog rasporeda predavanja te osnovana sumnja u održavanje nastave u alkoholiziranom stanju”. Zaključuju: “Sva tri spomenuta predmeta zasnovana su na činjenicama koje potvrđuju da ponašanje i djelovanje profesora Prohića, od 2010. godine (početak razdoblja na koje se odnosi prijava prijaviteljice) do danas, nije iznimka ili izdvojeni slučaj.

Povjerenstvo ističe i činjenicu da je ovo treći etički postupak koji se tiče profesora Prohića pokrenut temeljem prijava studenata Kazališne režije i radiofonije u protekle četiri godine”. Usprkos brojnim prijavama studenata i potvrdi Etičkog povjerenstva ADU da Prohićevo ponašanje jednostavno nije iznimka, on je od početka aktualne akademske godine vraćen u nastavni proces na Akademiji. Studenti će zbog toga od 13 sati prosvjedovati pred zgradom Akademije. Preko zvučnika će puštati audio snimku na kojoj Prohić pola sata urla i vrijeđa studente.