Uhodi li zbilja Plenkovićeva Vlada novinare? Ovo su četiri najvažnije stvari oko današnjeg skandala

Oporba traži ministrovu smjenu, premijer ga brani tezama o medijskoj hajki

FOTO: Screenshot N1

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić danas je, nešto nakon podneva, izašao je pred novinare kako bi reagirao na tvrdnje Nacionala kako je potpisao memorandum kojim je odobren izvoz hrvatske nafte Mađarima. Pokušavajući razbistriti mutnu priču oko memoranduma, ministar se na presici upustio u svađu s novinarom N1 televizije, Hrvojem Krešićem, koji nije bio zadovoljan njegovim odgovorima na pitanje je li za Inu profitabilnije slanje nafte u Mađarsku i prodaja, ili je profitabilnije naftu iz hrvatskih naftnih polja prerađivati u hrvatskim rafinerijama.

Rasprava se zaoštrila, pa je ministar u jednom trenutku reporteru dobacio kako se iz njegovog rada, ali i iz poruka koje piše u nekoj novinarskoj grupi, vidi da on nije zadovoljan izborom Uprave Ine. “U jednoj novinarskoj grupi u kojoj komunicirate jasno ste izrazili svoje nezadovoljstvo… Pogledajte svoje poruke u grupama, što pišete…”, rekao je Ćorić, a prenijeli su mediji. Uz to, ministar je reportera nazvao i „osobom koja se rubno bavi naftnim biznisom“.

Ćorićeva izjava prerasla je u skandal kada je Krešić u javljanju nakon presice zaključio da ministar i vlada prate internu komunikaciju hrvatskih novinara. “Očito je da prate internu komunikaciju hrvatskih novinara. Napao me da imam financijske interese te da sam rubni dio naftne industrije. Ovo je prvi put da smo tako nešto doživjeli. Vlada optužuje novinare da rade za nečije interese zato što traže odgovore na pitanja”, rekao je reporter N1 televizije.

Plenković je pohitao u Ćorićevu obranu

Novinari su nešto kasnije premijera Andreja Plenkovića pitali za komentar izjave ministra Ćorića. Konkretno, pitali su ga kako ministar zna što novinari pišu i špijunira li ih se. “Ma ne dolazi obzir takva teza. Primisli na takvo što nisu moguće. Nikakav uvid u bilo koju korespondenciju, a posebno ne novinarsku nije moguć. Otklonimo to u korijenu”, kazao je Plenković, koji je priznao kako Ćorićevu izjavu još nije čuo.

Nova reakcija premijera uslijedila je nakon što je poslušao izjavu svojeg ministra. Plenković je ponovo odlučno zanijekao da postoji bilo kakva mogućnost uhođenja novinara, nazvavši takve zaključke zlonamjernom hajkom protiv Ćorića. „Sad sam prvi put imao sekundu vremena prije nego sam došao pred vas, slušao sam njegovu izjavu i sporni dio zbog kojeg sad mnogi vape da on da ostavku.

Treba čuti što je kazao. Rekao je da pozna nekoga tko je nešto pročitao, on to nije sam vidio, njemu je netko volontirao tu informaciju“, kazao je Plenković. „Kada sam odslušao što je rekao, to je lažna hajka na njega. Nema slušanja, nema prisluškivanja, nema uvida u grupe, u poruke. To Ćorić nije rekao i to je važno da se sada čuje od mene“, dodao je premijer.

Informacija iz novinarskih krugova

Nedugo nakon Plenkovića i ministar Ćorić ponudio je objašnjenje za prozivanja novinara pozivanjem na njegovo pisanje u zatvorenim grupama na društvenim grupama, ali i na mogućnost traženje zadovoljštine pred sudom, što je kao mogućnost već najavilo Hrvatsko novinarsko društvo (HND). ”U ovom konkretnom slučaju, riječ je o tome da sam jednostavno dobio informaciju koju sam podijelio s novinarom na samoj presici i to je sve. Ako se itko smatra oštećenim, naravno da ću se odazvati pozivu suda i aktivno sudjelovati u raspravi”, kazao je ministar Ćorić.

Na upit otkud mu uvid u korespondenciju novinara odgovorio je: ”Jednostavno, tu sam informaciju dobio iz novinarskih krugova.“ Ćorić je još rekao kako mu nikada ne bi palo na pamet ni na koji način zadirati u privatnost bilo koga, a posebice ne novinara, te izrazio žaljenje zbog toga što je dio medija njegovu izjavu iskoristio za tezu o praćenju i prisluškivanju novinara.

Krešić misli da ga se želi diskreditirati

Potom se javio i Krešić, koji je izjavio kako smatra da je Ćorić pokušao skrenuti pažnju s pitanja slanja nafte u Mađarsku, a njega diskreditirati. Krešić smatra da su se njegove poruke, na koje se osvrnuo ministar Ćorić, mogle su se vidjeti u jednoj neslužbenoj stranici Vlade koju vodi glasnogovornik Vlade. Tamo se objavljuju obavijesti i novinari različitih redakcija komentiraju neke vladine poteze, piše N1.

Što se tiče ministrovih komentara o njegovom navodnom bavljenju naftnim biznisom, novinar kaže da može samo nagađati što je Ćorić htio reći. “Postoji netko u upravi Ine tko se preziva isto kao ja, možda je ciljao da smo u nekim rodbinskim odnosima, ne mogu zamisliti na što je točno mislio osim što mi je jasno da je umjesto odgovora prijetio i difamirao te pokušao obezvrijediti moj rad kao da je rezultat nečeg drugog, a ne rada u javnom interesu”, rekao je Krešić.

Traži se Ćorićeva smjena

HND je na Ćorićevu izjavu zaista reagirao oštro, ali Novinarsko društvo veću je težinu dalo onom dijelu izjave u kojoj se reportera proziva zbog navodnog bavljenja naftnim biznisom. „Ako netko s pozicije moći difamira novinare da rade u korist nečijih interesa ili oporbe, a to nema veze s istinom, na novinaru je pravo odgovoriti na takve objede te tražiti zaštitu i profesionalnih organizacija, kao i zadovoljštinu pred sudom“, navodi se u reakciji HND-a.

Oglasio se i Sindikat novinara Hrvatske, na čijoj je Facebook stranici Vladi RH i premijeru Plenković postavljeno pitanje kako ministar Ćorić zna sto novinari pišu u nekoj zatvorenoj grupi, te to kasnije koristi za napad na novinare. Reagirala je i politička oporba, pa je tako saborski zastupnik Bojan Glavašević kazao kako ministar mora otkriti sve detalje o tome odakle mu uvid u privatnu komunikaciju novinara, dok je SDP-ov Peđa Grbin događaj usporedio sa situacijama koje se događaju pod režimom Viktora Orbana u Mađarskoj.

U osudi incidenta najodlučniji su bili iz Platforme Možemo!, tražeći da se hitno ispita jesu li ministar Ćorić i drugi članovi Vlade neovlašteno prikupljali podatke iz privatne komunikacije novinara. Pozvali su i Pučku pravobraniteljicu da pokrene istragu ovog slučaja vezanu uz potencijalnu zloupotrebu policijskih ovlasti, te DORH da provede svoje izvide. Od premijera Andreja Plenkovića traže da razriješi Ćorića dužnosti jer korištenje privatnih informacija smatraju nedopustivim političkim ponašanjem “koje Hrvatsku svrstava u autokratske režime”.