Pratite novi show na Sveučilištu? Sad je poništen otkaz koji je Borasov najbliži suradnik jučer dobio

Inspekcija utvrdila da je Borasov prorektor zaposlen mimo zakona. Jučer je dobio otkaz, danas više nije

Kako javlja srednja.hr, jutros je poništena odluka o izvanrednom otkazu prorektoru Anti Čoviću koju je jučer donio Pavo Barišić prije no što je na Senatu Sveučilišta u Zagrebu razriješen s dužnosti dekana Fakulteta hrvatskih studija. Na njegovo je mjesto, odlukom Senata, došao profesor Stjepan Ćosić s Odsjeka povijesti koji je već jutros, kako javlja srednja.hr, poduzeo prve korake na toj funkciji.

Naime, jutros je poništena odluka o izvanrednom otkazu prorektoru Čoviću, bliskom suradniku rektora Damira Borasa i profesoru na Fakultetu hrvatskih studija. Portalu srednja.hr potvrdio je to Petar Marija Radelj, savjetnik dekana Fakulteta hrvatskih studija. Pojasnio je da je odluka o otkazu Čoviću jučer potpisana, no da nikad nije stupila na snagu jer, kako kaže Radelj, izvanredni otkaz nikada nije uručen Čoviću. Dodao je da je odluka o poništenju otkaza poslana svim relevantnim institucijama.

Fuchs inicirao propitivanje Čovićevog radnog odnosa

Ante Čović zaposlen je na Fakultetu hrvatskih studija kao profesor filozofije s 10 posto radnog opterećenja, dok je s preostalih 90 posto radnog opterećenja zaposlen kao prorektor Sveučilišta. Njegov radni odnos na Sveučilištu u pitanje je doveo resorni ministar Radovan Fuchs, inicirajući postupanje Državnog inspektorata zbog Čovićeva produljenja ugovora o radu na FHS-u nakon 70. godine života.

Inspektorat je utvrdio da je Čoviću ugovor produljen u suprotnosti sa zakonskim odredbama, a jučer smijenjeni dekan Barišić kazao je kako je nalaz Inspektorata za njega mjerodavan i da će postupiti po zakonu. U konačnici, jučer je i donio odluku o Čovićevom otkazu. Međutim, nakon što je Barišić jučer razriješen na Senatu u kontroverznoj proceduri, novoimenovana uprava jutros je ekspresno poništila odluku o Čovićevom otkazu.

Je li jučerašnji Senat bio regularan?

Telegram je danas kontaktirao Ministarstvo obrazovanja s pitanjem o regularnosti jučerašnje sjednice Senata na kojoj je natpolovičnom većinom (ne i dvotrećinskom, kako je uvriježeno kod razrješenja dekana) smijenjen Barišić s čela Fakulteta hrvatskih studija. Ministarstvu smo poslali niz pitanja o jučerašnjoj sjednici Senata, s obzirom na to: a) da je Sveučilišni savjet zaključio kako se dekane ne može razrješavati na sjednicama Senata mailom i b) da su materijali Senata o Barišićevom razrješenju nadopunjavani tijekom same sjednice, za što Telegram ima dokaz.

Iz Ministarstva kažu kako je razvidno da jučerašnja sjednica Senata Sveučilišta u Zagrebu nije u skladu s dva zaključka Sveučilišnog savjeta Sveučilišta u Zagrebu kojima je zaključeno da se sjednice Senata Sveučilišta u Zagrebu održavaju uživo ili u nemogućnosti toga putem zaštićenih web platformi.

Ministarstvo: Jučerašnji Senat nije održan u skladu sa Statutom

U službenom odgovoru Telegramu, kažu i da je Stožer civilne zaštite 12. ožujka donio Odluku prema kojoj je propisano da se protuepidemijske mjere za zatvorene prostore ne odnose na sjednice predstavničkih tijela uz uvjet da je za svaku prisutnu osobu osigurano najmanje 7 metara kvadratnih netto površine. S obzirom na to, Ministarstvo smatra da je Senat jučer mogao održati kontaktnu sjednicu u adekvatnom prostoru.

“Držimo da jučerašnja sjednica Senata Sveučilišta u Zagrebu nije održana u skladu s odredbama Statuta Sveučilišta u Zagrebu odnosno nisu omogućili zasjedanje najvišeg stručnog i predstavničkog tijela Sveučilišta u Zagrebu na način propisan Statutom Sveučilišta”, kažu iz Ministarstva. Dodaju da je zaključak Sveučilišnog savjeta kao nadzornog tijela Sveučilišta obvezujuć za rektora.

Odgovornost rektora koji predsjedava Senatom

Ističu i da jučerašnja sjednica Senata nije održana u skladu sa Statutom Sveučilišta ukoliko je vjerodostojan podatak da se u tijeku elektroničke sjednice mijenjao i dopunjavao materijal o kojem se glasalo.

“Svakako je odgovoran rektor kao tijelo Sveučilišta koje predsjedava Senatom te priprema i predlaže dnevni red sjednica Senata, ako se za vrijeme glasovanja dopunjavao materijal za pojedine točke dnevnog reda elektroničke sjednice Senata koja nije smjela biti dopisivanje elektroničkom poštom”, zaključuju iz Ministarstva.