Predsjednica napala Vladu, njemački Ustavni sud uvodi treći spol u službene dokumente i druge vijesti

Za slučaj da ih niste stigli pratiti, evo pregleda najbitnijih događaja dana

Premijer Plenković danas je u saboru, na aktualnom prijepodnevu, odgovarao na pitanja zastupnika. Odmah na početku, SDP-ovi Davor Bernardić i Siniša Hajdaš-Dončić napali su ga oko Agrokora. Plenković im je uzvratio kako mu se čini da “ni nakon sedam mjeseci SDP-u nisu poznati neki osnovni elementi koji se tiču zakona o izvanrednoj upravi” te da su se “pretvorili u glasnogovornike Ivice Todorića“.

Plenković na aktualcu odgovorio Miletiću

Nakon sukoba s SDP-ovcima oko Agrokora, Plenković je odgovorio IDS-ovom Borisu Miletiću, koji Vladi spočitava da se nije jasno odredila da su nacionalizam, fašizam, pa time i ustaštvo najveće zlo 20. stoljeća. “I ovdje ću osuditi ustaški režim i sve negativne posljedice koje je donio za hrvatsku državu, brojne žrtve tog režima”, odgovorio je Plenković.

Petrov pitao Plenkovića o otkazu sindikalcu iz sisačke rafinerije

Čelnik Mosta Božo Petrov pitao je na aktualcu premijera hoće li zaštiti sindikalca Predraga Sekulića iz sisačke Rafinerije koji je dobio otkaz. Plenković mu je odgovorio kako će resorni ministar utvrditi sve činjenice. “Oko konkretnog pitanja koje se odnosi na jednog od zaposlenika i čelnika sindikata i jednog od kandidata Mosta na lokalnim izborima, to je informacija koju sam ja dobio iz medija, zatražit ću od kolege Ćorića da detaljno izvidi o čemu je riječ”, rekao je Plenković.

Cvitan potvrdio da DORH razmišlja o tome da Todorića ispitaju Britanci

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan danas je potvrdio da DORH razmatra mogućnost da putem europskog istražnog naloga Ivicu Todorića u ime DORH-a ispita pravosuđe Velike Britanije. Upitan je li činjenica da je sljedeće ročište sud u Londonu Todoriću zakazao tek u proljeće iduće godine čudna, Cvitan je prvo rekao da nije, da bi potom dodao da ipak je malo neobično.

Predsjednica kritizirala ekonomsku politiku Vlade

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović iz Opatije je, gdje boravi na savjetovanju društva Hrvatskih ekonomista, žestoko kritizirala ekonomsku politiku Vlade. Rekla je da ne potičemo izvoz, nismo privlačni za ulaganja, ne ulažemo u razvoj i istraživanje, mirovine su niske, mladi odlaze, demografski pokazatelji su porazni te je postavila pitanje tko ne donosi potrebne odluke. “Strukturne reforme postale su toliko apstraktne, da ih se u javnom prostoru ne doživljava. Postoje liste preporuka, ali malo ih se realizira. Time dolazimo do pitanja tko i gdje donosi, odnosno ne donosi odluke. S ove pozicije mogu zaključiti kako je možda najveći problem pred nama”, rekla je predsjednica.

Todorić ponovio da se protiv njega vodi politički progon

Ivica Todorić objavio je novi post u kojem kaže kako se protiv njega “vodi politički progon najgore vrste još od početka ove godine, a najviši dužnosnici Vlade to svakodnevno i potvrđuju. Kaže kako to dokazuje “čitav niz nedogovornih, ciljano smišljenih političkih poteza i izjava od kaznene prijave tadašnjeg predsjednika Sabora, kaznene prijave i izjava potpredsjednice Vlade, izglasavanja neustavnog Lex-a Agrokor”.

Njemački ustavni sud uveo treći spol u službene dokumente

Njemački ustavni sud donio je povijesnu odluku, zatražili su uvođenje trećeg spola u službene dokumente. Ovime bi se interseksualnim osobama, koje nisu ni žene ni muškarci, omogućilo da se tako i definiraju u matičnim knjigama rođenih i ostalim službenim dokumentima u kojem se iziskuje definiranje spola. Bundestag sada do kraja sljedeće, 2018. godine, mora usvojiti ovakva nova pravila.

Španjolski ustavni sud poništio katalonsku nezavisnost

Španjolski ustavni sud službeno je u srijedu poništio unilateralnu deklaraciju katalonskog parlamenta o neovisnosti donesenu 27. listopada, u očekivanoj presudi nakon što je ranije sud tu deklaraciju suspendirao. Madridska vlada smijenila je katalonskog predsjednika i raspustila parlament nekoliko sati nakon što je u regiji proglašena neovisnost, koja je izglasana sa 70 glasova za, 10 glasova protiv, dok su zastupnici triju nacionalnih stanaka izašli iz dvorane prije glasanja.