Procurio sadržaj pisma zbog kojeg se upalio alarm u Bruxellesu. Orban prijeti da će rasturiti politiku EU-a prema Ukrajini

Mađarski premijer se pita zašto bi Europa trebala nastaviti podupirati Ukrajinu

Viktor Orban
FOTO: AFP

Viktor Orbán je zaprijetio da će blokirati svu pomoć Europske unije za Ukrajinu ako europski lideri ne pristanu preispitati cjelokupnu strategiju potpore Kijevu, stoji u pismu koje je mađarski premijer uputio šefu Europskog vijeća Charlesu Michelu. Također, dodao je da neće podržati ni budući ulazak Ukrajine u Europsku uniju ako Bruxelles ne prihvati njegov zahtjev.

Orbán kaže kako se odluka o financiranju Ukrajine, otvaranju pristupnih pregovora s EU-om ili daljnjim sankcijama protiv Rusije ne može donijeti bez “strateške rasprave” na samitu koji će se u prosincu održati u Bruxellesu.

“Europsko vijeće trebalo bi razmotriti provedbu i učinkovitost naše trenutne politike prema Ukrajini, uključujući razne programe pomoći”, piše Orbán u pismu na kojem nema datuma, ali nosi pečat njegova ureda.

Brojna Orbánova pitanja

Mađarski premijer se također pita zašto bi Europa trebala nastaviti podupirati Ukrajinu kada Sjedinjene Američke Države, koje su dale većinu vojne pomoći Kijevu, možda neće moći financirati Kijev ako Kongres ne odobri dodatnu pomoć.

“Europsko vijeće mora imati iskrenu i otvorenu raspravu o izvedivosti strateških ciljeva EU-a u Ukrajini”, stoji u pismu.

Orbán se pita “smatramo li te ciljeve još uvijek dostižnima” i “je li ta strategija održiva bez snažne potpore SAD-a”. “Možemo li stalnu potporu Sjedinjenih Država uzeti zdravo za gotovo? Kako možemo zamisliti sigurnosnu arhitekturu Europe nakon rata”, nizao je Orbán pitanja u pismu u koje je Politico imao uvid.

Nova epizoda u sukobu

Dodaje se da “Europsko vijeće nije u poziciji donositi ključne odluke o predloženim sigurnosnim jamstvima ili dodatnoj financijskoj potpori za Ukrajinu, odobravati daljnje jačanje režima sankcija EU-a ili se slagati o budućnosti procesa proširenja osim ako se ne postigne konsenzus o našoj budućoj strategiji prema Ukrajini”.

Orbánovo pismo samo je nova epizoda u dugotrajnom sukobu Budimpešte i Bruxellesa. Ne govoreći to izravno, Orbán u pismu sugerira da bi Budimpešta mogla upotrijebiti svoje pravo veta kako bi blokirala isplatu planirane pomoći od 50 milijardi eura za Ukrajinu.

Osim 50 milijardi eura financijske injekcije, Orban prijeti da će blokirati i planiranu vojnu pomoć Ukrajini od oko 500 milijuna eura, kao i otvaranje formalnih pregovora za pridruživanje Kijeva Europskoj uniji. Čelnici europskih zemalja nadali su se kako će otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom odobriti baš na Europskom vijeću 14. i 15. prosinca.

Kako zaobići Budimpeštu?

Politicov diplomatski izvor kaže kako Orbán prijeti vetom kao dio strategije za povećanje pritiska na Europsku komisiju da oslobodi 13 milijardi eura Mađarskoj, a koje su ‘na ledu’ zbog zabrinutosti Bruxellesa da zemlja krši standarde EU-a o vladavini prava. Za razliku od dosadašnjih ključnih glasovanja koja su se ticala ruske invazije na Ukrajinu, Budimpešta ovoga puta neće ostati suzdržana, uvjeren je isti izvor Politica.

Orbánova prijetnja dolazi u posebno osjetljivom trenutku za Ukrajinu, dok se kijevske oružane snage bore za postizanje uspjeha protiv invazije ruskih trupa i neposredno nakon što je savjetnik Sjedinjenih Država za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan upozorio da se zatvara “prozor” za američku pomoć Ukrajini.

I dok Mađarska prijeti pobunom na prosinačkom samitu, druge zemlje već kalkuliraju kako zaobići eventualni veto Budimpešte i nastaviti pomagati Kijevu. Jedno takvo zaobilazno rješenje moglo bi dovesti do toga da zemlje EU-a šalju financijsku pomoć Ukrajini putem bilateralnih sporazuma, a ne preko struktura EU-a.

‘To je obaranje ruku’

No, takav pristup ne bi funkcionirao kada je riječ o otvaranju pristupnih pregovora s Ukrajinom jer Mađarska mora biti dio tog procesa.

U slučaju mađarskog veta, druga opcija za EU je, piše Politico, jednostavno pustiti kazaljke na satu i pogurati ključne odluke o ukrajinskoj politici do početka sljedeće godine, jer Kijev neće doći do proračunske litice do ožujka.

Odgodom odluke o odmrzavanju fondova EU-a za Budimpeštu, Europska komisija bi mogla okrenuti ploču zatezanjem financijskih vijaka u Budimpešti prisiljavajući Mađare da usklade politiku prema Ukrajini. “To je obaranje ruku”, rekao je diplomat dodajući da je Europska komisija do sada pokazala iznimnu vještinu u uklanjanju potencijalnih ‘eksplozija’ u odnosima s Budimpeštom.