Prošlo je 6 mjeseci otkad su šatoraši krenuli u prosvjed, donosimo vam kratki pregled što se sve dogodilo

Ratni veterani podigli su šator u Savskoj točno 20. listopada 2014.

Prosvjed u Savskoj
FOTO: PIXSELL//PIXSELL

Prošlo je točno pola godine otkad traju prosvjedi u Savskoj 66. Šatoraši, kako su prozvani u medijima, ispred Ministarstva branitelja u Savskoj prosvjeduju od 20. listopada prošle godine. Donosimo vam kratak pregled najvažnijih činjenica o prosvjedu u šatoru kojem se, unatoč protuprosvjedima i zaoštravanju retorike Vlade, baš i ne nazire kraj.

1. Što prosvjednici traže?

Ratni veterani ispred Savske 66 traže smjenu ministra branitelja Predraga Matića, njegove zamjenice Vesne Nađ te njegova pomoćnika Bojana Glavaševića. Zahtijevaju i vraćanje svih prava te objedinjenje svih tih prava u jedan zakon, koji bi imao ustavnu snagu.

2. Što je bio povod prosvjedu?

Branitelji su podignuli šator kao reakciju na izjave Bojana Glavaševića u kojima je, prema njihovom tumačenju, izjednačio žrtvu i agresora. Glavašević je, naime, na tribini u Vukovaru rekao da među hrvatskim braniteljima koji su pobjednici rata postoji niz slučajeva PTSP-a i malignih bolesti, a da kod pripadnika srpskih postrojbi, koje su izgubile u rati i nemaju slična prava, zapravo nema ni PTSP-a. Nakon optužbi da izjednačava žrtvu i agresora, Glavašević je izjavio da je snimka izvučena iz konteksta i da je govorio o civilnim žrtvama rata.

3. Tko organizira prosvjed?

Iako se od samih početaka znalo da su glavni organizatori prosvjeda predsjednik Udruge 100-postotnih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški i predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Josip Klemm, policija je tek nakon pet mjeseci uspjela detektirati vođe prosvjeda te im uručila prekršajne prijave zbog toga što nisu prijavili prosvjed.

4. Kako se postavila vlast?

I bivši predsjednik države Ivo Josipović i sadašnja predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović bili su jedni od brojnih gostiju u šatoru u Savskoj. Premijer Zoran Milanović obratio se prosvjednicima u svom prvom obraćanju naciji krajem listopada te ih pozvao da se vrate doma i borbu s ulica presele u institucije.

Ministar Matić odbija dati ostavku ili dati otkaz Glavaševiću, i u zadnje vrijeme zaoštrava retoriku, tako da Vlada odbija prijedlog Ustavnog zakona o pravima veterana, a Matić prestaje plaćati pokretne toalete ispred Ministarstva te se priča i o ukidanju struje.

5. Koji su najveći skandali?

Na samom početku jedna je od prosvjednica preminula u šatoru, a jedan se branitelj polio benzinom i zapalio. Poslije su uslijedili problemi s neprijavljivanjem šatora policiji i, na kraju, kontroverze oko nezakonitog boravka Đure Glogoškog u kući u Zaprešiću, u kojoj mogu biti samo 100-postotni ratni invalidi koji dolaze iz udaljenijih dijelova Hrvatske na liječenje u Zagreb.