Pusić se požalila Arbitražnom sudu na Slovence, kaže da vrše pritisak na sud

Ministar Erjavec rekao je da bi Slovenija trebala dobiti izlaz na otvoreno more

16.04.2015., Zagreb - U Banskim dvorima odrzana je redovna sjednica Vlade RH, na kojoj je, uz ostalo, Vlada odustala od monetizacije autocesta i donijela odluku o povecanju trosarina na gorivo i duhanske proizvode. Vesna Pusic , Zoran Milanovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić uputila je pismo Arbitražnom sudu u kojem je zatražila da pažljivo razmotre izjave i postupke slovenske strane te da osiguraju da dosadašnji arbitražni postupak ne bude doveden u sumnju, priopćilo je Ministarastvo vanjskih i europskih poslova u petak.

Pismo ministrice reakcija je na izjavu slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, koja se odnosi na arbitražni postupak. “Po informacijama koje ja imam, koje su doduše vrlo neslužbene, i na temelju nekih osjećaja koje ima naš odvjetnički tim sastavljen od najuglednijih svjetskih pravnika za pravo mora, nekako imamo neki optimizam da će Arbitražni sud odrediti taj dodir s otvorenim morem”, rekao je tada Erjavec.

Erjavec i ranije imao sporne izjave o arbitraži

Izjavom slovenskog ministra vanjskih poslova “ozbiljno se dovodi u pitanje arbitražni postupak koji je još u tijeku”, navodi se u pismu. “Riječ je o neprihvatljivom postupanju slovenske strane protivno odredbama Sporazuma o arbitraži te o pokušaju utjecaja na Arbitražni sud i ishod njegove odluke”, napisala je Pusić.

Također podsjeća u pismu da je slovenski ministar i prije u svojim javnim nastupima “davao izjave kojima je cilj – utjecati na odluku Arbitražnog suda”. Tako je u siječnju 2015. za TV kanal SLO 3 izjavio da je “bio na razgovoru prošle godine u Haagu i tamo vrlo jasno rekao: ‘Arbitražni sporazum određuje da Arbitražni sud mora odrediti dodir s otvorenim morem. … I vrlo jasno sam Arbitražnom sudu rekao da ukoliko tu zadaću ne obave – mi u Sloveniji ćemo smatrati da Arbitražni sud nije obavio svoj mandat. Jer nije odredio dodir s otvorenim morem'”.

Neprihvatljivo utjecanje na Arbitražni sud

Hrvatska je od slovenske strane zatražila službeno očitovanje te očekuje nedvosmislen odgovor na pitanje je li postojala neka druga komunikacija između Republike Slovenije i Arbitražnog suda, koju slovenski ministar vanjskih poslova sugerira, navodi se u pismu.

Također se podsjeća da je arbitražni postupak još u tijeku i da je Arbitražni sporazum na snazi, što znači da se i dalje primjenjuje članak 10(1) tog sporazuma po kojem će se “obje strane suzdržati od bilo kakvog postupka ili izjave koje mogu intenzivirati spor ili ugroziti rad Arbitražnog suda”.

Primijeniti isključivo međunarodno pravo

“Republika Slovenija opetovano ne poštuje tu odredbu te daje izjave izravno suprotne Arbitražnom sporazumu, kojima pokušava utjecati na rad Arbitražnog suda i na njegovu odluku”, naglasila je Pusić. To čini, kako je dalje napisala, još od zaključka Slovenskog parlamenta od 4. veljače 2013., vezanog uz podnošenje Memorijala Slovenije Arbitražnom sudu u kojem se kaže da: “Republika Slovenija izjavljuje da je zadaća Arbitražnog suda odrediti teritorijalni dodir teritorijalnog mora Republike Slovenije s otvorenim morem (dodir Slovenije s otvorenim morem)”, te da će bilo kakvu odluku Arbitražnog suda koja to neće osigurati “smatrati kao odluku ultra vires (suprotnom mandatu Arbitražnog suda)”.

“Republika Hrvatska se tijekom cijelog postupka dosljedno pridržava svih odredaba Arbitražnog sporazuma i od Arbitražnog suda očekuje samo ono što proizlazi iz Sporazuma, a to je da Sud teritorijalna (uključivši i morska) granična pitanja riješi isključivo primjenom međunarodnog prava”, ističe Pusić u pismu.