Putin: 'Rusija ne želi rat. NATO je taj koji započinje ratove, kao onaj 90-ih u Jugoslaviji'

Pratimo današnja događanja na relaciji Rusija – Amerika – Ukrajina.

Ne smiruje se situacija u Ukrajini. Brojne države nastavljaju s povlačenjem svog diplomatskog osoblja iz zemlje nakon što je SAD za vikend upozorio da bi do ruske invazije moglo doći prije kraja Olimpijskih igara u Pekingu istodobno potvrdivši da će braniti “svaku stopu” NATO-ovog teritorija. Zemlje su pozvale i svoje građane da napuste Ukrajinu, među njima i Hrvatska.

Rusija, koja je uz granicu s Ukrajinom nagomilala 100.000 vojnika, odbacuje navode da planira invaziju i Zapad optužuje za pokušaj stvaranja “histerije”. Situacija je napeta i zbog vojnih vježbi koje Rusija provodi u susjednoj Bjelorusiji, na sjeveru i na Crnom moru na jugu.

Jučer je njemački kancelar Olaf Scholz posjetio Kijev, danas dolazi u Moskvu. U nastavku donosimo pregled današnjih događanja na relaciji Rusija – Amerika – Ukrajina.


16:45 Tijekom zajedničke pressice s Putinom i Scholz se osvrnuo na prijedlog ruskog parlamenta da Putin prizna dvije samoprozvane republike Donjeck i Lugansk – dvije ukrajinske regije koje su 2014. separatisti proglasili neovisnima. Njemački kancelar je ustvrdio da će, ukoliko se to ostvari, mirovni proces u istočnoj Ukrajini, započet sporazumima iz Minska, završiti.

Ukrajina i Rusija su se 2015. u Minsku, kroz posredništvo Francuske i Njemačke, usuglasile oko mirnog rješenja sukoba, no taj dogovor nije implementiran. Putin je također pozvao na poštivanje tog sporazuma na današnjoj pressici, javlja Guardian.


15:55 Na direktno pitanje može li isključiti da će doći do novog rata u Europi, Putin je odgovorio kako Rusija ne želi rat i da su NATO-u slali prijedloge tijekom pregovora, ali da nisu dobili konstruktivne odgovore. Naglasio je kako i dalje postoje teme oko kojih mogu pregovarati. Scholz je ranije kazao kako njegova generacija ne može zamisliti rat u Europi, a Putin se na to nadovezao, istaknuvši ratove na prostoru bivše Jugoslavije u 90-ima, koje je, tvrdi Putin, započeo NATO.

Ruski predsjednik je konstatirao kako se mora riješiti pitanje ulaska Ukrajine u NATO. “Moramo to razriješiti tijekom ovih pregovora”, rekao je, dodavši kako su im 30 godina govorili da neće biti proširenja NATO-a ali da sada vide kako je to “na pragu”. “Nadam se da će naša zabrinutost oko toga biti shvaćena ozbiljno”, poručio je.


15:45 Putin je ustvrdio kako se u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini, koju čine dvije pokrajine Donjeck i Lugansk, krše ljudska prava. Optužio je Ukrajinu za genocid u tom području. Te dvije ukrajinske regije od 2014. drže separatisti koji su proglasili nezavisnost, a ruski parlament danas je od Putina zatražio da prizna suverenost tih samoprozvanih republika. Ranije danas glasnogovornik Kremlja je kazao kako prijedlog parlamenta nije obvezujuć i da nikakva odluka oko priznanja suverenosti tih pokrajina nije donesena.


15:35 Njemački kancelar Scholz rekao je kako se dugotrajni mir ne može postići bez suradnje s Rusijom. Poručio je da je nagomilavanje ruskih snaga na granici s Ukrajinom neshvatljivo i doživljeno kao prijetnja. Zahtijeva deeskalaciju u regiji te je rekao kako je važno da ne dođe do rata.

Kazao je kako “nema pregovora” oko teritorijalnog integriteta Ukrajine te da želi nastavak dijaloga. Pregovori ne smiju završiti bez dogovora, dodao je Scholz. Smatra da “diplomatski napori” još nisu iscrpljeni. Pozitivnim je ocijenio povlačenje dijela ruskih snaga s ukrajinskem granice dodavši kako se nada da će toga biti još.


15:20 Putin je kazao kako je spreman nastaviti dijalog sa SAD-om i NATO-om oko sigurnosnih pitanja.


15:10 Nakon trosatnog sastanka njemački kancelar Scholz i ruski predsjednik Putin drže zajedničku konferenciju za medije. Putin je na početku poručio kako je Njemačka jedan od najvažnijih partnera Rusiji, ne samo iz Europe nego općenito te da želi ojačati njihove odnose.

Istaknuo je energetski sektor kao ključni u suradnji s Njemačkom, posebno plinski cjevovod Sjeverni tok 2. Putin je kazao kako je to “čisto komercijalni projekt” i da politika nije dio toga dodavši kako će Rusija rado i dalje isporučivati plin kroz Ukrajinu ako će postojati potražnja.

Inače, mnogi su kritizirali odgovor Njemačke i Scholza kada je izbila ukrajinska kriza smatrajući da su blago reagirali na nagomilavanje ruskih snaga uz granicu upravo zbog Sjevernog toga 2.


15:05 Završio je sastanak Scholza i Putina i uskoro se očekuje obraćanje dvojice čelnika, javlja novinarka Reutersa iz Moskve.


14:15 Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba na engleskom je ponovio svoju raniju izjavu ukrajinskim novinarima oko povlačenja ruskih snaga s granice. Kazao je kako “ne vjeruju onome što čuju, nego onome što vide”.

“Kad ćemo vidjeti pravo povlačenje onda ćemo vjerovati da se radi o stvarnoj deeskalaciji”, napisao je Kuleba na Twitteru.


14:05 Ranije danas ruski parlament je izglasao da od Putina zatraže priznanje “suverenosti i neovisnosti” dviju ukrajinskih regija – Donjeck i Lugansk – koje su ukrajinski separatisti 2014. proglasili nezavisnim republikama. Rusija ih do sada nije priznala, a usliši li Putin molbu parlamenta mnogi smatraju da bi to pogoršalo odnose između Rusije i Zapada i pokopalo sve mogućnosti da dođe do mira između Rusije i Ukrajine.

Prema sporazumima iz Minska iz 2014. i 2015., a koji još nisu implementirani, te dvije regije bi trebale ostati dio Ukrajine, ali bi imale poseban status autonomnih područja. Kijev i Moskva imaju različita viđenja što bi taj status značio, piše BBC. Glasnogovornik Kremlja Peskov ranije je kazao kako ta odluka parlamenta nije obvezujuća i da nikakva odluka za sada nije donesena.

Potez ruskog parlamenta komentirao je i glavni tajnik NATO-a Stoltenberg. “Dođe li do toga to bi bilo očito kršenje ukrajinskog teritorijalnog integriteta i suverenosti”, kazao je Stoltenberg napomenuvši da bi to predstavljalo kršenje međunarodnih zakona, kao i sporazuma iz Minska.


13:55 Britanski premijer Boris Johnson, nakon sastanka vladinog odbora za hitne situacije, rekao je kako postoje znakovi za “diplomatski napredak” oko Ukrajine, ali da informacije koje pristižu još uvijek “nisu ohrabrujuće”. Komentirajući povlačenje ruskih snaga Johnson je rekao kako smatra da iz Rusije trenutno dolaze nejasne poruke.

“Rusija gradi terenske bolnice u blizini ukrajinske granice i u Bjelorusiji te premještaju dodatne bataljone bliže granici i to se jedino može shvatiti kao priprema za invaziju”, konstatirao je Johnson.

Kazao je kako od Rusije žele vidjeti planove za deeskalaciju i daljnje povlačenje vojnih snaga te znakove da se stvari smiruju, kao i početak pregovora. Vjeruje kako i dalje postoji mogućnost diplomatskog rješenja. Međutim, naglasio je kako imaju spremne i oštre sankcije ukoliko Rusija napadne Ukrajinu.


13:25 U nastavku pressice Stoltenberg je naglasio kako Ukrajina ima pravo pridružiti se NATO-u, kao i svaka druga zemlja, a na pitanje što bi za njega značila deeskalacija, glavni tajnik NATO-a je odgovorio: “Ovo što smo vidjeli je značajno povlačenje snaga, ali samo vojnika, a ne i opreme.”

Napomenuo je kako je Rusija i prije povlačila snage, pa ih ubrzo vratila te je naglasio kako deeskalacija znači “značajno i dugotrajno povlačenje snaga, vojnika i teške opreme”. “Prerano je reći događa li se što na terenu, ali pomno pratimo što rade”, konstatirao je Stoltenberg.

Rekao je i kako je NATO i saveznici spremni raspravljati s Rusijom o sigurnosti Europe dodavši kako je Sjevernoatlantski savez predstavio konkretne prijedloge za sadržajnu agandu na sastanku NAT-a i Rusija. “Spremni smo saslušati što brine Rusiju, prenijeti svoje viđenje i pronaći zajednički jezik”, poručio je Stoltenberg naglasivši kako podržava nastavak dijaloga između Putina i lidera zemalja članica NATO-a. “Mislim da Moskva zna da smo mi spremni štiti svoje članice i saveznike”, zaključio je čelnik NATO-a.


13:15 Prvi čovjek NATO-a Jens Stoltenberg smatra da je najava povlačenja dijela ruskih snaga s ukrajinske granice razlog za “oprezni optimiziam”, ali da NATO nije vidio prave znakove deeskalacije. “Za sada nismo vidjeli nikakve znakove deeskalacije na terenu, ili bilo kakve znakove smanjivanja broja ruskih snaga prisutnih na granicama s Ukrajinom. Nastavit ćemo pratiti situaciju”, kazao je Stoltenberg na konferenciji za medije.

Kazao je kako je Rusija okupila “borbenu silu neviđenu od Hladnog rata”. “Sve je spramno za novi napad, ali Rusija još uvijek ima vremena odstupiti s ruba – da se prestane pripremati za rat i krene pripremati za mirno rješenje”, poručio je glavni tajnik NATO-a, prenosi Guardian.


12:50 Glasnogovornik Kremlja Dimitrij Peskov je rekao da je povlačenje dijela ruskih vojnih snaga s ukrajinskih granica planiran i da će Rusija nastaviti raspoređivati svoje vojnike na svom teritoriju kako zaželi, javlja BBC.

“Stalno smo govorili da će se naše snage vratiti u baze nakon što završe vojne vježbe. Ovo nije ništa novo”, kazao je Peskov novinarima. Optužio je SAD za potpirivanje krize svojim stalnim upozorenjima o neminovnoj ruskoj invaziji Ukrajine.

Peskov je rekao kako se Putin čak i našalio s tim američkim upozorenjima. “Zamolio nas je da saznamo je li već objavljeno u koje će točno vrijeme rat početi”, kazao je Peskov konstatirajući kako ne mogu imati razumijevanja za to “manično informacijsko ludilo”.


11:55 Počeo je sastanak Scholza i Putina, a na društvenim mrežama je s oduševljenjem dočekan povratak Putinovog dugog stola.

Njemački kancelar, kao i francuski predsjednik Macron prošlog tjedna, odbio je da Rusi naprave PCR test, pa se i on s Putinom sastaje na velikoj distanci.


11:30 Nakon što je rusko ministarstvo obrane objavilo kako povlače dio svojih snaga s ukrajinske granice, ruski državni medij RIA objavio je i snimke navodnih priprema za povlačenje i ruskih snaga u Bjelorusiji. Tamo se odražvaju zajedničke ratne igre ruske i bjeloruske vojske koje bi trebale završiti za nekoliko dana. Snimka pokazuje ukrcavanje tenkova.


11:05 Njemački kancelar Scholz prije sastanka s Putinom posjetio je Grobnicu nepoznatog vojnika u Moskvi (spomenik palim vojnicima u Drugom svjetskom ratu) te je položio vijenac.


11:00 Komentirajući povlačenje dijela ruskih snaga u vojne baze s granice, ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba novinarima je kazao kako “ne vjeruju onome što čuju, nego onome što vide”.

“Kad ćemo vidjeti povlačenje onda ćemo vjerovati da se radi o deeskalaciji”, kazao je Kuleba, prenosi BBC. Dodao je kako diplomatski napori Ukrajine i njezinih saveznika sprečavaju daljnju eskalaciju.


10:50 Europski šef diplomacije Josep Borrell BBC-u je rekao kako treba prihvatiti da sve strane brinu o vlastitoj sigurnosti, pa i Rusija. “Jedini način da umirimo svačije zabrinutosti je da sjednemo za stol i razgovaramo”, kazao je Borrell.

Komentirajući jednu od glavnih ruskih briga – mogućnost ulaska Ukrajine u NATO – Borrell je rekao da Ukrajina još uvijek nije članica Sjevernoatlantskog saveza. “To je mogućnost. Međutim, u praktičnom smislu Ukrajina trenutno nije članica NATO-a”, poručio je.


10:15 Nakon vijesti o povlačenju dijela ruskih snaga s granice s Ukrajinom glasnogovornik ruskog ministarstva obrane Igor Konašenko je u video poruci kazao kako se nakon završenih vojnih vježbi ti ruski vojnici povlače u baze. Naglasio je kako se druge vojne vježbe i dalje provode.

Od vojnih vježbi koje su i dalje u tijeku su i ratne igre ruskih i bjeloruskih snaga, piše BBC. Rusija je u Bjelorusiji raspodijelila oko 30.000 vojnika.


10:05 Njemački kancelar Scholz odbio je podvrgnuti se PCR testu u Rusiji uoči susreta s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Umjesto ruskog testa, Scholz je odlučio da liječnik iz njemačkog veleposlanstva učini PCR test koji je preduvjet za ulazak u Kremlj na sastanak s Putinom, kazali su izvori iz njemačkog izaslanstva.

Ruski test prošlog je tjedna odbio i francuski predsjednik Emmanuel Macron, navodno kako se Rusi ne bi domogli njegovog DNK. Njegov razgovor s Putinom zato je održan za šest metara dugim stolom kako bi se održao drastičan fizički razmak, a na novinskoj konferenciji poslije sastanka, Putin i Macron stajali su udaljeni nekoliko metara.


10:00 Povlačenje dijela ruskih snaga s ukrajinskih granica vlast u Kijevu je ocijenila uspjehom Ukrajine i Zapada, javlja AFP.


9:45 Rusko ministarstvo obrane objavilo je da povlače dio svojih snaga s granice s Ukrajinom natrag u vojne baze. Navode da su završili s vojnim vježbama, javlja ruska agencija Interfax, a prenosi BBC.

Šef moskovskog ureda Financial Timesa Max Seddon navodi da je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova poručila kako će današnji dan biti zapamćen u povijesti kao dan kada “zapadna ratna propaganda nije uspjela”. “Osramoćeni su i uništeni bez ijednog ispaljenog metka”, kazala je Zakharova, navodi Seddon.

Zakharova je tu poruku objavila na Facebooku.


9:30 Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij zahvalio se SAD-u i Kanadi na financijskoj pomoći. “Strateško partnerstvo u akciji. Zahvalni smo SAD-u na značajnoj financijskoj pomoći od milijardu dolara i dodatnih tri milijarde dolara koji su dostupni za projekte u Ukrajini. Hvala predsjedniku Joeu Bidenu na brzoj odluci i konkretnim rezultatima nakon našeg razgovora”, napisao je Zelenskij na Twitteru.

Kanadi i premijeru Justinu Trudeau, Zelenskij se zahvalio za paket financijske pomoći u vrijednosti od pola milijarde dolara. “Puno smo snažniji zajedno”, poručio je ukrajinski predsjednik.


9:20 Američka kompanija Maxar Technologies, objavila je nove satelitske snimke koje pokazuju aktivnost ruskih vojnih snaga na više lokacija u blizini s Ukrajinom i to u Bjelorusiji (gdje Rusi održavaju vojne vježbe), na Krimu i zapadnoj Rusiji, javlja Guardian.

Ta tvrtka već tjednima prati nagomilavanje ruskih snaga na granici s Ukrajinom, a danas su izvijestili kako su ove snimke snimljene u nedjelju i ponedjeljak, a navode kako se na njima vidi velika raspodjela vojnika, vojnih helikoptera i zrakoplova. Reuters navodi kako nisu uspjeli potvrditi autentičnost tih snimki.


8:20 Rusija “će odgovoriti” ako počnu ubijati njezine građane bilo gdje, pa tako i na istoku Ukrajine, rekao je ruski veleposlanik pri EU u utorak, a predsjednik Ukrajine pozvao je svoje građane da izvjese zastave i pjevaju himnu u srijedu, koja zapadni mediji spominju kao dan invazije. “Nećemo izvesti invaziju na Ukrajinu ako nas ne provociraju da to učinimo”, rekao je Vladimir Čižov, ruski veleposlanik pri Europskoj uniji, kako ga je citirala u utorak ruska novinska agencija RIA.

“Ako Ukrajinci krenu u napadu protiv Rusije, nemojte se čuditi ako odgovorimo. Ili ako počnu otvoreno ubijati ruske građane bilo gdje – u Donbasu ili negdje drugdje”. Proruski pobunjenici na istoku Ukrajine kažu da vlada u Kijevu priprema ofenzivu protiv njih.


8:10 Njemački kancelar Scholz sastat će se u utorak prvi put s Putinom, kao najveći ruski trgovinski partner u Europi. Predviđeno je da će sastanak u Kremlju trajati nekoliko sati, a na kraju će biti održana zajednička konferencija za novinare. Posjet dolazi u vrijeme kada su njemačko-ruski odnosi na najnižoj razini. Ukrajinska kriza vjerojatno će zasjeniti nekoliko neriješenih bilateralnih sukoba između Berlina i Moskve.

Scholz je tijekom svog posjeta Kijevu u ponedjeljak rekao da želi lobirati kod Putina za smirivanje krize u Ukrajini. Opisao je gomilanje desetaka tisuća ruskih vojnika duž ukrajinske granice kao “neshvatljivo”. Također je upozorio Rusiju da ne pokreće napad na Ukrajinu i naglasio da su EU i SAD spremne odgovoriti oštrim gospodarskim sankcijama.

Uoči posjeta, ukrajinski veleposlanik u Njemačkoj Andrij Melnik pozvao je kancelara da zauzme čvrst stav prema Putinu. “Samo jasan ultimatum Putinu s rokom da naredi povlačenje svoje naoružane do zuba horde najkasnije do 16. veljače još uvijek može spasiti svjetski mir”, rekao je Melnik novinama njemačke medijske grupe Funke u izjavi objavljenoj u utorak.


8:00 Američki građani trebali bi odmah napustiti Bjelorusiju zbog gomilanja ruskih vojnih snaga duž bjeloruske granice s Ukrajinom, priopćio je u ponedjeljak američki State Department. Komercijalne satelitske snimke koje je prije nekoliko dana objavila privatna američka tvrtka pokazuju raspoređivanje novih ruskih snaga na nekoliko lokacija u blizini Ukrajine, što ukazuje na to da Moskva nastavlja gomilati snage dok traju diplomatski napori za smirivanje krize.

Tvrtka Maxar Technologies sa sjedištem u SAD-u, koja tjednima prati gomilanje ruskih snaga, navodi da snimke od srijede i četvrtka pokazuju značajna nova raspoređivanja na nekoliko lokacija na anektiranom Krimu, u zapadnoj Rusiji i Bjelorusiji. Reuters nije mogao neovisno provjeriti te snimke.

Rusija od četvrtka održava zajedničke vojne vježbe s Bjelorusijom u toj bivšoj sovjetskoj republici, kao i pomorske vježbe u Crnom moru. State Department u petak je savjetovao svim privatnim osobama da napuste Ukrajinu u roku od 48 sati, a u subotu je zapovjedio većini članova američkog veleposlanstva da napuste tu zemlju.