Rusi regrutiraju delfine u borbi protiv Ukrajine

Delfini će se boriti protiv neprijateljskih ronioca oko Sevastopolja

02.02.2022., Zadar - Veliko jato dupina kod otoka Lavdare Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Rusija je povećala broj delfina koji čuvaju pomorsku bazu Sevastopolj na Crnome moru, na okupiranom ukrajinskom teritoriju, priopćilo je Ministarstvo obrane Velike Britanije, javlja Quartz. Delfini su izrazito inteligentni i u prošlosti su bili obučavani da lociraju i označe podvodne eksplozive i ronioce. Morski lavovi su uspješno istrenirani da pričvrste uže za izvlačenje na podvodne mine koje onda ljudi mogu izvući.

Ruska mornarica dresirala je delfine da se suprotstave potencijalnim neprijateljskim roniocima koje je ukrajinska vojska slala u samostalne misije da napadnu pomorsku bazu. Izvješće Naval News procjenjuje da je između 6 do 7 delfina držano u podvodnim oborima koji su plutali izvan baze. Rusija je zabrinuta da bi Ukrajina, u gerilskom ratu, mogla slati specijalne snage da se infiltriraju ili napadnu rusku vojnu bazu, što su Ukrajinci, navodno, i u prošlosti činili. Ako bi neprijateljski plivač bio otkriven, delfini bi vjerojatno bili pušteni da reagiraju.

Amerikanci su ih također koristili

Izvješće stiže nakon što je beluga kit s ruskom oznakom za kameru nađen na obalama Švedske, što je potaknulo nagađanja da Rusija morskim životinjama špijunira podvodna područja od svog interesa. Rusi nisu jedini koji regrutiraju delfine, američka mornarica započela je s programom morskih sisavaca još 1960. godine, obučavajući delfine, beluga kitove i morske lavove da pod vodom obavljaju zadatke kao što su pronalaženje izgubljenih predmeta, čuvanje podmornica i podvodni nadzor, piše Quartz.

Prema Frontlineu, američki program, do osamdesetih godina, koristio je čak 100 delfina. Vojska Sovjetskog saveza navodno je činila isto u nadi da će spriječiti bilo kakav američki vojni napredak. S programa je skinuta oznaka tajnosti nakon raspada Sovjetskog saveza.