Ruska propagandna kampanja počela je puno prije invazije na Ukrajinu. Bivši ruski novinari otkrili što se događa iza kamera

Veliki dio ruskih TV zvijezda nije 'ideološki vođen, već samo žele biti na televiziji', tvrdi bivša zaposlenica

GREECE - MAY 28, 2016: Russia's President Vladimir Putin at the Protaton church (the Church of the Assumption of Our Lady) on Mount Athos. Alexei Druzhinin/Russian Presidential Press and Information Office/TASS,Image: 287507165, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Poznato je da ruska propagandna mašinerija radi punom parom od prvog dana invazije na Ukrajinu, no ciljana kampanja započela je puno prije, piše The Telegraph. To su za britanski dnevni list potvrdili neki od bivših novinara i voditelja ruske državne televizije.

Podsjetimo, kada je Vladimir Putin u veljači poslao tenkove u Ukrajinu, mnogi su Ukrajinci molili obitelj i prijatelje u Rusiji da učine nešto ili da barem progovore protiv invazije. No, dobili su fraze o “ukrajinskim nacistima” i “marionetskoj vladi u Kijevu”.

Ukrajinska, ali i međunarodna javnost, bila je zaprepaštena. Međutim, ruski gledatelji nisu. Bio je to rezultat dugogodišnje i ksenofobne propagandne kampanje koju je gotovo u potpunosti orkestrirala ruska državna TV – a nekim se slučajevima pokazala snažnijom i od obiteljskih veza.

Dobro podmazani stroj

Bivši zaposlenici za Telegraph opisuju dobro podmazani stroj u kojem svatko razumije koji su ulozi – i u kojem čak i liberalno orijentirani novinari rade pod pretpostavkom da je njihov primarni posao služiti Kremlju.

Medijska propaganda postala je sinonim za Vladimira Putina. Jedna od prvih stvari koje je učinio kada je preuzeo dužnost 2000. godine bila je povratiti kontrolu nad televizijskim mrežama od svojih protivnika, prisilivši privatne vlasnike da prodaju svoje udjele, osiguravši tako da kritika vlade bude neprihvatljiva.

No, 2013. i 2014. godine otišao je korak dalje. U vrijeme kada su proeuropski prosvjedi izbili u ukrajinskom glavnom gradu, Kijevu, Putin je državnoj televiziji dao na znanje što bi Rusi o tomu trebali misliti. Farida Kurbangaleeva tada je bila vodeća voditeljica vijesti za kanal ‘Rossiya’ 1 i sjeća se pritisaka da se prosvjednike etiketira kao naciste i ekstremiste.

‘Ja sam im utuvila to u glavu’

Jednom prigodom je napravila pogrešku, nazvavši ljude na ulicama Kijeva “prosvjednicima”. Na to joj je njezin nadređeni očitao bukvicu rekavši: “Kakvi prosvjednici? Jesi li poludjela? Zabilježi ovako: duhovni potomci Stepana Bandere”, misleći na kontroverznog ukrajinskog aktivista, koji je surađivao s Hitlerovom strankom.

Ubrzo je Kurbangaleeva čula svoje poznanike kako ponavljaju iste bijesne rečenice koje je ona koristila u svojim emisijama. “Pogledala bih u njih i smrznula se na sekundu: ja sam bila ta koja im je utuvila te misli u glavu”, kazala je. “Ali najgore od svega je što ja nisam vjerovala u to što govorim”, dodala je.

U jesen 2014. otišla je na porodiljni dopust, a nedugo nakon toga dala je otkaz. Nije mogla, kaže, raditi posao tako da “laže ili da namjerno izostavlja činjenice”. Danas u Pragu radi na projektu Radija Slobodna Europa.

‘Neki samo žele biti na televiziji’

No, mnoge njene kolege ostale su raditi za državne medije. Veliki dio njih čak “nije ideološki vođen, već samo žele biti na televiziji”, kaže bivša TV voditeljica. Smatra i da su mnogi od najglasnijih ruskih propagandista “upali u zamku sustava” i vjerojatno ne vjeruju svemu što govore.

Tako, primjerice, Jevgenija Popova, TV zvijezdu koji je često u voditeljskom paru s Olgom Skabejevom, poznanici opisuju kao “pristojnog i marljivog” čovjeka. Druge ruske TV zvijezde, Vladimir Solovjov i Dmitrij Kiseljov, nekoć su bili cijenjeni novinari koji su kritizirali vladu.

No, ovih su dana postali majstori propagande koji šalju poruke poput onih da SAD treba pretvoriti u “radioaktivni pepeo” ili da treba “spaliti srca homoseksualaca”, piše The Telegraph.

‘Mnogi se osjećaju kao taoci’

Svojim pristupom učinili su kremaljsku propagandu uzbudljivom, a jezivim tonom poruka zaokupljaju gledatelje. “Svako alternativno gledište, koje se razlikuje od službenog, sada se tretira kao izdaja”, ističe Irina Petrovskaja, iskusna ruska TV kritičarka. Današnje televizijske emisije usporedila je sa središnjom televizijom Sovjetskog Saveza.

Samo je nekolicina bila dovoljno hrabra javno osporiti narativ Moskve o Ukrajini i suočiti se s potencijalnim posljedicama, poput Marine Ovsjannikove, koja je u programu uživo držala poster s natpisom “Zaustavite rat, ne vjerujte propagandi”.

Šačica poznatih dopisnika ruske državne televizije također je dala otkaz u znak prosvjeda, ali većina ljudi ostala je na svojim pozicijama. “Mnogi se boje i osjećaju poput taoca cijele situacije”, rekao je Aleksej, bivši dopisnik ruske televizije, koji je htio ostati anoniman.

‘Stajalište Vlade je apsolutna istina’

Aleksej se prisjetio jednog kolege s kojim je surađivao, rekavši: “Sjedio sam pored novinara koji je svako jutro komentirao da su u Kremlju ‘potpuno poludjeli’. Zatim bi isti dan u eteru ponavljao Putinove riječi kao činjenice”.

Smatra da se malo toga može učiniti izvan ili unutar sustava sve dok je Putin na vlasti. “Za državne televizijske kanale stajalište Vlade je apsolutna istina. Ti si kotačić u ovom ogromnom stroju i ništa ne možeš promijeniti”, zaključio je.