Sabor raspravlja o obuci ukrajinskih vojnika. Zekanović je živahan: 'Zorane, jesi se probudio? Pomozi oporbi!'

Predsjednik Milanović prethodno je odbio dati suglasnost za sudjelovanje hrvatskih vojnika u misiji

FOTO: Screenshot

U Hrvatskom saboru jutros je počela rasprava o prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga RH u misiji Europske unije za vojnu pomoć za potporu Ukrajini, odnosno u obuci ukrajinskih vojnika. Da bi Sabor potvrdio tu odluku potrebna je dvotrećinska većina.

Vlada predlaže da u misiji sudjeluje do 80 pripadnika Oružanih snaga uz mogućnost rotacije i da u Hrvatsku može ući do 100 pripadnika ukrajinskih snaga uz mogućnost rotacije u 2022., 2023. i 2024. godini. Predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović prethodno je odbio dati suglasnost za sudjelovanje hrvatskih vojnika u misiji, tvrdeći, među ostalim, da to nije u skladu s Ustavom.

‘Silovanje procedure’

Šef SDP-a Peđa Grbin na početku rasprave zatražio je stanku radi, kako je rekao, potrebnih daljnjih konzultacija. “Žrtva rata su prije svega ljudi, a često je žrtva rata i istina. Svjedočili smo tome i u Domovinskom ratu… Čitav svijet u ovom ratu zna tko je koga napao, međutim ratovi često imaju još jednu žrtvu, a to je poštovanje prava, reda i načina odlučivanja”, kazao je.

“Ne možemo dopustiti da hrvatski Ustav bude kolateralna žrtva ovog sukoba i da se provodi ovakav napad na demokratski poredak. Ustavnost je ionako na klimavim nogama. Nemojmo da zbog silovanja procedure i nečije samovolje to još dodatno urušimo”, dodao je. Kazao je da “ne mogu dopustiti da Ustav padne” kao i da se “zbog sukoba dva ega dovede u pitanje sve ono što smo 30 godina zidali”.

Grbin, naime, govori o činjenici da Ustav ne dozvoljava da o obuci ukrajinskih vojnika odlučuje Sabor, već suglasnost za to moraju dati Vlada i predsjednik. “Oružane snage država saveznica mogu prijeći granice Republike Hrvatske radi vježbi i obuke u okviru međunarodnih organizacija kojima je Republika Hrvatska pristupila ili pristupa na temelju međunarodnih ugovora te radi pružanja humanitarne pomoći, na temelju odluke Vlade Republike Hrvatske uz prethodnu suglasnost Predsjednika Republike Hrvatske”, kaže se u devetom stavku članka 7. Ustava RH.

‘Obećanje bez pokrića’

‘Apsolutna pomoć Ukrajini, ali što se tiče obuke ne jer time crtamo metu na čelo našim građanima’, kazao je Marijan Pavliček iz Suverenista.

“Mi smo sad svi skupa žrtve obećanja bez pokrića”, ocijenio je HSS-ov Krešo Beljak i dodao da se zna tko je žrtva, a tko agresor. Dario Hrebak u ime kluba HSLS-a rekao je da je “naše da podržimo onog tko se brani, na svaki mogući način”.

“Ili ste za Ukrajinu ili objesite ispred ureda ovaj znak’, kazao je Hrvoje Zekanović koji je zatim pokazao papir sa slovom “Z”, što je simbol ruske vojske, pa ga pokidao. U Saboru se potom moglo čuti negodovanje, na što je predsjedavajući Gordan Jandroković rekao: “Nemojte skakati, nemojte skakati, dobit će kolega opomenu, kao i Beljak i Hrebak. Samo mirno”.

‘Nisam u Kijevu vidio Zekanovića’

Domagoj Hajduković u ime kluba Socijaldemokrata zatražio je tri dana stanke. “Da predsjednik Republike uopće ima vremena očitovati se, jer koliko sam shvatio on tu priliku nije ni dobio… Ako netko želi biti Putin u vlastitoj državi, kao što to želi Plenković, e to neće proći”, rekao je. “Ja s prezirom odbijam one koji pokušavaju reći da sam rusofil. Nisam ja snimao selfije Stefančuka (predsjednik ukrajinskog parlamenta, op.a) iz udobnosti Zagreba, nego u Kijevu. Nisam tamo vidio Zekanovića”, dodao je.

“Želimo glasati za, ali omogućite nam da poštujemo proceduru”, rekao je. Jandroković je na to odgovorio: “Ja ne znam tko je odlučio da se krši Ustav, to je vaš stav. Nekako olako govorite o tome”.

Javio se uto HDZ-ov Josip Đakić i rekao da je predsjednik Milanović 14. studenog dobio prijedlog na uvid. “Tako ste ljubili Stefančuka, a danas kao kukavice bježite”, poručio je.

‘Predsjednik i premijer kao tinejdžeri’

“Mene zanima gdje su danas Mostovci?”, kazao je potom Zekanović. HDZ-ov Marko Pavić potom je poručio: “Pozivamo oporbu da bude na pravoj strani povijesti, a ne da im je Ukrajina samo u srcu, a ne kad treba glasovati”.

Emil Daus iz IDS-a pozvao je “premijera i predsjednika da prestanu zbog osobnog animoziteta nanositi štetu Hrvatskoj, i da se prestanu ponašati kao tinejdžeri koji su posvađani oko iste djevojke”.

“Ova procedura je apsolutno u skladu s Ustavom RH i više od 20 godina prakse Sabora, Vlade i ureda predsjednika… Uvijek na isti način i po istoj proceduri je vođen ovakav postupak. Pokušaj oporbe da se onda iza tobožnje neustavnosti sakrivaju dolazi do razotkrivanja, a to je izostanak empatije prema žrtvama u Ukrajini”, poručio je HDZ-ov Branko Bačić. “Preuzmite odgovornost i odlučite jeste li za pomoć Ukrajini ili niste, jeste li za pomoć ili za Putina”, dodao je.

Banožić obrazlaže prijedlog

Stanku je zatražio i SDSS-ov Milorad Pupovac. “Što se tiče solidarnosti i pomoći u svim onim oblicima kojima možemo pomoći Ukrajini, mi ćemo biti uz tu vrstu podrške. Svaka vrsta podrške i pomoći koja neće prijeći granice kojom će se ugroziti sigurnost ove zemlje treba dobiti podršku”, kazao je. “Ovaj rat ima potencijal da ugrozi mir više nego što ga je ugrozio”, poručio je.

Nakon kratke stanke, prijedlog predstavlja ministar obrane Mario Banožić. “Upravo je Hrvatski sabor među prvima donio Deklaraciju o Ukrajini kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu te iskazuje puna podrška teritorijalnoj cjelovitosti, suverenosti i nezavisnosti Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica”, rekao je uvodno.

Kazao je da će misija EU-a trajati dvije godine te da države članice mogu sudjelovati “raspoređivanjem pripadnika Oružanih snaga u zapovjedništvo misije, upućivanjem razmjestivih timova za obuku i provođenjem obuke na svom teritoriju”.

‘Hrvatska bi značajno doprinijela’

Operativni troškovi misije u dvije godine su procijenjeni na 106,7 milijuna eura, a Hrvatska će uplatiti 416 tisuća eura, rekao je Banožić. “Hrvatska bi svojim iskustvom Domovinskog rata značajno doprinijela obuci Oružanih snaga Ukrajine”, dodao je.

Krenule su replike. Stipo Mlinarić iz Domovinskog pokreta pitao je ministra zna li Hrvatska odakle je doletio dron koji je pao na zagrebački Jarun. Banožić je na to rekao da se radi o podacima koji su “klasificirani u drugim zemljama te se nisu mogli iznositi u javnost”.

Tko može predsjedniku uputiti dopis?

“Imate li vi dileme s dopisom koji se uputili predsjedniku Milanoviću. Moja je dilema gdje je zaduženje za vaše postupanje, gdje je ovlast Vlade da vi to u njeno ime možete učiniti?”, pitala ga je Ivana Posavec Krivec iz Socijaldemokrata.

“Ni Ustav ni Zakon o obrani ne propisuju proceduru traženja prethodne suglasnosti predsjednika RH, međutim poslovnikom Vlade propisano je da to može ministar obrane kao čelnik nadležnog tijela”, kazao je Banožić. “Ministar nije rekao da ima ustavnu ovlast nego je čitao članke poslovnika Vlade i iz toga ostavio nama da donesemo zaključak”, replicirala je Posavec Krivec.

‘Do sada je predsjednik davao suglasnost’

Banožić je rekao i da je Milanović “do sada uvijek davao suglasnost na prethodne odluke o sudjelovanju u operacijama i misijama u inozemstvu”. Dodao je da “nikada do sad nije uskraćena prethodna suglasnost predsjednika na odluku o sudjelovanju u misijama”.

“Kada se odlučivalo u Saboru o ulasku Švedske i Finske u NATO, drugi ministri su me pitali što će Hrvatska, zašto to ne podržavamo. Moramo biti svjesni da ovo ima svoju međunarodnu težinu”, dodao je ministar.

“Ne mogu sebi doći da se ovdje raspravlja o članku 7. Ustava… i nepuna tri tjedna nakon što smo tu u ovom Saboru pljeskali predsjedniku ukrajinskog parlamenta i kleli se u potporu”, rekao je HDZ-ov Andro Krstulović Opara. Njegov stranački kolega Marko Pavić ocijenio je da je “fascinantno koliko oporba bježi od odluke da se pruži potpora” Ukrajini.

‘Koji su ciljevi ove misije?’

Ivan Penava zamolio je ministra da objasni koji su ciljevi ove misije. “Svako naše sudjelovanje ima jasne ciljeve. Kada ste prisutni u samom zapovjedništvu, vi razvijate svoje zapovjednike… Isto tako, jasno se govori da se uvježbava i hrvatska vojska”, kazao je, između ostalog, Banožić.

Hrvoje Zekanović se tijekom rasprave obratio predsjedniku Milanoviću. “Ja se nadam da se stanar na Pantovčaku probudio i bacio oko na ovu sjednicu da vidi svoje potrčke. Ja ga pozivam, ako ima imalo empatije prema onima s kojima manipulira, neka pristane na ovu odluku, neka ih spasi. Ja zapravo želim pomoći vama. Dakle, Zorane, pomozi oporbi”, kazao je.


Uskoro opširnije…