Šef HGK popustio nakon pritiska ministra: za petak sazvana sjednica tijela koje vodi, a koje treba nadzirati Borasa

Sveučilišni savjet sastaje se u petak oko Filozofskog i zlostavljanja; Burilović ih nije sazivao od listopada 2019.

FOTO: Telegram ilustracija

Zbog niza afera koje potresaju Sveučilište u Zagrebu i rektora Damira Borasa, kao i zbog činjenice da rektor već gotovo godinu dana ne saziva sjednice Senata uživo, sve se više očiju okreće prema Savjetu Sveučilišta, tijelu koje bi trebalo nadzirati zakonitost rada Sveučilišta.

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs još je u petak od predsjednika Sveučilišnog savjeta Luke Burilovića zatražio da Savjet reagira na aktualnu, višestruko problematičnu situaciju na Sveučilištu. Kako Telegram doznaje, sjednica Sveučilišnog savjeta održat će se u petak, 12. veljače u 12 sati u auli Sveučilišta u Zagrebu.

Savjet će raspravljati o stanju na Filozofskom fakultetu i o prijavama za seksualno zlostavljanje na fakultetima Sveučilišta u Zagrebu. Važno je istaknuti i da Savjet može sazvati sjednicu Senata.

Žic Fuchs u četvrtak tražila hitnu sjednicu Savjeta

Telegram je danas razgovarao s akademkinjom Milenom Žic Fuchs, potpredsjednicom Sveučilišnog savjeta. Kazala nam je kako je, kao potpredsjednica Savjeta, još u četvrtak 4. veljače poslala mail predsjedniku Savjeta Buriloviću, svim članovima Savjeta i upravi Sveučilišta sa zamolbom da se Savjet što prije sastane. “I to zbog, po mom mišljenju, dva goruća problema; stanja na Filozofskom fakultetu i prijava za seksualno uznemiravanje”, kazala nam je Žic Fuchs.

Dodaje kako odgovora na njen poziv da se sjednica održi što prije, nije bilo do danas. “Poziv na sjednicu Savjeta stigao je mailom danas u 13 sati, a sjednica je, kako stoji u službenom pozivu, sazvana jučer”, kaže Žic Fuchs i zaključuje kako je njenu inicijativu za sazivanjem sjednice inicijalno podržalo šest članova Savjeta: Nedjeljko Perić, Darinko Bago, Željko Reiner, Jelena Pavić Vukičević, Ivan Čehok i Boris Brkljačić.

Burilović nije sazivao Savjet godinu i tri mjeseca

Prema Statutu Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišni savjet je nadzorno i savjetodavno tijelo Sveučilišta. Predsjednik Savjeta, u ovom slučaju Luka Burilović, ima statutarnu obvezu sazvati i voditi sjednice Savjeta najmanje četiri puta godišnje. Međutim, kako Telegram neslužbeno doznaje, Burilović nije sazivao sastanke Savjeta od 30. listopada 2019. godine, kada je održana posljednja sjednica.

Tijekom godine i tri mjeseca, koliko se Savjet nije sastajao, promijenio se status pojedinih članova Savjeta. Primjerice, Joško Klisović u Savjet je imenovan kao predstavnik Hrvatskoga sabora, no u međuvremenu je, nakon parlamentarnih izbora prošloga ljeta, prestao biti saborski zastupnik. Član Savjeta kao predstavnik Hrvatske gospodarske komore je i Darinko Bago, imenovan u vrijeme dok je bio predsjednik Uprave Končar-Elektroindustrija d. d.; u međuvremenu je napustio to mjesto.

Neki profesori iz Savjeta u međuvremenu su umirovljeni

Profesor Nedjeljko Perić s FER-a, koji je u Savjet imenovan kao predstavnik Sveučilišta u Zagrebu, u međuvremenu je otišao u mirovinu pa je i njegov status nejasan. Od posljednje sjednice Savjeta umirovljen je i Peruško Bogdanić, inače profesor Akademije likovnih umjetnosti. I Perić i Bogdanić su nakon umirovljenja promovirani u počasno zvanje professora emeritusa; iako u Statutu Sveučilišta stoji da professor emeritus ima savjetodavnu ulogu na Sveučilištu, ne stoji egzaktno da emeritus može biti član Savjeta Sveučilišta.

Status profesora Perića i Bogdanića, koji su u Savjet imenovani kao predstavnici Sveučilišta u Zagrebu, još je upitniji kada se u obzir uzmu odredbe Statuta o samom Savjetu. U članku 26 stavak 4 Statuta, jasno stoji da se u Savjet imenuje šest predstavnika Sveučilišta, od toga “pet zaposlenika u zvanju redovitog profesora i jednog studenta”. Profesori Perić i Bogdanić, od odlaska u mirovinu, više nisu zaposlenici Sveučilišta.

Mandat članovima Savjeta traje četiri godine, no u slučaju prestanka mandata člana Savjeta prije isteka mandata, nužno je izabrati novog člana koji će dovršiti mandat svog prethodnika. Tako eksplicitno propisuje Statut Sveučilišta.