Šefovi policija upravo su dogovorili novi način prijevoza i registracije izbjeglica na balkanskoj ruti

Cilj je da migranti što bezbolnije prelaze iz Grčke prema Austriji

Women and children react as they sit on shore after arriving with other migrants and refugees on the Greek island of Lesbos by crossing the Aegean Sea from Turkey on November 26, 2015. More than 800,000 migrants and refugees have crossed the Mediterranean to Europe this year, the UN said on November 13, warning the Greek island of Lesbos especially was overstretched, with thousands, including young children, forced to sleep outside. / AFP / BULENT KILIC
FOTO: AFP

U Zagrebu se održao sastanak šefova policija Austrije, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Makedonije koji su raspravljali o svim aktualnim pitanjima i mogućim rješenjima koja se odnose na migrantsku krizu.

”Potpisat ćemo zajedničku izjavu o tome kako ćemo profilirati i prevoziti migrante s grčko-makedonske granice prema Njemačkoj. Zajednička profilacija će biti na grčko-makedonskoj granici kao i registracija. Svaka država će garantirati za migrante koji su registrirani u Gevgeliji i tako će ići do Preševa onda će preuzet policija Srbije do Šida, zatim Hrvatska prevozi do Dobove, a slovenska strana prema Šentilju i onda će oni migranti koji žele ostati u Austriji a ostali idu prema Njemačkoj”, kazao je ravnatelj hrvatske policije Vlado Dominić, javlja N1.

Cilj je da nema famoznih povrata

Dodao je da će s zajedničkom izjavom upoznati vlade svih pet zemalja, a potom će sve poslati u Bruxelles na summit šefova zemalja EU koji je počeo danas a gdje će biti riječi o migrantskoj krizi.

”Cilj nam je da migranti što bezbolnije prelaze iz Grčke prema Austriji i da nema famoznih povrata. Nakon ovog sastanka ćemo razgovarati s našim pretpostavljenima tj. ministrima unutarnjih poslova i premijerima da se u balkansku rutu uključe zemlje Bugarska i Albanija jer kad se zatvori makedonska granica može doći do priliva migranata u te zemlje”, rekao je Dominić.

”Poslat ćemo ljude iz svih zemalja na zaštitu zelene granice što se tiče Grčke i Makedonije. Ovo što smo dogovorili stupa na snagu s današnjim danom”, rekao je Dominić.

Kvote ovise o Njemačkoj i Austriji

Kazao je kako će se kvote za propuštanje migranata mijenjati ovisno o događanjima u Njemačkoj i Austriji.

”Nije točno definirana sama kvota jer se mijenja iz dana u dan. Moramo pratiti što se događa u Njemačkoj i Austriji. Kako će oni tražiti kvote tako ćemo im mi slati. Ako se napravi dobra profilacija povrata ne bi trebalo biti. Ako bude povrata dogovorit ćemo na sljedećem sastanku kako ćemo ih vaćati”, rekao je Dominić naglasivši da će oni koji ne prođu profilaciju ostati na hot spotovima u Grčkoj.

European Commission President Jean-Claude Juncker delivers a speech during a debate on the ongoing migration crisis at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on October 27, 2015. AFP PHOTO / PATRICK HERTZOG
Predsjednik Europskog parlamenta Jean-Claude Juncker AFP

Juncker kritizirao Austriju

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker kritizirao je u četvrtak austrijsku odluku o znatnom pooštravanju režima ulaska u tu zemlju, kazavši da će Komisija ispitati jesu li te mjere u skladu s europskim zakonodavstvom.

“Ne želim javno reagirati. Jasno sam govorio tijekom proteklog mjeseca da mi u Komisiji ne volimo nacionalne granične kontrole, ne volim uvođenje tih kontrola što se događa zato što nemamo europski pristup. Ja ću i danas kao i uvijek na sastanku Europskog vijeća tražiti europski pristup. Što se Austrije tiče, moram reći da ne volim njihovu odluku i mi ćemo ispitati je li ona u skladu s europskim zakonodavstvom. Popodne ću o tome imati prijateljsku raspravu s austrijskim kancelarom Wernerom Faymanom“, rekao je Juncker na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Europskog parlamenta Martinom Schulzom.

Slovenije uvodi strože mjere na granici s Hrvatskom

Juncker je tako odgovorio na novinarsko pitanje da komentira austrijsku odluku te odluku Slovenije da slijedom austrijske najave uvede strože mjere na granici s Hrvatskom.

Austrija je najavila da će od petka na svojoj južnoj granici sa Slovenijom primati samo 80 zahtjeva za azilom dnevno, a na svoj teritorij će puštati dnevno do 3200 osoba, koje izraze namjeru da će zatražiti azil u nekoj od susjednih država. Slijedom toga, slovenska vlada je u četvrtak objavila da će pojačati nadzor na schengenskoj granici s Hrvatskom. Prema toj odluci, Slovenija će vraćati migrante koji ne ispunjavaju uvjete za ulazak i koji nisu zatražili azil.

18.11.2015., Vinica, Slovenija - Slovenska vojska pocela je postavljati bodljikavu zicu uz rijeku Kupu u Beloj Krajini. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Žica na granici sa Slovenijom PIXSELL

Ministrica unutarnjih poslova Vesne Gyorkos Žnidar je najavila da će Slovenija primati migrante u okviru kvota koje je uvela Austrija.

Velika humanitarna kriza

Grčki ministar za migracije Janis Muzalas upozorio je da će zatvaranje granica na Balkanu izazvati “veliku humanitarnu krizu” u njegovoj zemlji i da neće zaustaviti val migranata. U razgovoru za njemački dnevnik Handelsblatt, ministar je istaknuo da je jedini način da se zaustavi dolazak izbjeglica okončanje rata u Siriji.

EU mora na tome raditi kao i na rješavanju humanitarne krize u Libanonu, Jordanu i Turskoj, poručio je. “To je jedini način na koji možemo prevladati krizu. Zatvaranje granica neće pomoći”, rekao je u intervjuu objavljenom u četvrtak, pred summit EU-a u Bruxellesu koji je posvećen izbjegličkoj krizi.”Izbjeglice traže zaštitu jer su im životi ugroženi, očajni su”, rekao je.

Makedonija je podigla ogradu s bodljikavom žicom na glavnom prijelazu za migrante na svojoj južnoj granici s Grčkom. Na pitanje kakav će utjecaj imati zatvaranje granica s Balkanom, Muzalas je rekao: “Kada bi se granice sada zatvorilo, to bi u Grčkoj izazvalo veliku humanitarnu krizu.”

Migrants and refugees wait for security check after crossing the Macedonian border into Serbia, near the village of Miratovac, on January 29, 2016. More than one million migrants and refugees crossed the Mediterranean Sea to Europe in 2015, nearly half of them Syrians, according to the UN refugee agency, UNHCR. The International Organisation for Migration said las week that 31,000 had arrived in Greece already this year. / AFP / ARMEND NIMANI
Izbjeglice na granici Makedonije AFP

Protivljenje kvotama

Upozorio je da je samo 430 izbjeglica do sada preseljeno iz Grčke u sklopu europskog plana koji predviđa relokaciju najmanje 160.000 ljudi iz Grčke i Italije.

Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka oštro se protive bilo kakvom sustavu kvota za prihvat migranata i žele strože kontrole na granicama balkanskih zemalja u grčkom susjedstvu ako ne uspiju napori da se ograniči broj izbjeglica koje pristižu iz Turske u Grčku.

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk rekao je u utorak da Europa mora poboljšati zaštitu svojih vanjskih granica, a za to je potrebno da Grčka uloži više napora kao i da joj njezini europski partneri u tome pomognu. No Muzalas je istaknuo da Grčka štiti svoje granice i da ima “najbolje moguće kontrole” i na kopnu i na moru. Napomenuo je da Grčka po međunarodnom pravu mora primiti sve izbjeglice koje stižu morem.

Kazao je također da je na grčkim otocima raspoređeno 700 djelatnika Frontexa, dok je Grčka tražila 1800.