Slovenski ministar vanjskih poslova kaže da bi mogao dati ostavku zbog diplomatskog skandala s arbitražom

Erjavec je prvi slovenski dužnosnik koji je neizravno priznao autentičnost snimki

20.11.2013., Zagreb - Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusic sastala se sa slovenskim minstrom vanjskih poslova Karlom Erjavcom i  pregovaracem Francom Arharom. Tema sastanka bilo je pitanje Ljubljanske banke. 
Photo: Grgur Zucko/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u nedjelju da ne isključuje davanje ostavke zbog skandala u arbitraži o granici s Hrvatskom.

“Sve opcije su otvorene, o tome će odlučiti predsjednik vlade”, kazao je Erjavec u prvoj javnoj izjavi novinarima nakon izbijanja afere “Pirangate”. Time je reagirao na izjavu oporbenog čelnika Janeza Janše da bi nakon afere Erjavčeva ostavka bila “čin političke higijene”, prenosi Hina.

Kaže da ga je afera iznenadila

Janša smatra da bi uz ostavku slovenskog arbitra Jerneja Sekoleca te službenice ministarstva vanjskih poslova Simone Drenik posljedice morao snositi i šef diplomacije koji o kompromitantnim razgovorima možda nije bio sasvim neinformiran. Erjavec je novinarima rekao da ga je afera koju slovenski mediji i dužnosnici nazivaju “obavještajnom” iznenadila.

On je prvi slovenski dužnosnik koji je posredno priznao da su snimke spornog razgovora Sekoleca i Drenik koje su objavili hrvatski mediji autentične.

Kako je moguće prisluškivati domaće fiksne telefone

“Nameće mi se pitanje kako je bilo moguće prisluškivanje fiksnih domaćih telefona. Bio bih međutim više zabrinut da se to dogodilo s telefonima u ministarstvu jer bi to postavilo pitanje kakvu zaštitu imamo”, kazao je Erjavec.

Dodao je da osobno nije znao za razgovore Sekoleca i Drenik te da je njegov optimizam koji je prije par mjeseci u vezi s ishodom arbitraže iznio jednoj lokalnoj televiziji bio utemeljen na osnovi razgovora s odvjetnicima, a ne sa Sekolcem i Drenik.

Skandal je izbio u srijedu kad su hrvatski mediji objavili transkripte koji pokazuju da su se Sekolec i Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske. Njih dvoje su u međuvremenu dali ostavke.