Strani diplomat u Zagrebu: 'Teško je zamisliti da ćemo surađivati dok je Hasanbegović na čelu ministarstva'

Veleposlanici u Zagrebu nisu više opušteni, piše talijanski list Il Piccolo

FOTO: PIXSELL

“Nelagoda, zabrinutost, zbog odlučnosti da se nastavi s nacionalističkom strujom. Klima koja vlada među europskim diplomatima u Zagrebu nije baš opuštena kao što je bila prije”, počinje svoj tekst o situaciji u Hrvatskoj talijanski Il Piccolo.

Otkad je novi ministar kulture kontroverzni povjesničar Zlatko Hasanbegović preuzeo dužnost prije nekoliko mjeseci, revizionističke izjave teku u bujicama, piše talijanski dnevni list. Takva atmosfera čini posao veleposlanika i kulturnog miljea mnogo složenijim.

Znatno smanjenje sredstava za financiranje neprofitnih medija, promjene na državnoj televiziji,a sada i sukob oko komemoracije u Jasenovcu, izazvali su reakcije europskih delegata u Zagrebu. Reakcije su različite, ali posve je jasno kako se generalno ograđuju od ministra kulture i njegovom ponašanja.

Prepucavanje predsjednice i veleposlanika

Posljednji čin, što potvrđuje sve veći broj europskih poslanstava, je borba protiv slobode izražavanja, povodom čega su se u Zagrebu sastali predstavnici Austrije, Njemačke, Velike Britanije, Nizozemske Norveška i SAD-a. Neformalni razgovor o kojem su poslanici pisali na Twitteru, zasmetao je hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović koja je sve komentirala iz Bratislave gdje je bila u službenom posjetu.

“Strani veleposlanici se ne mogu i ne smiju miješati u unutarnje stvari države u kojoj se nalaze,” rekla je Grabar Kitarović što je izazvalo brzu reakciju austrijskog ambasadora Andreasa Wiedenhoffa. “Reći ću samo da sam uvjeren da Kolinda Grabar Kitarović dijeli našu predanost promoviranju medijskih sloboda diljem svijeta. To je jedna od naših suštinskih vrednota”, poručio joj je diplomat na svom Twitter profilu.

Problem komemoracije u Jasenovcu

Wiedendhoff je bio među diplomatima koji su otišli u Jasenovac prošle subote, na komemoraciju koju je organizirala Židovka zajednica. Službena komemoracija je 22. travnja. Neodlaskom na komemoraciju koju organizira državni vrh već slanjem svojih predstavnika na ovu Židovske zajednice Izrael, Kanada, SAD, Francuska i Njemačka su iskazale nezadovoljstvo zbog klime poticanja revitalizacije ustaštva u Hrvatskoj.

Druge zemlje međutim, kao Italija, sudjelovat će u službenom komemoraciji 22. travnja. “U ovoj fazi, niti jedna zemlja EU, prema mojim saznanjima, nije javno izrazila svoj stav u vezi Hasanbegovića, ali je jasno da su neke zemlje jako zabrinute “, kaže europski diplomat stacioniran u Zagrebu. Sugovornik talijanskog dnevnika kaže: “Teško je zamisliti da će te zemlje moći normalno surađivati s Ministarstvom kulture, ako bi takva osoba ostala na čelu. No, mi ćemo nastaviti suradnju s civilnim društvom i različitim akterima iz svijeta kulture.”

Institucionalizacija pobune

“Ono što ti ambasadori rade je vrlo važno, jer ono što se događa danas u Hrvatskoj je europski problem: to je napad na slobodu izražavanja i neistomišljenike”, kaže hrvatska glumica Urša Raukar, prva potpisnica peticije koju je pokrenuo pokret “Kulturnjaci 2016”, a koji zahtijevaju ostavku Hasanbegovića. Peticiju je potpisalo 5 tisuća kulturnjaka, no njihovi zahtjevi nisu ispunjeni, Hasanbegović je još uvijek ministar.

Predsjednica se preko medija raspravljala sa stranim veleposlanicima
Predsjednica se preko medija raspravljala sa stranim veleposlanicima PIXSELL

Protiv Vlade i Hasanbegovića od samog početka bunili su se osim kulturnjaka i razne udruge, no ta je pobuna, od trenutka kada su iz židovske i srpske zajednice odbili sudjelovati na komemoraciji u Jasenovcu postala institucionaliziranija, a prepucavanjem predsjednice i stranih diplomata preko medija, te zabrinutošću stranih medija, očito se i međunarodna zajednica suprotstavila autoritativnim političkim skretanjima.