Sud donio presudu da se akontacijske rate za struju ne moraju plaćati, ali HEP se ne da: 'I dalje šaljemo ovrhe'

Sudska praksa oko ovog pravnog pitanja mogla bi se ipak promijeniti

FOTO: PIXSELL

Telegram je prvi objavio detalje važne pravomoćne presude koju je gospođa iz Zagreba dobila protiv HEP Elektre. Dokazala je da ju ne smiju ovršiti za akontacijske rate za struju. Te rate, utvrdio je sud, ne mogu predstavljati mjesečnu novčanu obvezu plaćanja. Naime, u akontacijskim ratama nije naznačeno koliko je točno struje i u kojem periodu građanin potrošio, pa zato ne predstavljaju račun koji bi trebalo platiti, niti vjerodostojnu ispravu na osnovu koje se može provesti ovrha.

Unatoč ovoj pravomoćnoj presudi, iz HEP-a za Telegram poručuju kako nemaju namjeru ništa mijenjati. To znači da će i dalje građanima slati ovrhe ako ne plate akontacijske rate. Naime, oni smatraju, kao što su tvrdili i na sudu, da na to imaju pravo prema vrijedećim propisima.

Građani mogu i sami očitavati struju

Konkretno, iz HEP Elektre, ne osvrćući se na presudu koju je protiv njih dobila gospođa iz Zagreba, objašnjavaju da će naplatu električne energije i dalje provoditi prema, kako kažu, “pozitivnim zakonskim propisima”. Dodaju da će poštivati i Pravilnik o općim uvjetima za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom što ga je ljetos donijela Hrvatska regulatorna agencija (HERA).

“Svi opskrbljivači pa tako i HEP Elektra obvezni su imati i mogućnost plaćanja prema sustavu polugodišnjeg obračuna, dok s druge strane kupci nisu obvezni biti u tom sustavu. Svaki kupac u svakom trenutku ima pravo podnijeti zahtjev operatoru distribucijskog sustava za samoočitanje stanja brojila. U tom će mu se slučaju, umjesto polugodišnjeg obračuna, potrošnja električne energije obračunavati na mjesečnoj razini. Napominjemo da je novim Pravilnikom propisano da mjesečne novčane obveze (rate) više ne dospijevaju u tekućem mjesecu kao prije, već petog dana u mjesecu za prethodni mjesec”, navode iz HEP Elektre.

Ustavni sud srušio akontacijske rate

Inače, u novom Pravilniku akontacijske rate, odnosno rate s procijenjenom potrošnjom, i dalje predstavljaju mjesečnu novčanu obvezu koja podliježe ovrsi. HERA je takav pravilnik donijela bez obzira na to što je Ustavni sud još 1990. presudio da akontacijske rate, budući da ne sadrže točnu količinu potrošene struje već samo okvirnu procjenu, nemaju karakter novčane obveze, niti su račun u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima.

“Obveza potrošača određena je tek kada se izvrši obračun stvarne potrošnje električne energije. Tek tada je, naime, potraživanje za električnu energiju ekvivalent stvarno utrošene električne energije, što se izražava računom”, stoji u presudi Ustavnog suda iz 1990. koju je i Zagrepčanka s početka ovog teksta koristila u pravnoj borbi protiv HEP Elektre.

Hoće li još netko od građana uspjeti dokazati nezakonitost ovrha za akontacijske rate za struju i hoće li Vrhovni sud RH o tome dati svoje pravno mišljenje ostaje za vidjeti.

‘Ovakve presude sada bi trebali donositi svi sudovi’

Pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali smatraju da nakon ove pravomoćne presude HEP Elektra ne bi više trebala ovršivati građane za akontacijske rate. “Ovakve presude sada bi trebali donositi svi sudovi u sporovima zbog akontacijskih rata za struju”, smatra odvjetnik Boris Jukić, koji je zastupao Zagrepčanku u sporu s HEP Elektrom.

S njim se slaže odvjetnik Krešimir Škarica, koji je iskusan u građanskim predmetima. “Ovu pravomoćnu presudu sada bi trebali primjenjivati svi sudovi, ako ne postoje pravomoćne presude koje su suprotne. U tom slučaju Vrhovni sud RH mora donijeti pravni stav koji će onda primjenjivati svi sudovi”, dodaje Škarica.

Splićanin dobio golemu ovrhu

Na hrvatskim sudovima još uvijek ima puno sporova zbog akontacijskih rata koje su građani u posljednjih nekoliko mjeseci nepravomoćno izgubili. Sudovi jednostavno vjeruju HEP Elektri i njihovim pravilima o akontacijskim ratama, te im daju za pravo da na osnovu njih ovršuju dužnike. Tako gospodina iz Splita HEP Elektra ovršuje za 11.574,74 kune akontacijskih rata. Odbio ih je platiti jer, tvrdi, nije dobio nikakav obračun, te smatra da se ne radi o utvrđenoj potrošnji.

“Te rate nemaju nikakve veze sa stvarnim stanjem na terenu. Iz HEP-ove dokumentacije jasno se može vidjeti da nisu obračunali stvarnu potrošnju skoro dvije godine”, upozorio je ovaj potrošač i dodao kako je po njegovom mišljenju sporan i “način obračuna akontacijskih rata temeljem paušalne procjene”.

“HEP Elektra mi uporno odbija obračunati utrošak električne energije na temelju stvarne potrošnje i stalno tvrdi da račune ima pravo izdati na temelju procijenjene potrošnje. Nije mi poznato kada je i na koji način utvrđena količina potrošene električne energije. HEP Elektra ne navodi iz kojih osnova bi postojalo moje dugovanje i za koje točno razdoblje. Prema tome, njihovo potraživanje se ne može smatrati osnovanim i dokazanim”, odgovorio je na tužbu kojom je HEP Elektra tražila ovrhu.

Splitski sud vjeruje HEP Elektri

Općinski sud u Splitu ipak ga je odlučio ovršiti utvrdivši nepravomoćnom presudom da prema izvatku iz poslovnih knjiga HEP Elektre proizlazi njegovo dugovanje s osnove isporuke električne energije u ukupnom iznosu od 11.574,74 kune, specificirano po pojedinim iznosima mjesečne novčane obveze.

Sud je utvrdio i da se gospodin iz Splita obraćao HEP Elektri i tražio da mu očitaju brojilo, odnosno utvrde stvarnu potrošnju struje. No, bez obzira na to sud je zaključio da je morao platiti i akontacijske rate koje su mu došle na ovrhu. Uz onih gotovo 11,5 tisuća kuna, ovaj će Splićanin, ako presuda postane pravomoćna, platiti i 9800 kuna sudskih troškova.

Ni siromašnima ne opraštaju akontacije

I gospođu iz zagrebačke Dubrave HEP Elektra ovršuje zbog 1.696,16 kuna duga za akontacijske rate. Ona je rješenje o ovrsi dobila još u srpnju prošle godine, te je zvala HEP Elektru da nekako riješi taj dug na rate. Objasnila im je da je ostala bez posla i nema novca, pa je tražila rješenje kako ne bi ostala bez struje. Iz HEP Elektre obećali su joj se javiti kroz par dana, no nisu to učinili već su protiv nje pokrenuli ovrhu.

U tužbi je HEP Elektra priložila izvod iz svojih poslovnih knjiga iz kojih je bilo vidljivo da njezin dug obuhvaća pet akontacijskih rata i to dvije rate u mjesečnim iznosima od 308,35 kuna za siječanj i veljaču 2021., tri akontacijske rate u mjesečnim iznosima od 304,42 kune za ožujak, travanj i svibanj 2021., kao i račun po potrošnji električne energije koji je dospio 10. ožujka 2021. u iznosu od 166,14 kune.

Uz ovrhe idu i veliki sudski troškovi

Rješenje o ovrsi izdano je već u kolovozu 2021., a kako korisnica nije platila dug, sredinom studenog prošle godine HEP Elektra ju je tužila. Na sudu se uopće nije pojavila iako je uredno primila sudski poziv.

Općinski građanski sud u Zagrebu na kraju je prihvatio tužbeni zahtjev i naložio ovoj korisnici da plati HEP Elektri 1.696,16 kuna. Uz taj dug mora im nadoknaditi i gotovo 1.200 kuna sudskih troškova.

HEP Elektra pravda se svojim propisima

Ovrha će stići i gospođi iz Čakovca koja nije dokazala da je HEP Elektri podmirila dug od 262,90 kuna. Radi se o akontacijskoj rati iz lipnja prošle godine. Iako je gospođa tvrdila da je dug platila, HEP Elektra ju je tužila, ne prihvaćajući dokaz o uplati.

Na sudu su objašnjavali kako iz njihovih Općih uvjeta proizlazi da iznos mjesečnih novčanih obveza, odnosno akontacijskih rata određuju na temelju “prosječne mjesečne potrošnje iz odgovarajućeg prethodnog obračunskog razdoblja, pomnožene s korekcijskim faktorom promjene potrošnje u odgovarajućem obračunskom razdoblju prethodne kalendarske godine i tarifnim stavkama odabranog tarifnog modela”. Sve to uvećaju za stalnu mjesečnu naknadu te taj iznos predstavlja račun za ugovorenu električnu energiju.

Čakovečki sud sva njihova obrazloženja je prihvatio, te naložio ovoj korisnici da podmiri onih 262,90 kuna, kao i da plati 825 kuna sudskih troškova.