Sud u Južnoj Koreji je šefa Samsunga zbog korupcije poslao na pet godina u zatvor

Presuda bi mogla dovesti do promjene u političkom i poslovnom životu Južne Koreje

Lee Jae-Yong, vice chairman of Samsung Electronics, arrives for questioning at the office of a special prosecutor investigating a corruption scandal in Seoul on February 22, 2017.
Lee was arrested last week over his alleged involvement in a massive corruption scandal that has led to President Park Geun-Hye's impeachment. / AFP PHOTO / JUNG Yeon-Je
FOTO: AFP

Središnji Okružni sud u Seulu osudio je Leeja Jae-yonga (49) potpredsjednika i de facto vlasnika Samsung Electronicsa, najvećeg proizvođača pametnih telefona na svijetu te najveće obiteljske tvrtke u Južnoj Koreji, na pet godina zatvora. Osuđen je zbog podmićivanja, pronevjere, krivokletstva, skrivanja imovine u inozemstvo i drugih optužbi u masovnom koruptivnom skandalu koji je u proljeće doveo do smjene bivše predsjednice Južne Koreje Park Geun-hye.

U obrazložnju presude, sudac je ustvrdio kako je Lee, koji je doveden u sudnicu u lancima, dao 38,5 milijuna dolara mita Choi Soon-sil, intimnoj prijateljici i najbližoj suradnici bivše predsjednice države. Za uzvrat, Choi je obećala Leeja Jae-yongu da će kod predsjednice srediti da vlada podupre nekoliko Samsungovih projekata i poslovnih dogovora. I najvažnije, da dopusti spajanje Samsunga i jedne južnokorejske tvrtke kako bi u osigurali da Lee, u zamršenoj u vlasničkoj strukturi dionica, preuzme kompletnu vlast u Samsunug Electronicsu, krunskom draguljom tog svjetski poznatog konglomerata.

Predsjednik sudskog vijeća Kim Jin-dong optužio je Leea da je bio središnja figura korupcijske afere i da je od nje imao najviše koristi. Međutim, sudac mu je priznao i olakotne okolnosti zbog čega nije prihvatio prijedlog tužiteljstva da mu odredi 12 godišnju kaznu zatvora. “Lee nije inicirao niti je tražio nedopuštene pogodnosti, već je morao prihvatiti zahtjeve bivše predsjednice Park. Bio je u teškom položaju odbiti zahtjev vođe zemlje, najmoćnijeg čovjeka u državi”, istakao je sudac te zaključio: “Zbog ovog skandala, javnost s pravom postavlja fundamentalno pitanje načela pravednosti i poslovne etike”.

Dali su mito od 38 milijuna dolara

Lee je na čelu Samsunga naslijedio svog oca Lee Kun-hee, većinskog vlasnika Samsunga, koji je 2014. doživio srčani udar i od tada se nalazi u komi. Lee je bio uhićen u veljači, a na saslušanja je uvijek dovođen, premda je riječ o jednom od najuglednijih i najbogatijih Južnokorejanaca, u lancima. Samsung je priznao da je platio oko 38 milijuna dolara osobama povezanim s Choi Soon-sil, bliskom prijateljicom bivše predsjednice.

Otprilike polovicu tog iznosa Samsung je uplatio jednoj njemačkoj tvrtki specijaliziranoj za sportsko savjetovanje koja je time novcem platila Chung Yoo-ra, 20-godišnjoj kćeri Choi Soon-sil treninge u jednoj školi jahanja. Inače, Chung Yoo-ra nasupila je kao južnokorejska reprezentativka u jahanju na Azijskim igrama 2014. Samsung je međutim zanijekao da je to učinio kako bi dobio protuuslugu.

Samsung ima prihode od čak 174 milijarde dolara

Kompanija Samsung je najveći svjetski konglomerat s 489.000 zaposlenih i prihodom u 2016. od čak 174 milijarde dolara. Samsung se sastoji od tri multinacionalne kompanije: Samsung Electronics najveći je svjetski proizvođač elektroničkih uređaja, Samsung Heavy Industries je jedno od najvećih brodogradilišta na svijetu, a Samsung Engineering & Construction je svjetski poznata građevinska tvrtka.

Te tri multinacionalne tvrtke jezgra su Samsung grupacije koja se još, među ostalim, bavi kemijskom industrijom te proizvodnjom vojne opreme, topova, vozila i najsofisticiranijih softvera. Na korejskom jeziku Samsung znači tri zvijezde.

Samsung Electronics osnovan je 1969. u gradu Suwonu i danas ima više od 200 podružnica diljem svijeta. Proizvodi televizore, monitore, pisače, digitalne fotoaparate, mobilna računala, tvrde diskove, hladnjake i perilice rublja, kao i ključne mobilne telekomunikacijske uređaje kao što su pametni telefoni i tableti. Osim toga, tvrtka Samsung proizvođač je važnih elektroničkih komponenti poput DRAM modula i poluvodiča.

Presuda bi mogla prekinuti vezu politike i biznisa

Istodobno, Samsung je najveći južnokorejski chaebols – obiteljski vođeni konglomerat koji dominira gospodarstvom te zemlje. Ti su konglemerati najzaslužniji što je Južna Koreja u četrdesetak godina izrasla iz jedne od najsiromašnijih država na svijetu među petnaestak najuspješnijih i najbogatijih ekonomija. No, posljednjih godina ti su se konglomerati, kao što su LG, Lotto, Hyundayi, našli su na udaru javnosti koja više ne može podnositi spregu tih kompanija s politikom koja im omogućava povlaštenu poziciju i brojne pogodnosti.

Zbog toga se presuda Leeju drži iznimno važnom za dajnji politički i poslovni život Južne Koreje jer bi, očekuju mediji u Seulu, mogla napokon prekinuti nepodnošljive veze politike i biznisa u toj zemlji. Lee je nakon izricanja presude vraćen u zatvor, a morat će odslužiti trećini kazne prije nego što zatraži uvjetni otpust.

Samsung Electronics nije se usudio službeno komentirati presudu, no izvori iz tvrtke priznaju da su svi u kompaniji “šokirani” i “zapanjeni” jer je odluka suda puno teža nego što je bilo tko očekivao. To će, kažu, ugroziti budućnosti tog tehnološkog diva. “Doći će do dugotrajne, velike prazine u vođenju tvrtke i ne znamo kako će se to odraziti na njeno poslovanje”.