Sve desniji Jutarnji malo fabricirao neke stvari o međunarodnim osudama Hasanbegovića

Tvrdi se kako je autor članka relativno anoniman, što je potpuno netočno

22.01.2016., Zagreb - Mandatar Tihomir Oreskovic na drugoj sjednici 8. saziva Hrvatskog sabora predstavio program Vlade i njezine clanove te od zastupnika zatrazio da mu iskazu povjerenje. Zlatko Hasanbegovic, ministar kulture.
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nedjeljno izdanje Jutarnjeg lista analizira članak utjecajnog magazina Foreign Policyja o ministru Zlatku Hasanbegoviću, u kojem su kazali kako je Hasanbegović ozbiljan fašist, što može naštetiti međunarodnom ugledu i poziciji Hrvatske. Jutarnji list, međutim, kaže kako je analizu u Foreign Policyu napisao, citiramo, “relativno anoniman autor”.

Istina je ipak nešto drugačija.

Najvažnije novine i citirane knjige

Autor članka Paul Hockenos objavljivao je analize, komentare i eseje u The New York Timesu, najuglednijim američkim dnevnim novinama; Newsweeku, jednom od dva najutjecajnija američka politička tjednika; utjecajnom magazinu Foreign Policy, njemačkom Der Spiegelu, njujorškom Village Voiceu, Boston Reviewu, San Francisco Chronicleu, The Nationu, The New Statesmanu, kao i na Al-Jazeeri.

Paul Hockenos autor je nekoliko relevantnih vanjskopolitičkih knjiga. Njegovu istraživačku knjigu o ekstremizmu u Istočnoj Europi ugledni američki dnevnik Washington Post nazvao je “pionirskim pregledom ekstremističke desnice u suvremenoj istočnoj Europi”. Njegova knjiga o nekadašnjem njemačkom ministru vanjskih poslova Joschki Fischeru izašla je u nakladi Sveučilišta Ofxord, što bi sugeriralo da nije posve nevažna.

Pohvale cijenjenog Carla Bildta

Od 2006. do 2011. Hockenos obnaša dužnost urednika stručnog žurnala International Politik, a pratio je sve ratove na području bivše Jugoslavije. “Naprosto ne možete razumijeti bakanske ratove bez poznavanja uloge koju su odigrale razne zajednice u dijaspori i izgnanstvu”, kazao je Carl Bildt, nekadašnji predstavnik UN-a za Bosnu i jedan od ključnih ljudi iza Daytonskog sporazuma.

“Paul Hockenos odradio je uistinu pionirski rad u objašnjavaju ovog ključnog aspekta balkanskih problema. Nitko to nije napravio prije njega i nitko to ubuduće neće napraviti bolje od njega”, kazao je Bildt. Ukratko, Paul Hockenos baš i nije anoniman autor.

Inoslav Bešker, autor nespretnog relativiziranja napisa Foreign Policyja, lokalno je cijenjen, ugledan, utjecajan, uvažen i hvaljen, međutim, njegov rezime ne sadrži međunarodno recenzirane vanjskopolitičke knjige, kao ni članke u izdanjima kao što su The New York Times ili Newsweek. Sve ono što navodno anonimni Paul Hockenos ima u svojem životopisu.

Alkoholičari i isticanje neugodnih pitanja

Osim opaske o navodnoj anonimnosti autora, autor također koristi tradicionalni desničarki retorički trik, u kojem optužuje Foreign Policy za nepotrebno isticanje ideoloških pitanja u vrijeme dok najviše fokusa zaslužuju privredni problemi (autor tvrdi da ovakvi napadi zapravo pomažu HDZ-u, pošto maskiraju prave probleme).

Što je apsolutno točno, osim što ideološka pitanja najviše povlače upravo Hasanbegović, Velimir Bujanec, Tomislav Karamarko i ostali arhitekti ultrakonzervativne revolucije, a onda optužuju svoje protivnike za opsjednutost ideologijom. Alkoholičari će uvijek tvrditi da oni s pićem nemaju nikakvih problema; problem je, kažu, u svima oko njih, koji bez razloga povlače pitanje pića.

‘Naši su 1945. godine izgubili’

Uz to, u priličnom bizarnom dijelu članka, autor tvrdi da Hasanbegović nije fašist pošto, citiramo “nije vođa, niti pokazuje da nekog slijepo slijedi”. Naravno, Hasanebgović nije Il Duce, ali sukus njegovog djelovanja, javnih izjava, govora i stručnih osvrta može se svesti na rečenicu koju je ponudio 2012. na pogrebu Mirsada Bakšića: “naši su 1945. izgubili”:

Posebno bizarno je što je Jutarnji list, uz tekst o Hasanbegoviću, odlučio staviti priopćenje kako je ministar Miro Kovač telefonski razgovarao s američkim državnim tajnikom Johnom Kerryjem, nakon otkazanog sastanka; poruka uredništva je, valjda, da Hrvatska ipak nema nikakvih međunarodnih problema zbog navodnog fašizma ministra Hasanbegovića.