Svi pričaju o važnoj poruci pape Franje o klimatskim promjenama, a ovo je sve što trebate znati o tome

Papa želi promijeniti način na koji se državnici odnose prema ekologiji

FOTO: AFP/AFP

Papa Franjo želi promijeniti način na koji se svijet odnosi prema ekologiji i klimatskih promjenama. Mnogi ugledni znanstvenici desetljećima su po tom pitanju pokušali utjecati na Vatikan. Uglavnom su kucali na zatvorena vrata. Sve dok ih papa Franjo nije širom otvorio. Ovaj je papa i svoje ime odabrao prema prvom crkvenom radikalnom zagovorniku ekoloških prava Frani Asiškom.

U četvrtak će papa Franjo objaviti encikliku u kojoj, uoči važnih summita vezanih uz klimatske promjene, želi poslati poruku o nužnosti promjene i vezi ekologije i siromaštva. Evidentno je da ovaj papa želi mijenjati svijeta, a ostaje za vidjeti hoće li ga, na području ekologije, slijediti i politički lideri. Ovo su najvažnije stvari o tome.

1. Papin sastanak s Ban Ki-moonom

Glavni tajnik UN-a, Ban Ki-moon, u društvu je kardinala došao u Vatikan na sastanak s papom Franjom. Tema sastanka je problem siromaštva, odnosno, ekonomija isključenja, kako ju je nazvao papa. U neformalnom se razgovoru otvorilo i pitanje uništenja okoliša i kako se to odražava na najsiromašnije slojeve društva. “On je papa siromašnih”, kazao je nakon prošlogodišnjega sastanka Robert Orr, Banov savjetnik oko pitanja klimatskih promjena. Orr se tada oduševio papinom brigom za okoliš.

2. U četvrtak će Papa izdati encikliku

U radnoj verziji enciklike koju je objavio talijanski časopis l’Espresso, stoji da je globalno zatopljenje izravna posljedica ljudskih postupaka i intenzivnog korištenja fosilnih goriva. Radna verzija enciklike ima 192 stranice i imat će naziv Laudato Si: Briga za zajednički dom. U njoj papa Franjo predstavlja znanstvene i moralne razloge za zaštitu Zemlje. Većinu krivnje za globalno zatopljenje stavlja na ljudsko djelovanje, posebnu pozornost dajući stalnom gubitku bioraznolikosti u amazonskoj prašumi i topljenju arktičkog leda.

3. Teološki o sekularnoj temi

Papa Franjo na teološki način govori o sekularnoj temi, o kojoj se inače raspravlja u znanstvenim krugovima. Enciklika će vjerojatno uključivati i ekonomsku kritiku globalnoga kapitalizma, koji je pridonio milijunsku zaradu iz siromaštva, ali i strahovito eksploatirao prirodu i uspostavio strahovite nejednakost

4. Kako Papa povezuje ekologiju i siromaštvo

Papa Franjo želi da svjetski ekonomski poredak bude pošteniji prema siromašnijoj polovici čovječanstva. Bogati su nagrađeni modernošću, ali siromašni žive sve teže, njih 1.2 milijarde živi s manje od dolara na dan, a 2.8 milijardi nema pristup modernoj tehnologiji.

U enciklici papa Franjo predstavlja znanstvene i moralne razloge za zaštitu Zemlje. Većinu krivnje za globalno zatopljenje stavlja na ljudsko djelovanje, posebnu pozornost dajući stalnom gubitku bioraznolikosti u amazonskoj prašumi i topljenju arktičkog leda. Najveći dio posljedica enormne potrošnje nekolicine najbogatijih snose svi.

5. Tko bi trebao spriječiti takvo stanje?

Papa Franjo želi da svjetski lideri posvete više pažnje klimatskim promjenama. Političari su spremni posvetiti previše pažnje tehnologiji i financijama, kaže papa Franjo, pa za ekologiju ne preostaje vremena. “Postoji previše specijalnih interesa, i ekonomskih interesa koji vrlo lako prevladaju nad općim dobrom i manipuliraju podacima tako da njihovi planovi ne budu narušeni”, stoji u papinoj enciklici.

6. Zašto takve poruke baš sada?

Trenutak za ovakve poruke nije izabran slučajno. Enciklika je vrlo dobro tempirana, dolazi ususret važnih nadolazećih sastanaka UN-a. U rujnu će se UN sastati u New Yorku kako bi dogovorili ciljeve održivog razvoja. U prosincu će se u Parizu ponovno sastati pregovarači.

7. Sastanak svih religijskih vođa

Još u travnju papa Franjo pozvao lidere svjetskih religija, uključujući budiste, hinduiste, Židove, muslimane i druge kršćane na simpozij o klimatskim pravima i načinima na koji bi se čovječanstvo moglo nositi s posljedicama nakon pojave nuklearnog oružja.