Telegram otkriva: vlasnik novog, velebnog osječkog stadiona htio uštedjeti 100.000 eura pa zakopao tisuće tona građevinskog otpada

Pokušaj nije uspio, uključio se Državni inspektorat. Sada, tri mjeseca nakon što su zatrpali otpad, vlasnici ga užurbano iskapaju i odvoze

Prošle subote Osječani, a zahvaljujući medijima i cijela hrvatska javnost, mogli su vidjeti netom dovršeni nogometni stadion Opus Arena. To je najmoderniji stadion u Hrvatskoj, izgrađen mađarskim novcem, a formalni investitor je udruga Škola nogometa NK Osijek čija je predsjednica Valentina Koprivnjak.

No, samo dva dana nakon što je Opus Arena pokazala svoje spektakularno blještavilo, u ponedjeljak 3. srpnja, pokazala se druga, ružna strana medalje: počelo je iskapanje i odvoz ogromne količine građevinskog otpada koji su izvođači radova nepropisno zatrpali tik uz stadion, izvan njegove ograde, stotinjak metara od novih tribina.

Otpad zatrpan u neposrednoj blizini stadiona Telegram

Plastika, stiropor, beton, žica

Početkom travnja, kad je glavnina radova na stadionu već bila pri kraju, uz privremenu pristupnu cestu koja je služila za dovoz građevinskog materijala, pojavio se bager i počeo sabijati razne vrste otpada: plastike, stiropora, betona, žica, najlonske ambalaže i tko zna što sve još, koje je trebalo zbrinuti na odgovarajući način.

Međutim, vjerojatno zbog uštede, jer zbrinjavanje takvog otpada nije jeftino, izvođači radova odlučili su tone i tone takvog otpada, krajnje neodgovorno, ni malo ne mareći za okoliš, nasuti uz pristupni put i sve pokriti slojem zemlje kako ne bi bio vidljiv. No, pokušaj prijevare s građevinskim otpadom nije uspio. Sada, tri mjeseca nakon što su zatrpali otpad, užurbano ga iskapaju i odvoze nastojeći teren dovesti u prvobitno stanje.

Telegram se 9. i 23. lipnja obratio Državnom inspektoratu s upitom jesu li upoznati s činjenicom da je neposredno uz novi osječki nogometni stadion odložena ogromna količina kojekakvog građevinskog otpada, te kane li s tim u vezi što poduzeti. Odgovor smo dobili tek 4. srpnja. Kažu kako je Inspekcija zaštite okoliša Državnog inspektorata obavila inspekcijski očevid na lokaciji neposredno uz stadion.

Užurbani odvoz otpada Telegram

Otpad odvozili tri puna dana

”S ciljem utvrđivanja počinitelja nepropisnog postupanja s otpadom, inspekcijskim nadzorom, koji je u tijeku, obuhvaćeno je više pravnih osoba te investitor radova kao i vlasnik zemljišta na kojem je otpad odložen”, stoji u odgovoru Državnog inspektorata. Kažu i kako su ”do ovog trenutka” izdana dva rješenja kojima je naređeno uklanjanje otpada, te da je određen i rok do kojeg to mora biti obavljeno.

Inspekcijski postupak i dalje je u tijeku, a do sada je utvrđeno kako se otpad odvozi na lokaciju za koju ovlaštena osoba ima ishođenu dozvolu za gospodarenje otpadom, stoji na kraju odgovora Državnog inspektorata. Međutim, nisu precizirali koliki je rok za uklanjanje nepropisno odloženog otpada, te kamo se otpad odvozi i tko je ovlaštena osoba s dozvolom za gospodarenje njime.

Prema saznanjima Telegrama, otpad se odvozi u mjesto Dopsin, u Općini Vladislavci, nekih 25 kilometara od nogometnog stadiona Opus Arena. O kolikoj se količini građevinskog otpada zamaskiranog ispod tankog sloja zemlje radi, najbolje se vidi iz podatka da je odvožen puna tri dana.

Istražili smo koliko to košta

Više kamiona, jedan od njih s prikolicom, od 7 do 17 sati neprekidno je odvozilo silne količine otpada. U prva dva dana odvezeno je stotinjak kamiona. Svaki od njih odjednom može prevesti i 20 kubičnih metara tereta što znači da je u prva dva dana odvezeno najmanje 2000 kubičnih metara građevinskog otpada. Odvoz je nastavljen i u srijedu.

Novinar Telegrama razgovarao je s vlasnikom jedne građevinske tvrtke koji kaže kako je zbrinjavanje građevinskog otpada i otpada nastalog rušenjem zgrada, na području Osijeka moguće jedino na odlagalištu osječke komunalne tvrtke UNIKOM, te da cijena zbrinjavanja kubičnog metra iznosi 29,89 eura, zajedno s PDV-om.

Nimalo jeftino; zbrinuti 2000 kubičnih metara otpada – koliko je otprilike odvezeno tijekom prva dva dana – koštalo bi gotovo 60 tisuća eura. Plus prijevoz do deponije koji vlasnici kamiona obično naplaćuju oko 1,15 eura po kilometru (što znači da bi samo ”tura” do Dopsina i natrag koštala 60-ak eura), kao i utovar bagerom čiji sat rada košta između 60 i 70 eura.

Pogled na radove

U blizini je gradski vodovod

Radi se, dakle, o ozbiljnom trošku, možda i o iznosu od 100.000 eura, kojeg su izvođači radova pokušali izbjeći, sakrivši otpad tik do novog, velebnog stadiona. Bez ikakve odgovornosti prema okolišu. Bilo im je važno da građevinski otpad maknu tek izvan ograde stadiona Opus Arena i da ondje ostane zakopan.

Osoba detaljno upoznata s gradnjom osječkog stadiona upozorava kako je u blizini prostora s kojeg bager i teški kamioni već treći dan iskapaju, odnosno odvoze nepropisno zatrpan građevinski otpad, položen dio gradske vodovodne mreže. Radi se o specijalnim, vrlo skupim cijevima promjera 700 milimetara, kakve izrađuju samo dvije tvrtke.

Ne zna se imaju li elaborat

Te su cijevi vrlo osjetljive na vibracije, pa višednevni ”ples” bagera i teških kamiona može dovesti do njihova pucanja i ozbiljnih posljedica i šteta. Kaže da mu je nepoznato ima li izvođač radova za odvoženje nepropisno odloženog materijala elaborat za taj posao (s obzirom na to da se radi o dubokom iskopu), ili se sve radi na brzinu, samo da se otpad što prije ukloni i zadovolji zahtjev Državnog inspektorata.

Odlaganje i skrivanje kojekakvog građevinskog otpada tik uz stadion, ispod tankog sloja zemlje, kako se ništa ne bi vidjelo, uz samu ogradu Opus Arene, na čiju su gradnju potrošeni silni milijune eura, govore o krajnjem nemaru i nebrizi investitora, udruge Škola nogometa NK Osijek, izvođačâ radova (koje Državni inspektorat ne navodi) kao i vlasnika zemljišta na kojem je zatrpano tko zna što sve ne. Velebni, najmoderniji nogometni stadion u Hrvatskoj i tik do njega tisuće tona zakopanog kojekakvog otpada, njima očito idu zajedno.