Tko je taj misteriozni Tomo koji je 2016. trebao pomoć pa je Josipa Rimac zbog njega slala poruke Turudiću?

Nakon objave poruka počelo se spekulirati da bi to mogao biti - Tomislav Karamarko

FOTO: PIXSELL

Nakon objave poruka koje je kandidat Vlade i premijera Andreja Plenkovića Ivan Turudić razmjenjivao s Josipom Pleslić (bivša Rimac), stigle su brojne reakcije.

No, poruke su otvorile i brojna pitanja, poput, primjerice – tko je Tomo zbog kojeg je Turudić guglao o pravilniku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. U današnjem intervjuu, Turudić je demantirao sve optužbe, ali nije osjetio potrebu objasniti tko je tajanstveni Tomo koji se spominje u porukama.

Poruke, koje je objavio Jutarnji list, su razmijenjene tijekom svibnja 2016. godine.

Rimac: “Radosti treba mi pravilnik o radu Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa ako možeš doć do njega”
Turudić: “Probat ću sutra”
Rimac: “Ok molim te”
Turudić: “Jel to poslovnik ili pravilnik?”
Rimac: “Mislim pravilnik”
Turudić: “Jel za Tomu?”
Rimac: “Da. Hvala radosti”
Turudić: “Sve sam zguglao, sutra ti šaljem”

Dan poslije, Turudić pita Rimac gdje da joj dostavi Pravilnik za kojega piše da ima “puno članaka, par stranica” i dobija njezina dva maila od kojih je jedan stranački. Turudić naknadno u prepisci komentira da je Zakon o sprječavanju sukoba interesa “glup”.

Tko je tajanstveni Tomo?

Legitimno je zapitati se tko bi tajanstveni Tomo kojega spominju mogao biti. Nakon objave poruka počelo se spekulirati da bi to mogao biti – Tomislav Karamarko.

U prilog teoriji da je Tomo upravo Karamarko, ide tajming – poruke su iz svibnja 2016., kada je tadašnji šef HDZ-a ušao u problem s Povjerenstvom za sukob interesa zbog kojeg je na kraju, mjesec dana kasnije, bio primoran dati ostavku.

A ako su spekulacije točne i radi se o Karamarku, skandal dobiva novu, još goru razinu jer bi to značilo da je predsjednik Županijskog suda – koji bi morao biti neovisan od svake vlasti – preko Josipe Rimac guglao pravilnike za šefa HDZ-a koji se htio izvući od optužbi za sukob interesa.

Odluka Povjerenstva

Naime, 15. lipnja 2016. Povjerenstvo pod predsjedanjem Dalije Orešković odlučilo je da je “dužnosnik Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa kad je iznosio svoje stavove na sastanku Vijeća suradnje Mosta i HDZ-a”.

Osim toga, zbog osobnih i poslovnih odnosa s Josipom Petrovićem, Karamarko se našao u situaciji u kojoj privatni interesi mogu utjecati na njegove poslovne obveze, navedeno je u Povjerenstvu.

Također, propustom deklariranja kako postoje poslovni odnosi koji povezuju Karamarka s Petrovićem, osobito nakon što su ga novinari u nekoliko navrata eksplicitno pitali da pojasni njihov odnos, Karamarko nije djelovao vjerodostojno. I time je počinio povredu Zakona, dodali su u odluci.

Karamarko podnio tužbu

Karamarko je nakon toga podnio tužbu Upravnom sudu. Upravni sud u Zagrebu ustanovio je da je Tomislav Karamarko povrijedio načela djelovanja u obnašanju dužnosti te je odbio tužbu bivšeg predsjednika HDZ-a kojom je on tražio poništenje odluke Povjerenstva za sukob interesa.

Tri godine kasnije, Ustavni sud je u srpnju 2019. prihvatio ustavnu tužbu Karamarka protiv odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa koja ga je natjerala da se povuče s mjesta potpredsjednika Vlade. Odluka je donesena većinom glasova i njome su ukinute presude Visokog i Upravnog suda te se predmet ponovno vraća Upravnom sudu.

U svibnju 2022. Visoki upravni sud pravomoćno je poništio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. kojom je bilo utvrđeno da je bivši predsjednik HDZ-a i tadašnji potpredsjednik vlade Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa zbog čega je otišao iz politike.