Turski Kurd s azilom u Švicarskoj, kojeg je Hrvatska godinu dana držala u zatvoru, danas je napokon pušten

Hrvatska je Nurettina Orala htjela izručiti Turskoj, sad je Ustavni sud usvojio njegovu tužbu

Osijek: Kurdski izbjeglica Nurettin Oral nakon 365 dana u zatvoru pušten na slobodu 25.07.2018., Osijek - Godinu dana od uhicenja u Hrvatskoj na temelju turske tjeralice i sest mjeseci od odluke Ustavnog suda o privremenoj zabrani izrucenja, kurdski izbjeglica Nurettin Oral pusten je iz zatvora. Interpol je potvrdio da je tjeralica na temelju koje je uhicen nevaljana. Treba mu se omoguciti povratak u Svicarsku gdje s obitelji vec 13 godina ima odobren azil. 
Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Turski Kurd koji ima azil u Švicarskoj Nurettin Oral danas je napokon pušten na slobodu iz osječkog zatvora gdje je proveo posljednjih godinu dana. Ustavni sud je, naime, nedavno usvojio njegovu tužbu i ukinuo ranije odluke o izručenju Turskoj koje su donijeli Županijski sud u Vukovaru i Vrhovni sud.

“Oko 13 sati Oral je pušten iz osječkog zatvora na temelju odluke Županijskog suda u Vukovaru. Na putu je prema Zagrebu i u očekivanju daljnjeg puta prema Švicarskoj gdje ga čeka obitelj”, kazala je Hini njegova odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić.

Hrvatska ga je htjela izručiti Turskoj

Do ovakvog je raspleta došlo nakon što je Ustavni sud prošloga tjedna usvojio Oralovu tužbu i ukinuo ranije odluke o izručenju Turskoj koje su donijeli Županijski sud u Vukovaru i Vrhovni sud. Danas je nadležni sud odlučio pustiti Orala na slobodu, nakon što je primio službenu potvrdu Interpola da je tjeralica protiv njega brisana.

Oral je bio uhićen prošloga srpnja na temelju turske tjeralice. Turska ga je tražila zbog kaznenog postupka koji je pokrenut protiv njega zbog navodne povezanosti s raznim terorističkim aktivnostima i “ubojstava mnogih civila i sigurnosnih službenika” u Turskoj i Iraku. Oral je bio član Kurdistanske radničke partije.

Ustavni sud usvojio njegovu tužbu

Odluke u njegovom izručenju Turskoj donijeli su, dakle, vukovarski Županijski sud i Vrhovni sud, No, problematično od samog uhićenja je bilo što Oral već 13 godina ima politički azil u Švicarskoj, te živi u Bernu. Stoga je 12. siječnja podnio ustavnu tužbu kojom se osporavaju prethodne sudske odluke.

Sud je njegovu tužbu usvojio prošloga tjedna te ukinuo ranije odluke o izručenju. Tada je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović Hini potvrdio da je Oralova ustavna tužba nedavno prihvaćena te da je slučaj vraćen na vukovarski Županijski sud koji bi ga trebao osloboditi što se danas nakon više od godinu dana i dogodilo.

‘Samo je Švicarska mogla odlučiti o izručenju’

Obrazlažući ovakvu odluku Ustavnog suda, Šeparović je prošlog tjedna kazao da prema dublinskim i šengenskim pravilima samo Švicarska može odlučiti o Oralovu izručenju, ni jedna druga država.

“Sudovi nisu smjeli ići na klasični sustav izručenja već su trebali uvažiti činjenicu da on ima status zaštićenog stranca u Švicarskoj na koju se, iako nije članica Europske unije, primjenjuje europska pravna stečevina“, kazao je Šeparović tada.