Tužna hrvatska realnost. Nitko u EU-u nije ovisniji o radu svojih građana u inozemstvu, novac koji šalju doma doseže 7,6 posto BDP-a

Situacija je to koja je posebice izražena u posljednje dvije godine

Construction workers are seen on the first section of the tunnel at the outermost dyke which will later be moved further towards land, so that the area again is covered by water, at the building site of the Fehmarn Belt tunnel between Denmark and Germany, in Rodbyhavn, southern Denmark, on October 12, 2023. Work on the first section of the tunnel is underway at the outermost dyke. The dyke will later be moved further towards land, so that the area again is covered by water. The 18-kilometre-long underwater tunnel between Germany and Denmark will be the world's longest of its type for both road and rail transport and will be completed in 2029. (Photo by Ida Marie Odgaard / Ritzau Scanpix / AFP) / Denmark OUT
FOTO: AFP

Hrvatsko gospodarstvo teško bi moglo funkcionirati bez stranih radnika, a Hrvatska je od svih članica Europske unije najviše ovisna o radu svojih građana u inozemstvu. Situacija je to koja je posebice izražena posljednje dvije godine, temelje su odavno postavile sve vlade svojim ekonomskim politikama, a trend je započeo ulaskom Hrvatske u EU 2013. godine.

Hrvatsku je ovisnost o plaćama radnika zaposlenih u inozemstvu i doznakama koje šalju doma te mirovinama što ih njezini građani primaju iz inozemstva posebno naglasio i europski statistički ured Eurostat u svom komentaru podataka o osobnim transferima u 2022. godini.

Naknade i transferi iz inozemstva čak 7,6 posto BDP-a

Ističu iz Eurostata da su Hrvatska, Latvija i Rumunjska najviše ovisne o naknadama zaposlenih i dotoku njihovih doznaka u Hrvatsku. Iako Eurostat ističe tri države kojima je taj priljev novca najvažniji, Hrvatska je ipak puno ovisnija nego dvije članice koje je slijede na toj listi.

Naknade hrvatskim radnicima bile su u 2022. godini 2,73 milijarde eura, a transferi iz inozemstva u Hrvatsku, u što ulaze i mirovine, dodatne 2,4 milijarde eura. Prema podacima što ih je za devet mjeseci prošle godine objavila Hrvatska narodna banka, u tri tromjesečja prošle godine već je premašen taj iznos.

Izračunali su u Eurostatu da su naknade koje su naši radnici dobili u inozemstvu i doznake koje su poslali doma ukupno dosegnuli čak 7,6 posto hrvatskog BDP-a. Sve ostale članice imaju znatno niži udio, pa čak i one koje na listi slijede Hrvatsku. Latvija ima udio transfera iz inozemstva od 3,2 posto, a Rumunjska 2,9 posto.

Najjači hrvatski izvozni proizvod

Priljev novca od radničkih naknada i njihovih doznaka u Sloveniji doseže udio od 1,3 posto BDP-a, što pokazuje koliko je susjedna država manje ovisna o odlasku svojih građana na rad u inozemstvo. Tako je odlazak ljudi postao najjači hrvatski izvozni proizvod.

No, susjedne zemlje koje još nisu članice Europske unije još su više ovisne o odlasku svojih građana na rad u bogatije zemlje Unije.

Tako su osobni transferi iz inozemstva u Srbiju u prošloj godini dosezali čak devet posto srbijanskog BDP-a, u Bosni i Hercegovini je taj udio bio 10,6 posto, u Crnoj Gori 13,3 posto.