Ugrožava li nacionalnu sigurnost sumnjiva javna nabava poslova s državom? DORH i SOA se oko toga ne slažu

Afera Janaf je po mišljenju glavne državne odvjetnice bila klasični kriminal

Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek izjavila je u srijedu da je slučaj Janaf primjer klasičnog kriminala kojim nije bila ugrožena nacionalna sigurnost. Međutim, iz posljednjeg izvješća Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) sumnjiva javna nabava kakva je pod istragom u aferi Janaf, ipak je ozbiljna prijetnja gospodarskom razvoju zemlje. SOA kaže da ugrožava funkcioniranje tržišta i radi štetu proračunu.

Ispada da se čelni ljudi u sigurnosnom sustavu – u Državnom odvjetništvu RH i SOA-i – ne slažu oko težine kriminala koji se događa u Hrvatskoj.

Je li Kovačević mogao ostati na čelu Janafa?

Gospođa Hrvoj-Šipek ocijenila je slučaj Janaf klasičnim kriminalnom govoreći zašto DORH nije obavijestio ni premijera i predsjednika RH o tajnim mjerama što su provođene protiv osumnjičenih u toj aferi. U međuvremenu je tako Dragan Kovačević, početkom ove godine, potvrđen za predsjednika Uprave Janafa, odnosno dobio je još jedan mandat na čelu te javne kompanije.

“Predmet Janaf nije predmet u kojemu je dovedena u pitanje nacionalna sigurnost, radi se o klasičnim kriminalnim radnjama i ni u jednom trenutku i ni na koji način nije bila dovedena u pitanje nacionalna sigurnost da bi se ukazala potreba za promišljanjem, a kamoli obavještavanjem drugih nadležnih službi”, rekla je Hrvoj-Šipek.

“Vlada nema što znati o našem poslu kada se ne tiče nacionalne sigurnosti”, poručila je glavna državna odvjetnica. Na taj je način zapravo odgovorila predsjedniku RH Zoranu Milanoviću koji ju je neko vrijeme prozivao zbog činjenice da vrh države nije bio upoznat s tajnim mjerama protiv Kovačevića.

Sumnjiva javna nabava za milijunske poslove

Dragan Kovačević obuhvaćen je istragom zajedno s i ivanićgradskim poduzetnikom Krešom Petekom, te dvojicom gradonačelnika – Draženom Barišićem (HDZ) iz Velike Gorice i Vinkom Grgićem (SDP) iz Nove Gradiške. U pitanju su sumnje u namještanje ukupno 220 milijuna kuna vrijednih javnih natječaja. Od toga je 40 milijuna kuna vrijedne poslove Petek trebao dobiti od Janafa, a ostalo od gradova Velika Gorica i Nova Gradiška. Sumnja se da su natječaji bili prilagođeni baš za Petekovu tvrtku.

I dok glavna državna odvjetnica ne misli da je tim kriminalnim radnjama mogla biti ugrožena nacionalna sigurnost, SOA je u svom posljednjem izvješću o stanju sigurnosti u Hrvatskoj upravo malverzacije s javnom nabavom apostrofirala kao jednu od ozbiljnih sigurnosnih ugroza za našu zemlju.

Zlouporaba javne nabave posebno je rizična

“Korupcija u javnoj pravi, državnim institucijama i tijelima, te javnim tvrtkama, uz sve negativne društvene posljedice, predstavljaju značajnu prijetnju za gospodarski razvitak Republike Hrvatske. Ugrožava i funkcioniranje tržišta, gospodarski rast, smanjuje javne financije i oštećuje državni proračun”, naveli su analitičari SOA-e.

Naglašavaju kako posebno rizično područje predstavljaju procesi javne nabave i njihove zlouporaba. Dakle, upravo ono za što se sumnjiči Peteka i ostale u aferi Janaf. “Kriminalne skupine i pojedinci raznim malverzacijama i prijevarama pokušavaju na nezakonite načine ostvariti dodatnu zaradu, a jedan od ciljeva im je i koruptivno djelovanje prema predstavnicima vlasti na raznim razinama”, eksplicitno tvrdi SOA u izvješću.

Agenti su primijetili kako su zbog korupcije ugroženi i veliki infrastrukturni projekt, uključujući i one koji se financiraju iz EU fondova. Istaknuli su, kao potencijalnu ugrozu za interese RH, i ulaganja kapitala nepoznatog porijekla, jer u tome postoji rizik od pranja nezakonito stečenog novca.