Tko je ukrajinski tajkun kojeg Macron optužuje da uništava male poljoprivrednike, a u Hrvatskoj širi biznis uz pomoć HDZ-a

Jedan od najbogatijih Ukrajinaca, Jurij Kosiuk, diljem Europe slovi kao kontroverzan poduzetnik

Jedan od najbogatijih Ukrajinaca obećava 350 milijuna eura investicija u Hrvatsku, izgradnju ogromne peradarske farme u Sisačko-moslavačkoj županiji i masovno zapošljavanje. No, najave gigantskog projekta uznemiruju domaće proizvođače koji strahuju da bi tone pilića ukrajinskog tajkuna mogle pojesti njihovo poslovanje. Telegramova Silvana Menđušić istražuje pozadinu

Proziva ga francuski predsjednik, zbog njega na ceste izlaze seljaci u Parizu i Varšavi, u Ukrajini ga zovu kraljem piletine. U Hrvatskoj je vlasnik Perutnine Ptuj, najavljuje megaprojekt u Sisačko-moslavačkoj županiji, a u medijima sugerira kako ima snažnu podršku premijera Andreja Plenkovića. U manje od 20 godina, od kraja devedesetih kada je otvorio malo poduzeće, Jurij Kosiuk popeo se među 10 najbogatijih Ukrajinaca.

Prije pet godina njegova kompanija Mironivski Hliboproduct (MHP) kupila je većinski udjel Perutnine Ptuj od ruske braće Zubicki. U srednjoročnom planu Perutnine Ptuj je, kaže menadžment, preuzimanje vodećih tržišnih udjela na svim tradicionalnim tržištima jugoistočne Europe. U tijeku su investicijski projekti u Hrvatskoj, podižu dvije farme kod Ludbrega, planiraju treću kod Legrada, na sjeveru Koprivničko-križevačke županije, no potpuno drugačije od ostalih investicija, ulaze na Baniju.

U posljednje vrijeme u seriji medijskih članaka Kosiuk osobno najavljuje izgradnju ogromne peradarske farme u Sisačko-moslavačkoj županiji, masovno zapošljavanje i 350 milijuna eura investicija u “vertikalnu integraciju s pretvaranjem žitarica u proizvode s dodanom vrijednošću kao što je perad”.

Podrška iz Banskih dvora

Ukrajinski oligarh u nastupima hvali politički vrh, a državni tajnik u ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak govori kako Andrej Plenković, predsjednik Vlade, „daje punu potporu svim projektima koji revitaliziraju poljoprivredu i proizvodnju hrane na potresom stradalom području ove županije”. Najave gigantskog projekta uznemiruju domaće proizvođače koji strahuju da bi Koisukove tone pilića mogle pojesti njihovo poslovanje, no Majdak kaže da nema mjesta strahu.

Premijer Plenković je u Banskim dvorima primio Kosiuka još prije tri godine. Tamo ga je, vele upućeni, uveo Ivica Pirić, bivši nogometaš i počasni ukrajinski konzul u Hrvatskoj. Priroda odnosa Plenkovića i Pirića nije poznata, mada se u kuloarima može čuti kako se Pirić hvali da ima ulaz u premijerov kabinet. Sudeći po medijskim objavama, ukrajinski konzul Pirić izuzetno je angažiran u pripremi realizacije oligarhova projekta na Banovini.

Neobične konzulove poruke

Ton konzulovih poruka u medijima je, u najmanju ruku, neobičan: “Apeliram na naše političare da se informiraju i istraže sve detalje prije nego što komentiraju neki projekt koji se realizira u Hrvatskoj. Oni moraju biti svjesni da iznošenjem lažnih informacija štete ugledu Hrvatske, tjeraju investitore iz naše zemlje i rade puno veću štetu nego što su svjesni”.

Kome je konzul poslao poruku, nije jasno. Još je manje jasno smeta li ovaj nimalo diplomatski ton premijeru. Pirić nije odgovorio na Telegramovu molbu za razgovor.

No, puno ozbiljnije od poruka su najave da Kosiukov projekt, kako se može razumjeti iz članaka u Jutarnjem listu, računa na pet milijuna četvornih metara zemljišta koje je u najvećoj mjeri u vlasništvu države.

Ključ u državnom zemljištu

Da bi se to ostvarilo, potrebno je provesti plan raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem. Natječaje raspisuju jedinice lokalne samouprave, ali suglasnost daje Ministarstvo poljoprivrede koje nije odgovorilo misli li dati zeleno svjetlo i tako favorizirati stranog investitora nauštrb domaćih poljoprivrednika.

Da su zainteresirani za državno poljoprivredno zemljište jasno je iz informacije kojim raspolaže resor ministra Damira Habijana. Krajem veljače u Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Perutnina Ptuj-Pipo šalje zahtjev za postupak procjene utjecaja na okoliš farme za tov pilića kod Petrinje. Farmu za pola milijuna pilića planiraju graditi kod Bresta Pokupskog na čestici u vlasništvu države, a suglasnost za korištenje državnog poljoprivrednog zemljišta treba potpisati Ministarstvo poljoprivrede. Kada je ranije na stolu bila mogućnost da državno poljoprivredno zemljište dobije drugi ukrajinski poduzetnik, stigla je odbijenica iz resora Marije Vučković. Kosiuk, naime, nije jedini ukrajinski poduzetnik s istim planovima.

Dva Ukrajinca, jedan plan

Dva ukrajinska investitora istodobno najavljuju megaprojekte i žele s istim biznisom u istu županiju. Dvije su odluke gradskih i županijskih vlasti proteklog tjedna na području Banovine signalizirale da projekti peradarskih farmi konkurentskih ukrajinskih poduzetnika ulaze u vruću fazu.

Na prijedlog HDZ-ova župana Ivana Celjaka, Sisačko-moslavačka županija kreće u pete Izmjene i dopune prostornog plana. Povod su zahtjevi potencijalnih investitora koji bi gradili kompleks peradarskih farmi.

Županija je odgovorila Telegramu da je novi postupak inicirala tvrtka Perutnina Ptuj-Pipo, dok je prvu inicijativu izmjena prostornih planova pokrenula tvrtka Petrinja Chicken Company koja je, napominju, tijekom izrade plana odustala.

Bitka za zemljište

U istom tjednu Grad Sisak prodaje 13 hektara zemljišta. Teren su procijenili na 1,6 milijuna eura, a tvrtka Petrinja Chicken Company podebljala je ponudu. Zadovoljan s 1,7 milijuna eura koji su se slili u gradsku blagajnu, Sisak potpisuje ugovor s poduzećem Renaissance Real Estate. Iza tvrtke stoji Ukrajinac Andrij Matjukha, vlasnik Favbeta, lanca kasina i kladionica.

Biznis s piletinom nije igra na sreću, nego siguran posao, kaže voditelj projekta Oleksij Ševčenko. Do sada su postali vlasnici najmanje 190 hektara zemlje u županiji, najavljuje uskoro realizaciju građevinske dozvole i početak gradnje farme krajem godine. Na projektu Petrinja Chicken Company rade već par godina, inicijalno su pregovarali s Ivanom Penavom u Vukovaru još prije pandemije, pa su im iz Vlade sugerirali lokacije oko Petrinje gdje su razgovarali s lokalnim vlastima.

„Godinu dana smo u Petrinji izgubili samo na fantastične priče. Hodali smo dugo kao slijepi mačići i na kraju smo odustali. Zaključili smo da nam ne treba državno poljoprivredno zemljište koje je obećavano. Odlučili smo kupovati zemljište od privatnih vlasnika. Procedura je dugotrajnija i skuplja, ali s manje rizika”, kaže Ševčenko.

Zemljište za 1,7 milijuna

„Cijena je bila takva da bih bio lud da nisam prodao zemlju,” potvrđuje nam jedan od privatnih vlasnika manje parcele koju su nedavno kupili ukrajinski investitori. Ševčenko pritom demantira da kupuju teren za Jurja Kosiuka, petog najbogatijeg Ukrajinaca, vlasnika najveće prehrambene tvrtke u toj zemlji koji najavljuje gotovo isti projekt.

U Gradu Sisku također ističu da ih iz tvrtke MHP, ukrajinskog oligarha Kosiuka, nisu kontaktirali. „Službeno se tvrtka MHP nije obratila gradskoj upravi niti ona posluje na području Grada Siska. Što se tiče tvrtke MHP, odnosno njihove tvrtke kćeri Perutnina Ptuj, o njima imam samo saznanja iz medija odnosno iz javnih nastupa njihova komercijalnog zastupnika Tugomira Majdaka, koji inače u fušu radi i kao državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede”, kaže gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.

SDP-ova gradonačelnica jasno izgovora ono što ispod glasa govore i neke Majdakove kolege iz HDZ-a propitujući entuzijastičan angažman državnog tajnika. Majdak, naime, aktivno u medijima promovira projekt farmi piletine ukrajinskog oligarha. U javnim nastupima ponavlja da se radi o “megaprojektu koji bi poželjela svaka članica Europske unije, ali je investitor odabrao baš Hrvatsku”. Državni tajnik obilazi lokalne čelnike, promovira projekt, hvali Kosiuka koji ga je i ugostio u Ukrajini.

Uloga državnog tajnika

Najavljuje tvornicu stočne hrane, masovna zapošljavanja, a na bojazan domaćih proizvođača koji procjenjuju da bi Kosiukov megaprojekt mogao uništiti hrvatsko peradarstvo, odgovora da će sva proizvodnja iz ovih pogona biti usmjerena na euroazijsko tržište. “Nema nikakvog straha od ugrožavanja domaće peradarske proizvodnje’, umiruje državni tajnik.

U kratkom telefonskom razgovoru za Telegram, Majdak nije nedvosmisleno odgovorio solira li kao frontmen ukrajinskog oligarha ili mu je taj zadatak delegirao šef koji je njegove angažirane nastupe i lobiranja amenovao. Da je taj projekt doista prezentiran ključnim ljudima u Vladi, sugerira visoki izvor koji za Telegram kaže: “Kako bismo mogli biti protiv projekta koji najavljuje zapošljavanje 2500 ljudi.”

No, da zbrka bude potpuna, iz Ministarstva poljoprivrede na naš upit o razgovorima s ukrajinskim investitorom odgovaraju da razgovora zapravo nije niti bilo. “Nije došlo do razgovora između Ministarstva poljoprivrede i ukrajinskog investitora iz upita. Međutim, tvrtka Pipo Čakovec koja je u vlasništvu spomenutog investitora sudjeluje kao i drugi predstavnici sektora na različitim sastancima u Ministarstvu poljoprivrede.”

Ministarstvo: ‘Nismo čuli, nismo vidjeli’

O projektu, odgovaraju nam, malo znaju. “Ministarstvo poljoprivrede ne raspolaže poslovno-tehničkom dokumentacijom projekta te nismo u mogućnosti komentirati koristi od projekta.” A na pitanje je li investitor planirao ili najavio interes za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta, su suzdržani. “Nemamo saznanja o tome”, ograđuje se Vučković.

Iz kompanije MHP i Perutnine Ptuj Pipo Čakovec nisu odgovorili na naše upite.

Cijela Sisačko-moslavačka županija sa svojih 4500 kilometara četvornih može sedam puta stati u samu površinu Kijevske oblasti, a sada može postati poprište konkurentskih odnosa dvojice puno jačih igrača i ogromne količine novca.

Strelovit oligarhov rast

Bogatstvo Kosiuka, nekadašnjeg savjetnika bivšeg ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka, procijenjeno je na 1,1 milijardu dolara. Dividendu, piše Forbes, troši kupujući divovsku 87-metarsku jahtu Ace koju je izgradio njemački Lürssen, privatni Airbus A318–112(CJ), helikopter Bell‑430 koji stoji četiri milijuna dolara, luksuzni vozni park.

U Kijevu posjeduje velebno imanje koje imitira stil Versaillesa, otkriva Kyiv Post.

Njegova kompanija Mironivski Hliboproduct (MHP) drži 60 posto peradarstva te zemlje, godišnje proizvede tri stotine milijuna pilića, poslovali su s 2,43 milijarde eura prihoda u 2022., što je čak četiri puta više od lanjskih prihoda hrvatske prehrambene perjanice Podravke. Kontroliraju više od 362.000 hektara poljoprivrednog zemljišta što je površina veća od Luksemburga. Lani je korporacija imala 32.545 zaposlenih, više od zbroja stanovništva cijelog Čakovca i Požege. Posluju iz poreznih oaza, Cipra i Britanskih Djevičanskih otoka, izlistani su na Londonskoj burzi.

Macron kritizira milijardera

Poslovne ambicije moćnog ukrajinskog oligarha Kosiuka nedavno su izazvale kritike francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji ga je optužio da se bogati na račun europskih poljoprivrednika. “Nismo zainteresirani zarađivati novac za ovog čovjeka. To nije cilj, to ne pomaže Ukrajini”, izjavio je Macron na marginama samita EU-a u Bruxellesu početkom veljače. Francuski lider problematizirao je rekordni skok uvoza pilećeg mesa iz Ukrajine.

“Tri četvrtine ukrajinskog uvoza piletine donosi koristi jednom milijarderu”, rekao je Macron. Za francuskog predsjednika sporna je činjenica da je Europa pomogla Ukrajini otvarajući izvoz žitarica i prehrambenih proizvoda, dok je to istovremeno “destabiliziralo stavljanje određene robe na europsko tržište”.

Iako sve nevolje francuskih poljoprivrednika nije izazvao jedan oligarh iz Kijeva, niti je bijes seljaka koji su izvezli traktore na briselsku Rue de la Loi potaknula ukrajinska kokoš, europski peradari smatraju ga nepoštenom konkurencijom.

Batmanov rez i Bruxelles

Uvoz peradi iz Ukrajine narastao je za 47 posto u samo prvoj godini rata. Kosiukovo širenje izaziva bunt europskih poljoprivrednika još od vremena kada je njegova tvrtka bypassirala propise i pronašla lukav, ali potpuno legalan način da zaobiđe kvote i visoke carine na uvoz skupih pilećih prsa u EU.

Riječ je o takozvanom Batmanovom rezu – pilećim prsima s kostima čime se izbjegavaju carine na pileća prsa. Prilikom rezanja piletine u Ukrajini, na mesu ostavljaju kosti i tako se ti komadi klasificiraju kao manje vrijedni. Birokrati iz Bruxellesa su u trgovinskim pregovorima tu rupu pokrpali povećavajući bescarinsku uvoznu kvotu za piletinu.

Poljski su seljaci prosvjedovali zbog europskog financiranja MHP-a koji je u posljednje dvije godine primio više od petine svih zajmova Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Lisica u kokošinjcu

Kokošja juha za biznismena Kosiuka je više nego masna. U Ukrajini je proizvodnja peradi izuzetno profitabilna zbog lukrativne kombinacije niskih cijena žitarica, potpora za energetiku, tisuća državnih hektara, inflacije koja je smanjila troškove radne snage, dok s druge strane liberalizacija uvoza i vrtoglavi skok cijena piletine u Europskoj uniji jamči zaradu. U 2022. zabilježili su povećanje prodaje peradi za sedam posto u odnosu na godinu ranije. U financijskom izvještaju MHP je istaknuo da je prosječna cijena pilećeg mesa u regiji narasla za 25 posto.

Nizozemski think-thank Somo u studiji naslovljenoj “Lisac u kokošinjcu” otkrio je kako Kosiuk izbjegava plaćati poreze u domovini, dok istovremeno prima goleme subvencije, te da dobrim dijelom posluje u poreznim oazama. Popisali su brojne kontroverze, od optužbi za onečišćenje okoliša do prijetnji aktivistima. MHP je objavio kako je lani platio 148 milijuna eura poreza u ukrajinski proračun, čime je postao najveći porezni obveznik u agrobiznisu.