Doznali smo da Vlada likvidira 14 tisuća tvrtki bez ijednog zaposlenog (a koje duguju milijarde kuna)

Tvrtke bez zaposlenih blokirane duže od 120 dana automatski će u stečaj

19.11.2014., Zagreb – Ministar pravosudja Orsat Miljenic predstavio je na okruglom stolu nacrt prijedloga Strategije suzbijanja korupcije 2015.-2020. Photo: Daniel Kasap/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Direktori tvrtki i članovi uprava, dakle odgovorne osobe, platit će troškove stečaja, čak i privatnom imovinom, ako ne pokrenu taj postupak nakon 120 dana neprekidne blokade firme, doznaje Telegram.hr. To je jedna od značajnijih odredbi novog stečajnog zakona koji će Vlada uskoro pustiti u proceduru usvajanja.

Premda u kaznenom zakonu već postoji odredba da odgovorna osoba u tom roku mora pokrenuti stečaj, mnogi to ipak ne čine. Zato je određeno da se takve osobe automatski terete za sudski trošak stečaja u trenutku kada ga Fina pokrene, otkrivaju nam izvori iz Ministarstva pravosuđa.

Automatski stečaj za blokirane tvrtke bez zaposlenih

Istim zakonom riješit će se veliki problem koji predstavlja 14 tisuća tvrtki bez ijedne zaposlene osobe, a koje duguju skoro 15 milijardi kuna. Nakon stupanja na snagu novog zakona, sve takve tvrtke, u stanju blokade duže od 120 dana, automatski idu u stečaj. Ostalim tvrtkama, tih bitnih 120 dana, počinje se brojiti od dana stupanja zakona na snagu. Uloga je Fine, prema novom zakonu, da pokrene stečaj u roku od 72 sata kada utvrdi da je neka tvrtka u blokadi dužoj od 120 dana. Naravno, ako to već nisu učinile odgovorne osobe te firme.

Iz Ministarstva pravosuđa doznajemo kako je cilj ove izmjene u zakonu rasteretiti sustav od tvrtki bez zaposlenika i dugova koje su napravile. Među takvim poduzećima, stoji u podacima Ministarstva pravosuđa, veliki je broj onih koja su blokirana duže od 1000 dana.

Nemaju zaposlene, a dužni 14,8 milijardi

Primjerice, ukupno 7619 tvrtki u blokadi je više od tisuću dana, a njih 6435 nema nijednu zaposlenu osobu. Podaci iz Ministarstva pravosuđa govore da je dug svih pravnih osoba u Hrvatskoj, s blokadom dužom od 120 dana, 19,8 milijardi kuna. Od toga se čak 14,8 milijardi kuna odnosi na pravne osobe bez zaposlenika.

Važno je za reći da ovom izmjenom zakona stečaj se, ako nema imovine i ranije pokrenutih pravnih postupaka, odmah otvara i zatvara. Vjerovnici se mogu odmah naplatiti. Ako imovine ima vjerovnici se mogu pokušati naplatiti iz stečajne mase.

Ako su prevareni, mogu pokušati dokazati

Što se tiče tvrtki koje su završile u blokadi jer su prevarene, ako su i u stečaju, mogu pokušati naplatiti svoj dug. Bitno je samo da postoji ranije pokrenut kazneni postupak u kojem se traži vraćanje duga. Ako se dokaže da je tvrtka prevarena, dug se može naplatiti i iz osobne imovine odgovorne osobe u tvrtki dužniku, ne samo od imovine poduzeća.